×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
30. marts, 2016
Drukāt

Ņina Hruščova: Putiniskie režīmi Eiropas Savienībā (18)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans priekšvēlēšanu mītiņā aicina balsot "Tikai par "Fidesz"!".

Autore: Ņina Hruščova, Ņujorkas universitātes Jaunās skolas starptautisko attiecību profesore

 

Polijas valdošās partijas vadītājs Jaroslavs Kačiņ­skis un Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans piekopj Putina stila autoritārismu.

Viena no skumjākajām ironijām sakarā ar 25. gadskārtu kopš Padomju Savienības sabrukuma ir tā, ka Ungārijā un Polijā, kas vienmēr bijušas visdumpīgākās no padomju impērijas sagrābtajām valstīm, tagad valda vīri, kas cenšas atveidot Krievijas prezidenta Vladimira Putina valdīšanas stilu. Arī viņi cenšas iznīdēt neatkarīgas demokrātiskās institūcijas un apspiest pilsoņu pamatbrīvības. Kā teikts parunā, mēs kļūstam par tiem, ko nīstam.

 

Nicinoši izturas pret likuma varu

Pēc komunisma krišanas Polija un Ungārija paziņoja, ka tās vairs nav Austrum­eiropas valstis. Tās esot daļa no Viduseiropas vai pat Rietumeiropas līdzīgi Austrijai. Taču šodien tās piekopj Putina stila autoritārismu, pat tādā mērā, ka Eiropas Savienība varētu ieviest sankcijas pret tām. Šādi pārmetumi ir pilnībā pelnīti.

Poliju, ko šobrīd šķietami vada prezidents Andžejs Duda, faktiski kontrolē bijušais premjerministrs Jaroslavs Kačiņskis, labējās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) priekšsēdis. Kačiņskis ir dvīņubrālis bijušajam prezidentam Leham Kačiņskim, kurš gāja bojā aviokatastrofā pie Smoļenskas Krievijā 2010. gadā, dodoties uz ceremoniju, lai godinātu Katiņas slaktiņā 1940. gadā padomijas nogalināto poļu piemiņu. Lai gan aviokatastrofa tika atzīta par negadījumu, PiS to dēvē par Kremļa sazvērestības rezultātu – paranoiska apsūdzība, kas ir vēl dīvaināka, ņemot vērā Kačiņska acīmredzamo apņēmību atdarināt Putina uzvedību.

Gan Kačiņskis, gan Putins nicinoši izturas pret likuma varu. Krievijā manipulācija ar režīma pretinieku tiesas prāvām ir viena no Kremļa iecienītākajām taktiskajām metodēm. Starp šķietamajiem ienaidniekiem ir bijušais naftas firmas “Yukos” vadītājs Mihails Hodorkovskis, kurš apšaubīja Putina atbilstību prezidenta amatam; pretkorupcijas advokāts Aleksejs Navaļnijs, kurš pētīja Putina bagātības izcelsmi; un pankroka grupa “Pussy Riot”, kas izsmēja Krievijas pareizticīgo baznīcu, kuras sekotāji ir Putina galvenais elektorāts. Pagājušajā nedēļā paraugprāvā Ukrainas helikoptera pilotei Nadijai Savčenko tika piespriests 22 gadu cietumsods, izmantojot viltotus pierādījumus, ka viņa esot saistīta ar divu Krievijas žurnālistu nāvi konfliktā Austrumukrainā.

 

Ierobežo preses brīvību

Polijas valdība ir atcēlusi trīs jaunu Konstitucionālās tiesas tiesnešu nozīmēšanu, ko bija veikusi iepriekšējā valdība, kuru vadīja partija “Pilsoniskā platforma”. Valdība ir atņēmusi tiesai rīcībspēju, liedzot tiesnešiem apšaubīt likumu atbilstību konstitūcijai vai izvērtēt izpildvaras lēmumus bez parlamenta apstiprinājuma. Izmantojot īpatnību Polijas tieslietu sistēmā, varas iestādes atsakās publicēt dažus Konstitucionālās tiesas lēmumus. Šāda rīcība atņem pilnvaras tiesai, jo nepublicētiem lēmumiem nav oficiāla likuma statusa. Polijas valdība arī rīkojas pēc Kremļa parauga, atbildot uz pilsoniskā protesta kustību pret šādu darbību. Polijas valdība ir nosodījusi šādu kustību kā antipatriotisku un ārzemju interešu vadītu, bet kustības līderis, datorspeciālists Mateušs Kijovskis ir izpelnījies Kačiņ­ska personisku kritiku. Mediji ir vēl viena joma, kur Kačiņskis ceļ Kremli Vislas krastā. Krievijā 2000. gados Putina valdība atņēma neatkarīgos TV kanālus NTV un ORT to īpašniekiem Vladimiram Gusinskim un Borisam Berezovskim, kurus Putins uzskatīja par ienaidniekiem. Polijas jaunā administrācija nesen pieņēma līdzīgus likumus, kas ļauj valdībai iecelt televīzijas kanālu vadītājus, tā nodrošinot raidsabiedrību politisko uzticamību.

Labāks stāvoklis nav Ungārijā, kur Viktors Orbans virza valsti prom no liberālisma kopš 2010. gada, kad viņš otro reizi stājās premjerministra amatā. Viņš ķērās pie darba gandrīz nekavējoties, veicot izmaiņas konstitūcijā, lai nostiprinātu savas partijas “Fidesz” varu un ierobežotu Konstitucionālās tiesas neatkarību. Tālāk, tāpat kā Putins un Kačiņskis, Orbans īstenoja kontroli pār medijiem, pieņemot likumus, kas ļauj noteikt to saturu un vērst sankcijas pret medijiem, kā arī izsniegt raidīšanas atļaujas varai tīkamām raidstacijām. Šie likumi nodrošina priekšroku partijas “Fidesz” kampaņas reklāmām, ierobežojot opozīcijas reklāmas stendu izvietošanu un nevalstisko organizāciju aicinājumus. Pirms vēlēšanām sauklis “Tikai “Fidesz”!” ar smīnošu Orbana portretu tika izvietots uz piecus metrus augstiem mastiem visā valstī.

 

Veido “suverēnu diktatūru”

Protams, “nācijas tēva” dievināšana nav nekas 
jauns valstīs ar neliberālām valdībām.

Līdzīgi plakāti ar Vladimira Ļeņina un Leonīda Brežņeva portretiem kādreiz rēgojās ceļmalās Padomju Savienībā. Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados Rumānijā gar ceļiem bija izvietoti slavinājumi komunistu vadoņa Nikolajes Čaušesku tikumiem. Lai gan Putina portreti šodien nav Krievijas ceļu malās, viņš ir neiztrūkstošs personāžs nacionālajā televīzijā. Un Staļina, Putina režīma garīgā krusttēva, portreti dažviet pavīd ceļu malās. Putina valdīšanas agrīnajā posmā viņš ierosināja veidot režīmu, kas balstās uz “suverēno demokrātiju”, apgalvojot, ka Krievijai vajadzīga “īpaša sistēma”, lai aizstāvētos pret daudzajiem ienaidniekiem kā pašmājās, tā ārzemēs.

Kačiņskim un Orbanam ir līdzīga nostāja, izliekoties nemanām ironiju vārda “suverēns” lietošanā, jo šis apzīmējums parasti tiek attiecināts uz monarhu, nevis demokrātisku līderi. Patiešām, Putina radītais režīms, ko atveido Kačiņskis un Orbans, drīzāk atgādina “suverēnu diktatūru”.

Eiropas Savienībai veidot attiecības ar Krieviju, kas pēdējā laikā cenšas uzdot sevi kā Rietumu likteņa noteicēju, būs diezgan grūti. Tagad ES ir jāpievēršas antidemokrātiskajiem Putina atveidotājiem savās rindās, laikā, kad Eiropas vienotība ir apdraudēta daudzās jomās. (Viens svarīgs piemērs ir gaidāmais referendums Britānijā par (ne) palikšanu ES.) Jautājums ir par to, vai ES īstenos brīdinājumus ieviest politiskas un ekonomiskas sankcijas pret Poliju un Ungāriju, vai turpinās, vienotības labad, izvairīties vērsties pret topošajiem neliberālajiem režīmiem valstīs, kas reiz bija pēcpadomju cerības bākas.

 

© Project Syndicate

Tulkoja Valdis Bērziņš

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Ne Ungārija ne Polija nav atņēmušas Ukrainai Krimu, cik zināms atomieroču arī nav šo valstu rīcībā… Nevajag jaukt pulsonisko pozīciju ar autoritārismu… Vai pie mums labāk, ja kaut kas nepatīk uzreiz gatava birka – antisemīts, homofobs, rasists, Putlera roklaiža utt. Kārtējais tolerastu rakstiņš…no cikla, cik labi būs Eiropā ar kebabiem kopā dzīvot…

 2. Ha, ha, ha! Liberaste, tā saucamā profesore ņina hruščova neko citu nemaz nevarēja uzrakstīt, kā “Labāks stāvoklis nav Ungārijā, kur Viktors Orbans virza valsti prom no liberālisma”. Paldies Dievam, ka eUropā vēl ir vismaz pāris valstu vadītāji, kuriem ir palicis veselais saprāts un kuri virza savu valsti prom no jebkuru valsti graujoša liberālisma.

 3. Labi, ka vēl ir valstis ,kas spēj filtrēt demokrātisko visatļautību,jovairāk tāpēc,ka trūkst visaptverošu ,pozitīvu sabiedrības attīstības piemēru.

 4. pārfrazēsim bez meliem Atbildēt

  “Ungārijā un Polijā, kas vienmēr bijušas visdumpīgākās no padomju impērijas sagrābtajām valstīm”
  .. arī ar Euroimperiju nesamierināsies.

 5. Skaidrs. 🙂 Gaidījam jau reakciju uz Viktora Orbana 16.03.2016. pasaules vēstures nozīmes runu pret masu imigrāciju.
  Un paredzējām šo metodi – dazadas globalistu inscinētās tradicionālas demonstrācijas un melnais p.r.(latviski sakot nomelnosana medijos ar apmelojumiem)
  ___
  Kurš nav vēl lasījis – visiem obligati jalasa! te to meģina pēc iespējas noklusēt, bet tas ir pasaules mēroga notikums!
  latviski meklētajā atradīsiet uz “orbana runa”, oriģinalais runas video, meklējot vietnē youtube.com kā “orban’s speach”

 6. Tā kā cenzors ir izdzēsis saiti uz Orbāna runu, iesaku to atrast pašiem, meklējot pēc vārdiem: Eiropā paust patiesību ir aizliegts.

  • Kur tad ir tas brīvības aizliegums, ja pats Orbans brīvi runā un viņa runa plaši tiek izplatīta un apspriesta? Ja pats pirmais Orbana apgalvojums ir nepatiess, vai vērts tērēt laiku, lasot pārējos apgalvojumus?

   • Ne tikai es ar milzīgu pārsteigumu to nejauši atradu, kad pēc nedēļas kāds no draugiem bij ievietojis sociālajā tīklā
    bet arī ASV, Eiropas valstīs šī runa nav tikusi translēta. Tā iet no mutes mutē. Palasi komentārus zem runas ieraksta vietnē youtube.
    Bet tā ir tāda mēroga runa… Orbans faktiski ir reālais Eiropas līderis. Tai bija jābūt visās lielajās ziņu aģentūrās.
    Tā vietā mums šeit izmet tadas Ninas no Nujorkas žagas. Kur pat nav minēts, kāda sakarā šādas žagas globalistus-multikulturistus (jeb imperiālistus un cilvēku kontrabandistus) sāk raustit. Tā ir stingrā PROEiropeiskā pozicija.

 7. Polijas jaunā valdība, kuru Latvijā un Rietumeiropā sava svarīguma pārņemti curiki lamā par “putinisku” un pat “fašistisku”, kopš šā gada 1. aprīļa saviem pilsoņiem par katru otro un nākamo bērnu ik mēnesi (kamēr bērns sasniegs 18 gadu vecumu) maksās 500 zlotu (apm. 120 eiro). Par pirmo (vai vienīgo) bērnu tāda pati summa pienāksies, ja ienākumi uz ģimenes locekli nepārsniegs 800 zlotu (ap 180 eiro) mēnesī.
  500 zlotu bērnu nauda mēnesī netiks ņemta vērā pārējos ģimenes ienākumu aprēķinos un netiks arī aplikta ar nodokli.
  Kurš par šo lietu vēlas uzzināt vairāk, var pagūglēt “Program Rodzina 500+”.

 8. Jā, Latvijas Avīze kļūst arvien “nacionāldemokrātiskāka”. Drīz vairs nebūs lasāma.

  • Tieši tā un izskatās, ka redakcijā notiek iekšējās cīņas, respektīvi, tie, ko jūs nosaucāt par nacionāldemokrātiem, parasti publicējās bez autora un loti pēc retorikas atgādina austrumu kaimiņu. Vēl vajadzētu atstāstīt mums vientiešiem to Saras Wagenknecht uzstāšanos. Lai mēs pareizi saprastu.

  • Sādus rakstus uzspiež. Tāpat kā padomju laikos uzspieda PSKP ģenseku runas. Un tomēr bij Cīņa un bij ari Padomju Jaunatne. Un starp tām bij starpība 🙂 PSRS un E.s. tak veido vieni un tie pasi spēki..
   Man interesētu tas uzspiešanas mehānisms.
   Kamer E.S. netiks izformēta nacionālās valstīs, mums būs jaatceras vecas padomjlaiku iemaņas. šīs imperijas eksistenci mēs vairs nedrīkstam pieļaut, jo etniski E.S. eksistence mums ir ļoti ļoti bīstama. nāves bīstama!!!

 9. Un ar Putinu tam nav nekāda sakara, ko dara poļi un ungāri.

 10. Kam šitādas muļķības LA publicē? Vai jaunais propagandas stils?
  Latvijai ir jāmācās no poļiem un ungāriem, nevis jāklanās demokrātiskajām padibenēm…

 11. Poļiem un arī ungāriem ir nacionālā pašapziņa jau un vēl no vēstures karalistu laikiem. Kas šodien ? Kapitulācija ES ”bēgļu” politikai ? Poļi kapitulēs? Nekad !!!

 12. Nesapratu, kādā sakarībā bija piepīta Savčenko? Kur ir te Jaroslava vaina, lūdzu bišķi skaidrāk priekš tiem stulbākājiem? Pārāk smalks mājiens vai kaut kāda nepabeigta doma. Kādā veidā tur Kačinskis vainīgs? Kā tā Ņina tik precīzi var yināt par Kačinska paranoju? Kāpēc tad Polija līdz šodienai nevar tikt pie Smolenska lidmašīnas atlūzām? Donbasa boings ir holandiešu paranoja? To mums pastāstīs vēlāk? Kas attiecās uz Hodorkovski gribētos pajautāt, proti, vai Eiropa zina, ka cenšās veidot jaunu Krievijas vadoni no lielāka krievijas zagļa, nacionalista un imperista. Līdzīgi ar Navaļni un Berezovski. Nevajag domāt, ka visi Putina nedraugi ir mūsu draugi un sabiedrotie. Jā! J.Kačinskis ir daudziem neērta personā, pat pašas Polijas kgbistiem, bet nedomāju, ka poļi ir tik mīksti, ka ļaus kādam ārpusštata politiķim daudz sevi komandēt. Skaidrs, ka tas Orbāns te iet “vienā flakonā” ar Kačinski lai pārliecinošāk izskatītos graujoša kritika. Starp citu man arī ir paranoja un es arī vēlos Smolenskas neatkarīgu izmeklēšanu. Tikai baidos, ka tā būs neērta arī kādam ES darbonīm. Un es arī neticu, ka Hodorkovskis ir demokrāts un pat ka viņš ir vienkārši gudrs cilvēks.

  • Teiksu tā. Tu ari esi gudrs cilvēks. Tāpat kā es. Bet atšķirībā no Tevis šito Ninu nelasiju. Vienīgais interesanti konstatēt, ka reakcija uz Orbana runu bij tāda, kādu visvienkarsākajās prognozēs gaidijām. Golbalizatoristu standartiņš.
   Lasīt Ninu no NY sitijas nealkstu. Tavu komentāru izlasīt ir īsāk un interesantāk. tapat kā komentārus vispār droši vien. Nav katra Nina man jālasa. Pietiek, ka zinu raksta iemeslu.

Draugiem Facebook Twitter Google+