Kultūra
Māksla

“Rīgas Jūgendstila centrs” arhitekta Konstantīna Pēkšēna 160. jubileju atzīmēs ar piemiņas brīdi un fotoizstādi0

Foto – Leta

Par godu arhitekta Konstantīna Pēkšēna 160 gadu jubilejai, muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” 8. martā organizēs piemiņas brīdi, kā arī eksponēs fotogrāfes Margaritas Fedinas izstādi “Arhitekta Konstantīna Pēkšēna Rīga. Noskaņas”, aģentūru LETA informēja muzeja pārstāve Iveta Sproģe.

Arhitekta atdusas vietā, Rīgas Meža kapos, piemiņas brīdis notiks plkst.15, savukārt Fedinas fotoizstādes atklāšana norisināsies plkst. 17. Muzeja rīkotajās jubilejas svinībās piedalīsies ne tikai arhitekta radinieki un Mazsalacas pagasta iedzīvotāji, bet gan studentu korporācijas “Selonija” biedri.

Pēkšēns dzimis 1859. gada 8. martā, Mazsalacas pagastā, miris 1928. gada 23. jūnijā Bādkisingenē, Vācijā. Viņš tiek uzskatīts par vienu no veiksmīgākajiem latviešu arhitektiem. Pēc viņa projektiem būvēti daudzstāvu mūra nami, koka ēkas, baznīcas, virkne pagastnamu un citu sabiedrisko ēku Latvijas pilsētās un ciemos, bet Rīgā – vairāk nekā 250 ēku, to skaitā arī nams Alberta ielā 12, kurā atrodas muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”.

“Arhitekta ēkas raksturo monumentāls cēlums, dabisku būvmateriālu lietojums, eleganti etnogrāfisku un Latvijas dabas motīvu rotājumi. Pēkšēns bija pirmais Rīgas arhitekts, kurš ar torņiem vai citiem līdzīgiem veidojumiem sācis akcentēt kvartālu stūrus,” norādīja Sproģe.

LA.lv