×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
7. aprīlis, 2015
Drukāt

Restitūcija – soli pa solim. Saruna ar ASV sūtni holokausta jautājumos Nikolasu Dīnu (20)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Pirms Lieldienām Latvijā viesojās ASV īpašais sūtnis holokausta jautājumos Nikolass Dīns. Viņš uzskata, ka Latvija ebreju kopienas īpašumu restitūcijas procesā virzās uz priekšu. Apliecinājums tam esot Saeimā virzītie likumprojekti par piecu īpašumu atdošanu un apgrūtinājuma noņemšanu vienam īpašumam par labu Latvijas ebreju draudžu un kopienu padomei.

“Manas vizītes mērķis bija gūt informāciju, un šo uzdevumu esmu izpildījis,” Latvijas apmeklējuma noslēgumā intervijā “Latvijas Avīzei” rezumē N. Dīns. “Ieguvu informāciju par stāvokli ebreju īpašumu restitūcijas lietā, kā arī tikos ar iesaistītajiem cilvēkiem – gan varas pārstāvjiem, gan ebreju kopienas pārstāvjiem. Mani šeit uzņēma ļoti silti,” vērtē ASV diplomāts. Viņš akcentē, ka Latvijā viņu labi uzņēmuši arī cilvēki, kas ir ārpus restitūcijas procesa un arī ieinteresēti, lai restitūcijas jautājumā būtu progress. “Tā būs vēsts, ko vedīšu atpakaļ uz ASV,” intervijā uzsver īpašais sūtnis holokausta jautājumos.

“Ja runājam par praktiskām lietām – mans mērķis ir palīdzēt atgūt ebreju kopienas īpašumu, un, kā to darīt, mēs apspriedām manas vizītes laikā. Latvijas parlamentā patlaban ir iesniegti likumprojekti, kas vērsti uz šo mērķi un norāda uz progresu. No Latvijas valdības un Saeimas sajutu, ka ir interese virzīties uz priekšu restitūcijas jautājumā. Raudzīsimies, kā šis process norisinās tālāk,” vērtē N. Dīns, paužot cerību atgriezties Latvijā jūnijā, lai turpinātu diskusijas.

“Mūsu iesaiste turpināsies, un tas viss balstās partnerībā starp ASV un Latvijas valdībām, kā arī partnerībā ar Latvijas ebreju kopienu. Ikviens atzīst, tā ir problēma, kas jāatrisina,” piebilst diplomāts.

Ģ. Vikmanis: – Ebreju organizācijām Latvijā ir dažādi viedokļi par restitūciju – daļa uzskata, ka šis process ir jāveic obligāti, bet citi raugās uz to kā labas gribas žestu, nevis par katru cenu…

N. Dīns: – Domāju, ka šajā jautājumā var būt dažādi skatījumi un viedokļi. Mēs kā amerikāņi to atzīstam par labu esam, jo ir svarīgi, ka ir dažādas perspektīvas. Bet tas neko nemaina kopējā pamatmērķī, lai virzītu uz priekšu restitūcijas procesu.

– Jūs bieži lietojat vārdu “progress”. Kāds ir jūsu skatījums uz Latvijas valdības piedāvājumu restitūcijas procesā?

– Vispirms jāsper pirmais solis, tomēr tas vēl nav līdz galam veikts. Pirms gada situācija bija citāda: nebija likumu iniciatīvas. Tas, ka ir pieņemts pirmais juridiskais risinājums, liecina par virzību uz priekšu. Tagad jāskatās kā pirmais piedāvājums restitūcijas procesam tiks virzīts Saeimā. Restitūcija ir saistīta ar 270 īpašumiem, valdības risinājums ir pirmais solis, lai šis process turpinātos.

– Vai visi šie 270 īpašumi ir jāpakļauj restitūcijai?

– Labāk pieeja ir soli pa solim. Te svarīga ir partnerība un, balstoties tajā, spēja rast risinājumu, kas novedīs pie restitūcijas noslēgšanas. Restitūcijas process prasīs daudz laika, tomēr mēs vēlamies redzēt lielāku ieguldījumu tajā. Vēlreiz uzsvēršu – būtiski ir saprasties kā partneriem. Ja mums ir kopīgs mērķis, tad ir viegli to sasniegt. Ja pastāv šķēršļi, tad mūsu uzdevums ir palīdzēt pārvarēt tos.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. ja gribam mierigi gulet un netracinat Dievu,bez liekas runashanas un kiiveshanas, viss ir nekavejoshi jaatdod

 2. BEIDZIET taču melot!!!!
  NEKAD NEKĀDS HOLOKAUSTS NAV BIJIS!!!
  MELI UN TIKAI.

  KAD reiz LATVIJA TO pateiks viņiem tieši acīs??

 3. Pieprasīt var tikai no tiem, kuri ļauj pār sevi valdīt. Latvija sevi vēl neapzinās kā pilnvērtīga valsts, tāpēc tādi ekscesi. Latvija kā valsts nevienam neko nav atņēmusi, jo tajā laikā tā vienkārši nepastāvēja. Iespējama tikai kompensāciju pieprasīšana no tiem, kas atņēma. Latviju veikli advokāti grib padarīt par bez vainas vainīgo. Kāpēc gan teitoņu bruņinieku pēctečiem nepieprasīt Rīgas pili. Tas ir tas pats. Vai arī kāpēc gan Bīroniem nepieprasīt Rundāli, u.t.t. Nu, vai tagad ir skaidrs, ka visas ebreju kopienu prasības ir absurdas.

  • Turklāt kaut kādām mistiskām ebreju kopienu organizācijām ir vēl mazāk tādu tiesību kā Bīronu pēctečiem. Tad Jau Rīgas pils pieder vācu kopienas organizācijām u.t.t. Procentuāli karā latviešu tika iznīcināts vēl vairāk nekā ebreju, tas arī bija genocīds (holokausts). Turklāt Latvijas iedzīvotāju komunistiskajās rekvizīcijās, kas notika arī ebreju vadībā, cieta simtiem tūkstošu latviešu, tad kā ar viņu īpašumu restitūcijām, kuru laiks arī ir notecējis? Arī neprasīt Krievijai, bet prasīt varbūt kompensācijas no ebreju kopienām. Bet kā ar ebreju kopienu atbildību par Laventa, Kargina, Krasovicka finansu mahinācijām, kuru rezultātā latvieši zaudēja miljardiem latu?
   Es pavisam nopietni uzskatu, ka ir jāveic nopietna analīze un jāizvērtē iespējas pieprasīt kompensācijas no ebreju organizācijām. Bet ebreju kopienu prasības ir jāskata ka reketa vai izspiešanas mēģinājums ar visu likumā paredzēto atbildību par to.

   • ————-jāizvērtē iespējas pieprasīt kompensācijas no ebreju organizācijām.——–
    ———————–
    pareizi būtu: “….jāizvērtē iespējas pieprasīt kompensācijas no ebreju kopienas.” Šeit ir kāds bīstams pašiem ebrejiem juridisks precedents, jo viņi uzskata, ka vienai ebreju grupai kādreiz piederējušos īpašumus ir tiesīga atgūt cita ebreju grupa, kas pastāv šodien. No tā izriet arī atbildība, proti, par vienas ebreju grupas kādreiz pastrādātajiem noziegumiem atbildība ir jāuzņemas ebrejiem, kuri dzīvo šodien. Arī tā, ja atsevišķi ebreji nevar kompensēt savus nodarījumus sabiedrībai, tad ir tiesības piedzīt no visas ebreju kopienas. (tas būtu pašā laikā attiecībā uz Laventu, Krasovicki un Co)

 4. soli pa solim mēs atmaskosim visus cionistus un tmldz deģenerātus un ksenofobus talmudistus! samaksu pelnīto saņems katrs pēc saviem darbiem un nopelniem!

 5. Latviski restitūcija ir tiesību atjaunošana. Tātad šīm kopienām ir jābūt bijušo īpašnieku īpašuma tiesību mantiniekiem. Bet visas te esošās kopienas, kas jau strīdas pirms jautājuma par īpašumu restitūciju izlemšanu, nav bijušās pirmskara Latvijas žīdu kopienas tiesību mantinieki. Tadējādi, reali Latvijas valstij vienkārši jauzdavina šīmkopienām ne viņu senčiem piederējušos īpašumus. Un tādā gadījumā viniem nav tiesības prasīt, bet var lūgt tos uzdāvināt kā vienlīdzīgākajiem no vienlīdzīgajiem. Bez tam sūtņa izteikums, ka ASV mums sniedz militāru palīdzību un tāpēc Latvijas valstij jaatdod īpašumi ir nr tokai nekorekti, bet gab arī tirgošanās-es Tev, to man. Tikai nav dzirdēts viedoklis par šo kopienu biedru attieksmi pret latviešu tautu, neviens nav atvainojies par PSRTS NKVD ebreju represijām pret Latvijas tautām, starp citu pret savējiem, kas te dzīvoja pirms kara. Ja sūtnis vēlas savstarpēju sapratni, tad tādai jābūt no abām pusēm, jāizvērtē kādus zaudējumus Latvijai radīja PSRS represijas, kas atņema šos īpašumus un godīgi būtu arī no tiem prasīt kompensācijas. Bet šī kopiena nekad neko no Krievijas ka PSRS saitību pārņemējas neko neprasīs, jo viņu tautiešu daļa sadarbojas ar Kremli maigās varas īstenošanā. Tas nozīmē, ka Latvija atkal ir pa vidu divām lielvarām un to izmanto pēc kara izveidotās ebreju kopienas

  • Bet kurš no vadošos amatus ieņemošajiem būs tas ‘drosminieks”un jūsu teikto paskaidros tiem,kuri te no ASV sistemātiski brauc terorizēt Latviju ar savām prasībām.Izskatās,ka tādu nav un nebūs,bet 270!! īpašumi “soli pa solim”tiks izdāļāti un dāvināti.

 6. Latvijas Republikai nekāda “restitūcija” Latvijā dzīvojošiem žīdiem nav jātaisa. Tā ir nekaunīga izspiešana. Lai restituē tie, kas šiem žīdiem ir kautko atņēmuši. Ja vispār.

 7. Izrādās, ka ASV sūtņi var būt arī īpaši, ja runa iet par žīdu organizāciju absurdajām privilēgijām. Tipisks Orvela citāta piemērs par to, ka vieni var būt daudz vienlīdzīgāki par pārējiem vienlīdzīgajiem.

  • Domāju, ka vajadzētu atdot žīdiem tos graustus pēc iespējas ātrāk. Tas varētu pasargāt mūs no tā, ka, nākošajā pasaules sadalīšana pēc ietekmes zonām, USA neatstās mūs Krievijas pusē jo žīdi saprot, ka krievs atkal visu nacionalizēs.

  • Diemžēl tā viņš vienmēr ir bijis un būs, ar to jārēķinās.

 8. Kāpēc ebrejiem un citiem jāatdod brīvi īpašumi bez Brīvvalsts Latvijas laikā reģistrētām hipotēkām, varbūt vajadzētu atdod aizdevuma devēju mantiniekiem aizdotos miljonus latu, un tad atdot, ja vēl gribēs ņemt??

 9. Vaimanšesiņ! Kādi politkorekti jautājumi! Laikam nedēļu iepriekš bija jāsaskaņo, lai “īpašais” nesāk raudāt. Kaut kā nemanīju nevienu jautājumu par īpašumu atgūšanas termiņa beigām.
  kāpēc visu laiku tiek runāts caur puķēm? LV, lai gūtu papildus drošību, jāpakļaujā spēcīgam ekonomisko interešu lobijam kādas valsts valdībā. Kāpēc ir ASV sūtnis, nevis Izraēlas? Un nevienam neinteresē, vai tajā biedrībā ir visi, vai tikai neliela daļa no nosaukumā pieminētajiem. Kurš ir labuma guvējs? Utt…

 10. Vikmaņa jautājums par ASV militāru sadarbību nav korekts. Šis kungs nav pilnvarots par to runāt un nevajag jaukt visu vienā čupā. Kā redzam. Dina kungs jebkuru jautājumu reducē uz restitūcijas jautājumu. Tas ir tā, kā tajā anekdotē par studentu, proti, viņš ir izvilcis biļeti par zaķa ausīm, bet paspējis sagatavoties tikai par zīloņa. Tāpēc atbildējis: tā patās kā zīlonim zaķim ir lielas ausis, bet zīloņa ausis… (un tālāk visu par zīloņa ausīm).

 11. Ņe miķjom,tak kataņiem!

 12. … Prieks par ipasa sutna lielo interesi un Latvijas vestures dzilo izpratni !

  … To pierada Holokaust pieminas vietu un Okupacijas muzeja apmeklejumi, ka ari fakts ka Holokausts, ta upuri un to vajadziba tiek piemineti … kaut gan Baigais Gads ir tikai VESTURES LIKLOCIS … un tur upuru nav …

  … Un spcialais sutnis brinas ka kaut kas tamlidzigs vareja notikt … es ari brinos … jo pec vina izpratnes causa belli ir kadreiz paslepusies … un tiks vel pilnveidota ar Okupacijas muzeja parveidojumu …

 13. Vispirms mazo pirkstiņu.Pēc tam visu roku!

Draugiem Facebook Twitter Google+