×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. marts, 2014
Drukāt

Rīgas Zoodārzā pamodies murkšķis – pikts, novājējis un neapmierināts (1)

ZOO_murkskis

Līdz ar pavasara tuvošanos Rīgas Zooloģiskajā dārzā ir pamodies murkšķis, kurš pēc ziemas miega ir visai pikts, novājējis un neapmierināts. Toties zoodārzā nonākušais savārgušais ronēns pamazām atgūst spēkus un jau ticis pie vārda – Pūpēdis, informē Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāve Laura Līdaka.

Lai arī “Murkšķa diena” jau iepriekš nosvinēta, Rīgas Zoodārza baibaks (stepes murkšķis) bija pacietīgāks. Kā oktobrī ieritinājās savas salmu migas dziļumos, tā nekustīgi nogulēja līdz pat šai dienai. No ziemas miega cēlies, Baibaks visus sveicis ar spalgu brēcienu, bijis samiegojies un novājējis. “Viņu, protams, var saprast, jo, piecus mēnešus neēdot, pilnībā zaudētas sugai raksturīgās patīkami apaļīgās ķermeņa formas,” piebilst Līdaka.

Stepes murkšķi jeb baibaki savvaļā sastopami Dienvidkrievijas un Kazahijas stepē, kur ziemas ir visai skarbas, un ziemas guļā nākas pavadīt pat pusgadu. Savulaik Latvijā baibaki atzīti par perspektīviem mājdzīvniekiem gaļas un ādas ieguvei, taču netika ņemts vērā – kamēr baibaks guļ ziemas miegā, tas ne tikai neaug, bet pat zaudē trešdaļu svara, norāda Līdaka.

Rīgas zoodārzs savu baibaku pirms diviem gadiem atveda no Alsungas – no vienīgās šo dzīvnieku audzētavas Latvijā. Piktais grauzējs joprojām tā arī palicis bez vārda, taču, lai šo kļūdu labotu, Rīgas zoodārza profilā “draugiem.lv” izsludināts konkurss par piemērotāko murkšķa vārdu. Uzvarētāju gaida piedalīšanās vārda došanas svinībās un grāmata par zoodārza vēsturi.

Savukārt pelēko roņu mazulis, kuru nesen savārgušu atrada jūras krastā un nogādāja zoodārza aprūpē, jau ir ticis pie vārda. Pateicoties baltajai pūkai un visai apaļīgajai figūrai, ronēns ieguvis vārdu Pūpēdis. Mazuli drīz sāks barot ar veselām zivīm, bet pagaidām nākas samierināties ar zivju putriņu, kas vēderā tiek ievadīta ar zondes palīdzību.

Toties Rīgas zooloģiskā dārza filiālē “Cīruļi” netālu no Kalvenes pirms desmit dienām pasaulē nākuši trīs jauki āpsēni. Aklie un “pavisam nesvītrainie” mazuļi dienas pavada migā, pie mammas ar biezu vilnu klātā vēdera un pirmās fotosesijas laikā izmisīgi sauca savu segu un reizē piena avotu. Cerības ieraudzīt visu ģimeni ārpus migas gan nāksies gaidīt gandrīz divus mēnešus.

Vēl “Cīruļos” ik dienu var vērot kādu citu mazuli – varen rotaļīgu un komunikablu lamu meitenīti Pārslu, kas piedzima 9. janvārī. Ziemas īslaicīgo salu Lanelīnas un Pumpura meita pārcieta bez raizēm, jo jau no dzimšanas kažoks šiem dzīvniekiem ir ļoti blīvs un silts, klāsta Līdaka.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kā skanētu vārdiņš ” Piktiņš ;Piktītis ;PIKTIS “? Intonācija varētu būt atkarīga no dzīvnieciņa garastāvokļa.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.9
Alūksne +19.5
Daugavpils +18.7
Saldus +20
Liepāja +18.1
Jelgava +20
Ventspils +17.4
Limbaži +21
Madona +20
Rēzekne +19
Draugiem Facebook Twitter Google+