Latvijā
Vēsture

Raidījums: Arhīvā nav vietas VDK dokumentiem 3

Ekrānšāviņš no LNT ziņām.

Latvijas Nacionālajā arhīvā nav atbilstošas vietas Valsts Drošības komitejas dokumentiem, tajā trūkst piemērotu telpu un arī finansējuma dokumentu atbilstošai uzglabāšanai, piektdien, 22. decembrī, ziņoja LNT raidījums “900 sekundes”.

Valsts drošības komitejas dokumenti jeb tā dēvētie čekas maisi pašlaik sadalīti. Ziņas par cietušajiem glabājas Latvijas Nacionālajā arhīvā, bet Satversmes aizsardzības birojā – informācija par aģentiem un ziņotājiem jeb represīvā aparāta personāls.

Saistītie raksti

Raidījums noskaidrojis, ka abu daļu apvienošana būs sarežģīta, sākot jau ar to, ka iespējamās arhīva telpas Rīgā, Imantā, Skandu ielā atrodas tiešām neapskaužamā vietā – tā atzīst arhīvā. Arhīvs Skandu ielā atrodas industriālā teritorijā, uz kurieni ved ceļš bez ietves, bez apgaismojuma un nav remontēts jau ilgus gadus. Bijušajā Radiotehnikas rūpnīcas telpās jau tagad dokumenti krājas uz grīdas milzīgā, dokumentu glabāšanai nepiemērotā telpā, kurā trūkst arī piemērotas ventilācijas sistēmas.

“Mums nav naudas, lai nopirktu plauktus, mēs gaidām jauno gadu,” – tā atzīst Nacionālā Arhīva direktore Māra Sprūdža. Vispirms jāiekārto dokumentiem piemērota, ventilēta, ugunsdroša telpa. Jānodrošina nakts apsardze, kuras tagad nav, un arī jādomā par darbiniekiem, kas zina, kā jāstrādā ar VDK kartotēku.

LA.lv