Kultūra
Māksla

Rīgas Fotomēneša laikā notiks dažādi sarīkojumi0

Foto: Kasja Bieļska.

Rīgas Fotomēneša centrālajā izstādē “Jaunais šiks”, kas līdz 3. jūnijam apskatāma Rīgas Kongresu namā, norisināsies virkne izglītojoša rakstura pasākumu, kas domāti dažādai auditorijām, vēsta festivāla direktors Arnis Balčus.

Jau šo trešdien, 16. maijā plkst. 18, izstādes līdzkurators, fotogrāfs un pedagogs Alnis Stakle uzstāsies ar lekciju “Jauna valoda vai provokācija”, kuras ietvaros apmeklētāji varēs uzzināt vairāk par izstādē skatāmajiem darbiem, iecerēm, provokācijām un jaunās fotogrāfijas valodas meklējumiem mākslinieku darbos. Ekskursija ir iecerēta kā ievadošs stāsts par autorfotogrāfijas stāvokļiem pēcpatiesības laikmetā, kuras mērķauditorija ir fotogrāfijas un mediju studenti un interesenti.

23. maijā plkst. 18 turpat Kongresu namā sociālantropologs Klāvs Sedlenieks piedāvās palūkoties uz izstādes darbiem no cita skatupunkta. Tā vietā, lai skatītos uz apskatei izliktajiem objektiem un mēģinātu noskaidrot, kas tieši tajos redzams un ko mākslinieks ar to ir vēlējies pateikt, viņš mēģinās šķetināt antropoloģisku jautājumu: kāpēc mums ir “māksla” un kāda ir tās nozīme mūsu sabiedrībā.

Turpretim 25. maijā plkst. 16 sociologs Sergejs Kruks skaidros to, kā fotogrāfijā var meklēt ne tikai sižetu, atpazīstot cilvēkus, priekšmetus un situācijas, bet arī izaicināt savu redzi. Neirozinātne ir pierādījusi, ka mēs redzam ar smadzenēm, proti, redzam to, ko zinām, jo acs tīklene mēdz nodrošināt tikai 10% no informācijas, kas nepieciešama priekšmeta atpazīšanai. Lekcijas laikā skatītāji tiks aicināti skatīties uz fotogrāfiju kā fotogrāfiju, nevis kā realitātes spoguli.

Paralēli izstādē jau darbojas izglītības programma vidusskolas vecuma jauniešiem, kuras mērķis ir paplašināt redzeskolu un rosināt interesi par fotogrāfiju un vizuālo mākslu. Izstādes saturu un ar to saistītās tēmas skolēni var iepazīt un apgūt interaktīvā veidā, tās apmeklējuma laikā pildot īpaši izstrādātas darba lapas.

LA.lv