Pasaulē
Eiropa

Somijas prezidenta vēlēšanās uzvar līdzšinējais prezidents Nīniste0

Foto AP/Scanpix/LETA

Somijā svētdien notikušajās prezidenta vēlēšanās ar vairāk nekā 62% balsu uzvarējis līdzšinējais valsts galva Sauli Nīniste, liecina rezultāti, kas iegūti pēc lielākās daļas balsu saskaitīšanas.

“Par šo lielu atbalstu es esmu pārsteigts un aizkustināts,” žurnālistiem Helsinkos sacīja Nīniste.

Viņa galvenais konkurents Zaļās partijas kandidāts Peka Hāvisto saņēmis vien 12%.

Atzīstot sakāvi, Hāvisto sacīja: “Es apliecinu, ka Sauli Nīniste guvis skaidru uzvaru. Es sirsnīgi viņu apsveicu.”

Starp faktoriem, kas nākuši par labu pašreizējam prezidentam, ir vēlētāju apjēgsme, ka valsts galvas funkcijas pamatā ir ceremoniālas, un pat ārpolitikā, kur prezidentam ir lielāka ietekme, Nīniste spējis veiksmīgi sadarboties ar valdību, sarunā ar aģentūru DPA norādījis Turku Akadēmijas politikas zinātnes profesors Jērans Jūpsunds.

Pirmo reizi Nīniste startēja prezidenta vēlēšanās 2000.gadā, taču tad viņam nācās piekāpties toreizējai prezidentei Tarjai Halonenai.

Nākamajā gadā viņš kļuva par parlamenta spīkeru un šo amatu ieņēma līdz 2011.gadam.

Savulaik Nīniste ir ieņēmis arī konservatīvās Nacionālās koalīcijas partijas līdera amatu un finanšu ministra krēslu.

Šī gada vēlēšanām viņu izvirzījusi nevis politiskā partija, bet vēlētāju apvienība, un tas tiek vērtēts kā Nīnisto mēģinājums paplašināt savu atbalsta bāzi.

Saistītie raksti

Ņemot vērā pieaugošo Krievijas ārpolitikas agresivitāti, visiem astoņiem prezidenta amata kandidātiem uzdoti jautājumi par iespējamo Somijas iestāšanos NATO, un Nīniste uz to atbildējis, ka valstij jāturas pie līdzšinējās neitralitātes politikas.

Tomēr viņš piebildis, ka dalība Rietumu militārajā aliansē “jāsaglabā kā iespēja”, lai gan “šobrīd” tās īstenošanu apsvērt neesot nepieciešams.

LA.lv