×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
12. oktobris, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Putins izvirza ultimātu ASV (17)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Pagājusī nedēļa bija bagāta ar paziņojumiem, kuri skar ASV un Krievijas attiecības. Vašingtona atteicās no militāro operāciju koordinēšanas Sīrijā, kur Asada režīma un Krievijas aviācija turpināja bombardēt slimnīcas. Vašingtona arī vainoja Maskavu kiberuzbrukumos, kas veikti, lai iespaidotu ASV vēlēšanu kampaņu. Savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins iepriekš izdeva dekrētu, saskaņā ar kuru Krievija pārtrauc pildīt saistības, ko uzliek vienošanās par kodollādiņu izgatavošanā izmantojamā plutonija (aukstā kara ēras) pārpalikuma utilizāciju jeb iznīcināšanu. Bet premjers Dmitrijs Medvedevs parakstīja rīkojumu apturēt sadarbību atomenerģijas izpētē.

Reāli tas maz ko maina, jo, piemēram, ASV un Krievijas vienošanās attiecībā uz plutonija pārpalikumiem tika noslēgta 2000. gadā, taču joprojām nekas īsti nav izdarīts. Jebkāda ar kodolbruņojumu saistīta tēma tomēr allaž piesaista uzmanību un izraisa sa­traukumu, kas rada atbilstošu gaisotni, lai Kremlis izvirzītu nosacījumus, kuri bija iestrādāti Valsts domei iesniegtajā likumprojektā. Proti, Maskava varētu atkal ievērot vienošanos, ja ASV samazinās militāro klātbūtni jaunajās NATO dalībvalstīs, atcels tā saukto Magņitska likumu, pārstās piemērot pret Krieviju vērstās sankcijas, kā arī kompensēs sankciju un tāpat pašas Maskavas veikto pretpasākumu nestos zaudējumus. Šajā sakarā parādījušies zobgalīgi komentāri, jo agrāk tika klāstīts, ka sankcijas Krievijai nekaitē, tās pat sekmē ražošanu.

Kremļa prasību uzskaitījums var šķist diezgan dīvains, un tām lielākoties nav nekā kopīga ar Maskavas un Vašingtonas domstarpībām par tehnoloģijām, kādas jālieto plutonija neatgriezeniskai utilizācijai, lai radioaktīvais metāls vairs nebūtu izmantojams. Tas arī nav nepieciešams, jo abu pušu rīcībā jau tagad ir pietiekami daudz kodolieroču, kuri spēj pārvērst visu Zemes platību “radioaktīvajos pelnos”, kā reiz izteicās propagandists Dmitrijs Kiseļovs. Paturot krājumā liekas 34 tonnas plutonija, no kurām saskaņā ar vienošanos katrai no pusēm vajadzētu atbrīvoties, diez vai var veicināt “stratēģisko stabilitāti”, kas, apgalvo Kremlis, esot apdraudēta Vašingtonas nedraudzīgās izturēšanās dēļ. Krievijas Valsts domē iesniegtā likumprojekta skaidrojumā norādīts, ka ASV 2012. gadā pieņemtajā tā dēvētajā Magņitska likumā izpaužas Vašingtonas centieni aizstāvēt Krievijā “ekonomisko noziedzību”. Respektīvi, “noziedznieks” šajā interpretācijā ir korupcijas shēmas atmaskojušais cietumā mirušais jeb nomocītais jurists Sergejs Magņitskis, nevis viņa ie­spundēšanu organizējušās amatpersonas. Bet 2014. gadā ASV “iejaucās Krievijas iekšējās lietās”. Tulkojums – nosodīja Krimas aneksiju un Putina izvērsto agresiju Austrumukrainā. Pārējo Krievijas kaimiņu, tai skaitā Baltijas valstu, vēlme ar NATO partneru palīdzību nodrošināties pret “zaļo cilvēciņu” invāziju, protams, arī grauj Kremļa aprūpēto stratēģisko stabilitāti, ja sekojam piedāvātajai loģikai.

Kāpēc Maskavai ienācis prātā sasaistīt Rietumu “nedraudzīgumu” ar savu atteikšanos pildīt vien retajam zināmo vienošanos? Opozicionārs Konstantīns Borovojs Kremļa spēli pielīdzina ievērību izpelnīties alkstoša huligāna gājieniem. Citi tajā saskata noteiktu signālu. Vēl citi – kārtējo šantāžu, kurā galvenais nav minētā vienošanās, bet atgādinājums par Krievijas mantoto kodolarsenālu. Jau agrāk bijuši dažādi vairāk vai mazāk nopietni mājieni, ka to varētu arī laist darbā. Nesen TV kanāla “Rossija 24” meteoziņas izglītoja publiku par varbūtējiem laika apstākļiem Amerikā, ja virs Nebraskas štata sprāgtu atombumba. Iespējams, pastāv apsvērumi, ka šāda tipa informācija uzlabo vietējās skatīju auditorijas garastāvokli, bet ārpasaule tādējādi tiek noskaņota nejaukties Krievijas “iekšējās lietās” Ukrainā, Gruzijā vai citviet. Kā arī neizdarīt pārāk tālejošus secinājumus, piemēram, par Donbasā pirms pāris gadiem notriekto “Malaysia Airlines” lidmašīnu un citiem notikumiem, kuri atklāj Kremļa politikas būtību. Tomēr tieši tas šobrīd ir svarīgi.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. atkal stulbais kirilica ganās latviešu komentāros kā duraks!? Paldies, ka nelasiet tā duraka rakstīto!!!

  • О как. От дурака слышу! Мне совершенно пофиг, читаешь ты или не читаешь.

 2. Absolūti proamerikānisks raksts.

 3. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  zvirbuļa ultimāts zirgam? Lai neaizsedz sauli…

 4. Kremļa troļļi atkal salasījušies:)) Kapeikas jāpelna :))

 5. lai Dievs pasarga no tā plānprāša!

 6. Kremla diktators paliek aizvien toksiskaks . Pat franci sak saprast , ka teja ar poloniju nav garsiga.

 7. Плохо, когда журналист не владеет темой, а заказную статью писать надо. Получается откровенное Г. В вопросах ядерной энергетики Улдис откровенно «плывёт», он даже сам договор не изучил полностью. Вот у америки нет реакторов на быстрых нейтронах, а у России есть. И оружейный плутоний как раз и собирались там перерабатывать. После выхода из соглашения, все ограничения на переработку плутония снимаются, и теперь его будут перерабатывать в другое ядерное топливо, а не просто уничтожать. Не загорами и прорыв во всей ядерной энергетике, когда это кольцо замкнётся и переработанное ядерное топливо снова будет вырабатывать энергию. И это будет огромным шагом вперёд для всего человечества.
  А Улдис всё талдычит свои обычные русофобские речи. Скушно.

 8. Tie, kas sito kara bjefu lasa un tic, atbādina man kristiešus, kas lasa kaut kādu jocgu grāmatu un tam ari reali tic, kas tur rakstits. Vai daži vienk. stila vai kompanijas pēc.. lai iekļautos draudzē.
  Bet REALI jūs tam ticat?

 9. Esmu latviešu nacionāliste, bet šī ir diezgan smaga propaganda. Sen vairs globalistu propaganda nav ticama, jo meli ir par lielu lai viņus noslēptu.

 10. Pūķins nemainīsies, tas cilvēks ir fanātiķis. Labākais, ko civilizētā pasaule var darīt, ir kāpināt sankcijas pret Krieviju, lai steidzinātu Pūķina krievnacistiskā režīma sabrukumu.

  • Ну, ну. Вы только сами не надорвитесь от своих санкций. Вон рыбная отрасль загибается у вас, молочная тоже, транзиту приходит конец. Весело живём…

 11. Laba ziņa tiem, kas tic reinkarnācijai – tā pastāv! Trakais Ādolfs ir iemiesojies Vladimirā un izskatās, ka pasaule vēl vellu redzēs …

  • Да сумашедший это вы сами. Вам лечится надо, у вас видения странные…

Draugiem Facebook Twitter Google+