Kultūra
Māksla

Rīga miniatūrā: atklās izstādi “Alfrēda namiņi”0

Foto: Andris Malahovskis

Latvijas Dzelzceļa muzejā no 23. oktobra līdz 16. novembrim varēs apskatīt izstādi “Alfrēda namiņi”, kuras laikā būs iespējams izpētīt ilggadēja muzeja darbinieka, meistara Alfrēda Straumes (1933–2016) radīto miniatūro ēku pasauli, LA.lv uzzināja muzejā.

Baznīcas, jūgendstila greznās fasādes, Vecrīgas Trīs brāļi un dzelzceļa stacijas – tā ir tikai daļa no izstādē apskatāmajām ēkām, kurām izstrādāta vissīkākā detaļa – rokturi, palodzes, logu kokgriezumi, aizkari.

Tas viss radīts laikā, kad pasaule vēl nepazina 3D printeri. Rūpīgs darbs ar kartonu, līmi un krāsu. Pirms tam mērījumi, fotogrāfiju izpētīšana un aprēķini, lai lielo ēku pārvērstu atbilstošā mērogā.

Lai arī lielākā Alfrēda dzīves daļa saistīta ar celtniecību, tomēr viņa kaislība bija vēsture, dzelzceļš un arhitektūra. Draugi stāsta, ka maketu veidošanas hobijs sākās ar vācu žurnālos ieraudzītiem attēliem.

Uzbūvēti veseli pilsētu kvartāli. Īstiem šī hobija meistariem jāpiemīt lielai pacietībai knibināties, pārtaisīt un noslīpēt vissīkākās detaļas. Tāpēc bieži Alfrēds vienlaicīgi strādāja pie vairākām ēkām. Kad kādas detaļas izstrādāšana pārāk nogurdināja, māja uz laiku tika nolikta malā. Dažas no tām tā arī palika nepabeigtas, kas mums tagad ļauj ieskatīties ēku tapšanas procesā.

Alfrēds Straume Dzelzceļa muzejā strādāja no 1995. līdz 2010. gadam, viņa zināšanas par Latvijas un īpaši Rīgas vēsturi bija neizsmeļamas. Tas viss atspoguļojas viņa veidotajās ēkās, kuras šajā izstādē varam apskatīt, pateicoties Alfrēda ģimenei.

Saistītie raksti

Izstādes atklāšana notiks ceturtdien, 24. oktobrī, plkst. 18 un būs apskatāma līdz 16. novembrim miniatūro maketu izstādes “Liliputija 2019” ietvaros. Tā norisināsies no 23. līdz 27. oktobrim un tajā būs aplūkojami dažādu veidu un mērogu miniatūrie dzelzceļa maketi no Latvijas, Čehijas, Vācijas un Krievijas.

Izstādē notiks arī radošas darbnīcas bērniem, lokomotīvju un vagonu modeļu parāde, kā arī sarunas ar modelistiem.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Atklās Gitas Sprinces gleznu izstādi
19 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Foto: Atvērta leģendārā kino operatora Valda Eglīša trešā grāmata par profesijas noslēpumiem
1 diena
LE
LETA
Kultūra
“Zelta globusu” nominantu vidū dominē “Marriage Story”
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Vienmēr esmu bijusi politiska”. Saruna ar Alīdi Ausmu Forstmani no Kanādas
Intervija 9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns noliedz savu ietekmi uz ASV lēmumu vērst sankcijas pret Lembergu 1
7 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Latvijas florbolistes kapitulē titulētajai Zviedrijai, bet iemet goda vārtus
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Berlīne izsludina “klimata ārkārtas stāvokli”
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Burovs: Plāns pārņemt Rīgas ostu valsts pārziņā ir “tālu no saprāta robežām” 1
8 stundas