×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
29. februāris, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Krievijā spēja kaut ko bombardēt saistās ar “varenību” (6)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Sakarību virkni var turpināt – Vācija masveidā uzņem sīriešus un citus kara bēgļus, valstī aug neapmierinātība ar valdību un radikālo partiju popularitāte, kas krīzes iespaidā vērojama arī pārējās Eiropas Savienības valstīs, tās savukārt nespēj vienoties un ieslīgst savstarpējos strīdos.

Protams, kopaina ir daudz sarežģītāka. Tomēr mēģinājumi no ārienes sašūpot Angelas Merkeles valdības laivu notiek, un to var apgāzt nekontrolējama bēgļu straume, kas sevišķi pastiprinājās pēc Krievijas iesaistīšanās Sīrijā. Tur – arī bez Putina – bombardētāju netrūkst un katram ir savi politiskie un bumbojamie mērķi. Lai gan visi apkaro vai it kā apkaro terorismu, izpratne par to atšķiras, izņemot vienprātīgi par galveno ienaidnieku pasludināto grupējumu “Islāma valsts”. Bet, piemēram, šajās nedēļās daudz pieminētā aplenktā un Krievijas aviācijas bombardētā Alepo pilsēta nekad nav bijusi “Islāma valsts” bastions, toties tā simbolizē 2011. gadā uzsākto pretošanos Asadu klana diktatūrai. “Amnesty International” apgalvo, ka uzlidojumos triecieni bija apzināti vērsti pret slimnīcām, skolām un mājokļiem. Līdzīgu informāciju sniedza “Ārsti bez robežām”. Apskatnieki pieļauj, ka pārpalikušo opozīcijas centru iznīcināšanas nolūks ir panākt, lai Sīrijā paliktu tikai divi pretspēki – Asads kā “leģitīmās” varas iemiesotājs un “Islāma valsts”, kurai būtu spiesti pakļauties arī mērenie sunnīti. Vai bēgt… Vēl jāņem vērā Kremļa iekšpolitiskie aprēķini. Sīrijas kampaņa pērn rudenī pacēla Putina reitingu teju līdz 90 procentiem. Krievijā spēja kaut ko bombardēt saistās ar “varenību”. (Tikmēr knauzerīgie rietumnieki, sevišķi britu un amerikāņu vēlētāji un parlamentu deputāti, ir grūti pārliecināmi par jebkādas militāras iejaukšanās izmaksu lietderību.) Katrā ziņā Eiropa nav nekur tālu no šiem apsvērumiem, jo stāvokļa saasināšana vai nesaasināšana netālu no tās robežām noder par argumentu politiskajā tirgū. Un kārtējos pamiera ievērošanas nosacījumus Sīrijā var iemainīt, teiksim, pret Rietumu pretimnākšanu Ukrainas krīzes risināšanā Maskavai vēlamajā virzienā.

Arī propaganda ir noderīgs instruments Eiropas Savienības šķelšanā. Vācijas valdība uzdevusi drošības dienestiem izvērtēt, vai valstī atkal netiek īstenoti kādreiz aukstā kara gados čekas piekoptie t. s. speciālie jeb aktīvie pasākumi, lai ietekmētu sabiedrību un īpaši lēmumu pieņēmējus. Prese šajā sakarā norāda, ka tieši pēdējā laikā jūtami politizējusies krievu kopiena, kura ir visnotaļ ievērojama. Vācijā dzīvo apmēram četri miljoni cilvēku no bijušās Padomju Savienības, tajā skaitā senču dzimtenē atgriezušies Krievijas vācieši. Lielai daļai no viņiem ir dubultpilsonība, un daudziem tā arī neesot izdevies atmest padomju cilvēka dzīves uztveri, ko uztur arī attiecīgie televīzijas kanāli un specializēto troļļu fermu ražotie stāsti, kas pārsvarā veltīti migrantu tematikai. Tomēr ne jau Kremļa “tautieši”, būtībā arī nesenie migranti noteiks martā gaidāmo triju federālo zemju vēlēšanu rezultātus, kuri, ļoti iespējams, būs Merkeles valdībai nepatīkami. Galvenokārt pašas valdības kļūdu dēļ.

Jebkurā gadījumā Eiropas līderiem nāktos izdarīt secinājumu, ka ikviena pārsteidzīga rīcība, vājuma vai pat humānisma izpausme var tikt izmantota. Kā reiz izteicies Dmitrijs Oreškins, viens no retajiem Krievijā vēl palikušajiem Kremli kritizējošajiem analītiķiem, Putina režīma ārpolitika lielā mērā balstās uz darbībām, ko rietumnieki vienkārši negaida, jo uzskata tādas par “pieklājīgā sabiedrībā nepieņemamām”. Steidzami atmetamas ilūzijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Pagājušā gadusimteńa vēlajos trīsdesmitos. Putins kā Hitlers un kūtrie, neizlēmīgie rietumi to vēl negrib saredzēt. Bet iznākums būs tāds pats…. tikai uz visu to ir jāsagatavojas.

 2. kautko bombartet vienmer ir bijis asv jājamzirdziņš, un asv ari aktīvi sāka bombartet, bet kremlis lūk vienalga vainīgs kaut vismazāk ko bombardejis un visvēlāk vispār sācis to darit:)

  • saimnieki pasutija naidu kurinošu rakstu un žurnaļuga uzrakstija

  • Kad runā rietumi – Krievijas vieta pie parašas! Bet ja godīgi, tad pirmais ir bijis Asada papucītis labi izskolots, sagatavots un apbruņots Maskavā. Viņu apbruņojis krievs un viņš ir sācis cīņu ar savu tautu. Un kuram tad Sīrijā kara bāze, vienīgā, kas Krievijai palika pēc aukstā kara rezultātiem. Tā kā liecies mierā ar to savu taisnīgumu, pardon godīgumu. Krievus jādabū ārā no Sīrijas un tās bēgļu plūsmas tūlīt ies mazumā.

 3. ”Arī propaganda ir noderīgs instruments Eiropas Savienības šķelšanā. Vācijas valdība uzdevusi drošības dienestiem izvērtēt, vai valstī atkal netiek īstenoti kādreiz aukstā kara gados čekas piekoptie t. s. speciālie jeb aktīvie pasākumi, lai ietekmētu sabiedrību un īpaši lēmumu pieņēmējus. ”
  Tas norāda kā ES un arī Vācijas politiķi ir naivi attiecībā uz čekista Putina Krievijas specdienestu darbību kā Vācijā tā ES un arī tā ”bēgļu” plūsma nav nejauša sakritība, bet labi organizēts pasākums cilvēku nelaimei… Pat rietumu lielpolitiķu saistība tajos procesos.
  To pat pierāda Latvijas 160 paraksti par WELCOME un ari Ģilmana un & piedalīšanās bēgļu atbalsta mītiņam. Tie paraksti radās ne no sava prāta, bet labi organizēti no Ždanokas kantora ar austrumnieku drošibnieku rosinājumu darīt tā. Protams ne jau tieši, bet ar ietekmes aģentiem – tā kā vārds drošibas policijai !
  Jā – es tiešām nezinu vai kāds no šiem 160 ir atsaucis savu parakstu šim Kremļa projektam…
  Jā un varbūt LA varētu tam veltīt kādu lielāku uzmanību?

 4. Kas tas vēl par spīdekli “Dmitrijs Oreškins” kuru, acimredzot, visiem jāzina bez paskaidrojumiem? Interesanti ko viņš ir teicis par marksisma sastāvdaļām vai kapitalisma nolemtību? Par ko, vispār, te bija runa? Krievs tāds, kāds viņš ir Krievijā, tāds arī paliek Vācijā, tikai bišķi klusāks. Tie bijuši krievijas vācieši arī pārsvarā, saņēmot labus pabalstus un pensijas no Vācijas, skumst pēc Krievijas un lamā, aiz pateicības, vāciešu kātību (dabīgi, pa kluso, savā stārpā). Tā kā nav nekādas nozīmes vākt tenkas pa visu pagastu.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Likumprojekts “LELB – vienīgie īstie luterāņi”

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši likuma labojumus, lai noteiktu, ka valsts atzīst Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbības nepārtrauktību Latvijā un ka LELB ir vienīgā tiesību pārmantotāja luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940. gadam.

Pašlaik spēkā esošo LELB likumu plānots papildināt ar preambulu, kurā būtu noteikts gan augstāk minētais, gan tas, ka LELB izveidojusies luteriskās reformācijas kustības ietvaros 16. gadsimtā, darbību sākusi pirms Latvijas dibināšanas un nepārtraukti darbojusies Latvijā arī okupāciju laikā. Grozījumi likumā paredz vēl vairākas citas izmaiņas. Likumprojektu sagatavojusi LELB Tiesību komisija un apstiprinājusi baznīcas Bīskapu kolēģija. LELB pārstāvji vērsušies pie 12. Saeimas deputātiem ar lūgumu parakstīt šo likumprojektu.

Taču Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) pauž uzskatu, ka piedāvātie grozījumi nepamatoti ierobežo baznīcas draudžu pašnoteikšanās tiesības. Likumprojekts esot izstrādāts bez konsultācijām ar citām luterāņu baznīcām Latvijā. LELBĀL norādīja, ka patlaban Latvijas teritorijā un ārpus tās darbojas trīs luterāņu baznīcas un to draudzes kā tās LELB pēcteces, kuras darbību pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā okupācija. Līdz ar to būtu pareizi vienoties par baznīcu līdzvērtīgu sadarbību, nevis netaisni izcelt vienas absolūtu prioritāti, uzskata LELBĀL.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+