Kultūra
Māksla

Rīga miniatūrā: atklās izstādi “Alfrēda namiņi”0

Foto: Andris Malahovskis

Latvijas Dzelzceļa muzejā no 23. oktobra līdz 16. novembrim varēs apskatīt izstādi “Alfrēda namiņi”, kuras laikā būs iespējams izpētīt ilggadēja muzeja darbinieka, meistara Alfrēda Straumes (1933–2016) radīto miniatūro ēku pasauli, LA.lv uzzināja muzejā.

Baznīcas, jūgendstila greznās fasādes, Vecrīgas Trīs brāļi un dzelzceļa stacijas – tā ir tikai daļa no izstādē apskatāmajām ēkām, kurām izstrādāta vissīkākā detaļa – rokturi, palodzes, logu kokgriezumi, aizkari.

Tas viss radīts laikā, kad pasaule vēl nepazina 3D printeri. Rūpīgs darbs ar kartonu, līmi un krāsu. Pirms tam mērījumi, fotogrāfiju izpētīšana un aprēķini, lai lielo ēku pārvērstu atbilstošā mērogā.

Lai arī lielākā Alfrēda dzīves daļa saistīta ar celtniecību, tomēr viņa kaislība bija vēsture, dzelzceļš un arhitektūra. Draugi stāsta, ka maketu veidošanas hobijs sākās ar vācu žurnālos ieraudzītiem attēliem.

Uzbūvēti veseli pilsētu kvartāli. Īstiem šī hobija meistariem jāpiemīt lielai pacietībai knibināties, pārtaisīt un noslīpēt vissīkākās detaļas. Tāpēc bieži Alfrēds vienlaicīgi strādāja pie vairākām ēkām. Kad kādas detaļas izstrādāšana pārāk nogurdināja, māja uz laiku tika nolikta malā. Dažas no tām tā arī palika nepabeigtas, kas mums tagad ļauj ieskatīties ēku tapšanas procesā.

Alfrēds Straume Dzelzceļa muzejā strādāja no 1995. līdz 2010. gadam, viņa zināšanas par Latvijas un īpaši Rīgas vēsturi bija neizsmeļamas. Tas viss atspoguļojas viņa veidotajās ēkās, kuras šajā izstādē varam apskatīt, pateicoties Alfrēda ģimenei.

Saistītie raksti

Izstādes atklāšana notiks ceturtdien, 24. oktobrī, plkst. 18 un būs apskatāma līdz 16. novembrim miniatūro maketu izstādes “Liliputija 2019” ietvaros. Tā norisināsies no 23. līdz 27. oktobrim un tajā būs aplūkojami dažādu veidu un mērogu miniatūrie dzelzceļa maketi no Latvijas, Čehijas, Vācijas un Krievijas.

Izstādē notiks arī radošas darbnīcas bērniem, lokomotīvju un vagonu modeļu parāde, kā arī sarunas ar modelistiem.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Sācies otrais tiešsaistes kinofestivāls “Latvijas filmas pasaulē”
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Izdodas novērst nekaunīgu mēģinājumu nozagt divas Rembranta gleznas
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
“Valsts nekustamie īpašumi” lūdz tiesai atcelt liegumu JRT būvniecībai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Latvijas pasta” vārdā izkrāpj naudu. Kādu shēmu īstenojuši krāpnieki?
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Vietām uzspīdēs saule. Laikapstākļu prognoze svētdienai
13 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Latvijas futbola izlase iesit savos vārtos un zaudē Slovēnijai
6 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Kopumā mums ir veicies gluži labi 3
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Naktī no bankas konta nozog naudu 2
11 stundas