Īpašais prokurors Roberts Millers, kurā stingrā stāja un nepiekāpība ir sagādājusi viņam cieņu kā demokrātu, tā republikāņu aprindās
Īpašais prokurors Roberts Millers, kurā stingrā stāja un nepiekāpība ir sagādājusi viņam cieņu kā demokrātu, tā republikāņu aprindās
Foto – AFP/LETA

Tramps paziņo par uzvaru, bet viņa tiesiskās likstas nav beigušās 0

ASV Tieslietu ministrija paziņojusi, ka īpašais prokurors Roberts Millers pēc gandrīz divus gadus ilgušas izmeklēšanas nav atradis pierādījumus, ka prezidenta Donalda Trampa kampaņas darbinieki būtu iesaistīti sazvērestībā vai saziņā ar Krieviju, lai ietekmētu 2016. gada prezidenta vēlēšanas.

Reklāma
Reklāma

Prasa Millera ziņojuma publiskošanu

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas
Prokurora Millera ziņojumā arī neesot pietiekamu pierādījumu, lai noteiktu, vai prezidents kavējis patiesības noskaidrošanu, kas ir kriminālnoziegums.

“Prokurora Millera ziņojumā nav secināts, ka prezidents izdarījis noziegumu, taču tas arī nav viņa attaisnojums,” teikts Tieslietu ministrijas paziņojumā. Ziņojumā minēti divi Krievijas mēģinājumi ietekmēt 2016. gada vēlēšanas. Sanktpēterburgā izvietotā Interneta pētniecības aģentūra veica plašu dezinformācijas kampaņu sociālajos tīklos ASV, lai ietekmētu vēlēšanu procesu. Prokurors Millers izvirzījis krimināl­apsūdzības 13 Krievijas pilsoņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievijas militārā izlūkdienesta GRU aģenti uzlauza Demokrātu partijas datubāzes serverus un piekļuva Hilarijas Klintones un viņas kampaņas darbinieku e-pastam, noplūdinot šo informāciju caur starpniekiem, tajā skaitā vietni “WikiLeaks”. Prokurors Millers izvirzījis kriminālapsūdzības 12 GRU virsniekiem.

Demokrāti noskaņoti kareivīgi

ASV Kongresa Pārstāvju palātas Juridiskās komitejas vadītājs Džerolds Nadlers paziņojis, ka likumdevēji nevar balstīties tikai uz, iespējams, nepilnīgu faktu interpretāciju, un pieprasījis īpašā prokurora Roberta Millera gala ziņojuma publiskošanu pilnībā. ASV Kongresa demokrātu līderi aicina nekavējoties publiskot visu īpašā prokurora Roberta Millera izmeklēšanas ziņojumu par Krievijas iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās, uzsverot, ka ziņojumā ASV prezidents Donalds Tramps nav attaisnots.

“Tas, ka īpašā prokurora Millera ziņojumā prezidents nav attaisnots tik nopietnās apsūdzībās kā likuma varas traucēšana, norāda uz to, cik steidzami bez liekas kavēšanās ir jānodod atklātībai viss ziņojums un ar to saistītie dokumenti,” teikts Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi un Senāta demokrātu mazākuma līdera Čaka Šūmera paziņojumā.

Tieslietu ministrs Bils Bārs šajā procesā “nav neitrāls novērotājs”, un viņa sastādītais ziņojuma kopsavilkums nav objektīvs rezumējums par Millera secinājumiem, norādīja Pelosi un Šūmers.

Trampa paziņojums, ka ziņojums viņu pilnībā attaisno, jo prezidents tiek attaisnots saistībā ar apsūdzībām par sazvērestību ar Krieviju, “ir tiešā pretrunā ar Millera vārdiem un nekādā mērā nedrīkst tikt uztverts kā kaut kas ticams”.

Vairāki likumdevēji, arī pretendenti uz demokrātu 2020. gada prezidenta vēlēšanu nomināciju, norādījuši, ka ar kopsavilkumu vien, kuru sastādījis Trampa sabiedrotais, nav pietiekami.

“Man nevajag Millera ziņojuma kopsavilkumu. Man vajag visu nolāpīto ziņojumu,” tviterī paziņoja senators Bērnijs Sanderss.

Vairāki demokrāti norādījuši, ka Bārs un Millers būtu jāsauc liecināt Kongresā.

Pārstāvju palātas tieslietu komitejas priekšsēdētājs Džerijs Nadlers jau paziņojis, ka viņa vadītā komiteja Bāru liecināt izsauks “vistuvākajā laikā”. Millera ziņojums ir konfidenciāls, bet tieslietu ministrs Bārs, kuram tas tika iesniegts nedēļas nogalē, izklāstījis ziņojuma kopsavilkumu vēstulē Kongresam.

Reklāma
Reklāma

Kas smiesies pēdējais?

Prezidents Donalds Tramps jūsmīgā tvītā pavēstījis, ka uzskata to par “pilnīgu un galīgu attaisnojumu” īpašā prokurora Roberta Millera izmeklētajā lietā, taču tiesiskie apdraudējumi prezidentam nebūt nav beigušies, atzīmē aģentūra “The Associated Press”.

Ņujorkas štata prokuratūra un izmeklētāji turpina pētīt Trampa un viņam pietuvināto personu darbību lietās, ko daži juristi uzskata par ne mazāk draudošām kā Millera izmeklēšana par varbūtēju slepenu vienošanos ar Krieviju par 2016. gada prezidenta vēlēšanu ietekmēšanu. “Šīs lietas ir ļoti nopietnas,” uzskata Ņujorkas Dienvidu apgabala bijušais federālais prokurors Patriks Koters, “un varētu būt pat lielāks drauds Trampam nekā Krievijas iejaukšanās izmeklēšanā.”

Federālā prokuratūra Manhetenā izmeklē vismaz divas krimināllietas: vienu saistībā ar iespējamo korupciju Trampa inaugurācijas komitejā un otru par klusēšanas naudas skandālu, kas noveda pie prezidenta bijušā personīgā advokāta Maikla Koena atzīšanās kampaņas finanšu pārkāpumos.

Prezidentam arī jāatbild uz Ņujorkas ģenerālprokurores Letīcijas Džeimsas jautājumiem sakarā ar izmeklēšanu par Maikla Koena apgalvojumiem, ka Tramps pārspīlējis savus ienākumus, lai iegūtu banku aizdevumus nekustamo īpašumu projektiem un neveiksmīgajā mēģinājumā pirkt Amerikas Futbola līgas komandu “Buffalo Bills”.

Ņujorkas štata iestādes arī pārbauda, vai Tramps iesniedzis nepatiesu informāciju apdrošināšanas firmām.

Februārī liecinot Kongresa komitejā, Koens paziņoja, ka ir “pastāvīgā kontaktā” ar šo lietu izmeklētājiem. “Ja prezidenta bijušais personiskais advokāts Maikls Koens ir piekritis sadarboties ar izmeklētājiem, viņi varētu iegūt ļoti plašu informāciju (par Trampa darījumiem),” uzskata Ņūdžersijas štata bijušais gubernators Kriss Kristijs, kurš labi zina Vašingtonas politisko virtuvi.

Tramps savā ierastajā stilā noraidījis Ņujorkas izmeklētāju ievadītās lietas kā “politiski motivētas”, prezidentam un viņa atbalstītājiem ieturot šādu nostāju arī pēc prokurora Millera ziņojuma.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.