Uncategorized

Rīgas mežos patrulēs droni 0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Zane Bitere/LETA

SIA “Rīgas meži” iegādājusies divus dronus. Viens no tiem ir aprīkots ar pietiekami labiem dzinējiem, videokamerām, bet otrs domāts, lai ar to varētu patrenēties pilotāžā. “Rīgas mežu” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš stāsta, ka pirmā racionālā lieta, kur varētu dronus izmantot, jau skaidra: “Mēs turpinām renovēt grāvju sistēmu, un te nu ir svarīgi apsekot vietas, kur grasāmies tos rakt, un arī noskaidrot, kas notiek jau ar izraktajiem meliorācijas grāvjiem. Skaidrs, ka šo darbu var uzticēt gan mežsargam, gan mežzinim, gan cilvēkiem, kas atbild par melioratīvo sistēmu. Taču tie ir daudzi kilometri, un ne jau pa tām ērtākajām takām pieejami. Ir vietas, kur vispār šiem grāvjiem nevar piekļūt.”

Un tad palīgā nāk drons, kas šo uzdevumu atrisina dažu minūšu laikā. Atliek vien izanalizēt iegūto video­materiālu. Tāpat A. Tauriņš pieļauj, ka dronu varētu izmantot mežu inventarizācijai, ar tā palīdzību iegūstot informāciju, kas kurā meža kvartālā aug. Tas varētu būt liels atspaids nākotnē. Labs palīgs lidojošais mežsargs varētu būt arī jaunaudžu apsekošanā, ļaujot iegūt sapratni par to, kā jaunaudze ieaugusi, vai nav radušies bojājumi.

Var gadīties arī pārsteigumi – tā pirms gadiem diviem ar drona palīdzību kādā jaunaudzē nejauši atklāta marihuānas audzētava. Aizvējš, silts un zālīte aug griezdamās! Drons uzrāda ikvienu svešķermeni, kam nav jāatrodas jaunaudzē. A. Tauriņš: “Mēs šos gudros palīgus gribam izmēģināt mežu ugunsgrēku operatīvās dzēšanas darbos, lai ātri saprastu, kur sākusies degšana, un ugunsdzēsēji varētu zibenīgāk reaģēt. Lai šo aparātu gudri vadītu, jābūt zinošiem, labi sagatavotiem pilotiem. Mūsu darbiniekus šovasar trīs mēnešus apmācīja Jānis Andersons, kas iekļauts dronu pilotu Baltijas valstu izlasē. Viņš arī strādāja pie dažādu dronu izmantošanas izpētes. Mūsu plāns – katrā mežniecībā viens dronu speciālists. Šī ierīce nav pārlieku dārga, var nopirkt pat par tūkstoš eiro. Tai noteikti ir nākotne mūsu saimniecībā.”

LA.lv