Viedokļi
Lasītāju viedokļi

Rita Našeniece: Nesmirdīgās naudas atbaidošais aromāts40


Rita Našeniece
Rita Našeniece
Publicitātes foto

Neceru, ka “Mērnieku laiku” personāžs Raimonds Vējonis kaut ko spēs pateikt šajās dienās, bet Māris Kučinskis tomēr varētu saņemties un veikt pārliecinošu uzrunu tautai. Ja neviens no iepriekšminētajiem politiķiem to nevar, lai to veic Ināra Mūrniece. Cilvēki jānomierina, nevis jābiedē ar neskaidri izdvestām skaņām. Jo runa nav tikai par Ilmāru Rimšēviču.

Latvijā ir bankas, kurās, politkorekti izsakoties, “ir 90% nerezidentu naudas”. Bet ir populārs viedoklis, ka šāda tipa bankas atmazgā Krievijas un līdzīga tipa sapņu valstu naudu. Būtībā tās ir citas valsts bankas, kas atrodas šeit, labvēlīgākā klimatā. Bet ir nianse – tās nosaka darba kārtību.

Neatkarīgi no tā, vai Rimšēvičs ir vai nav ņēmis kukuļus, ir aktuāls cits jautājums. Kāpēc šīs bankas ir šeit, kāpēc to ietekme, tajā skaitā politiskā, Latvijā ir tik liela. Un – kas par to netraucētu eksistenci tā rūpējas?

Labi, kaut kādi nelieli elementi ir redzami ūdens virspusē. Bankas ēdiena “Saskaņu” un “Gods kalpot Rīgai” ar ziedojumiem. Arī ZZS. Arī “Vienotību”, bet, iespējams, tikai tad, kad tā konkrēti izdara kādu lobētu pakalpojumu. Piemēram, Krievijas kolonistu masveida ierašanos ar īpaši lēto termiņuzturēšanās atļauju (TUA) projektu.

“ABLV” bankas gadījumā tieši “Vienotības” laikā Satiksmes ministrijas augstas ierēdnes Ilzes Aleksandrovičas pārziņā un ciešā draudzībā ar Rīgas domi tika sagatavoti skandalozie “kapu tramvaja” nosacījumi tā, ka tiem, izrādījās, derēja vienīgi Skanste, kur kopā ar “Merku” (pazīstams ar kukuļošanas skandālu Igaunijā) īpašumi pieder “ABLV” bankai.

Šī brīža atmosfērā un, zinot augstu Latvijas ierēdņu paradumus pēc darba ministrijās pārcelties pie Krievijas “gāzēm” un “saskanīgā centra”, ierēdnes pārcentība liekas īpaši interesanta.

Paskatāmies plašāk: FKTK un Latvijas Banka zina, ka ar šīm bankām kaut kas stipri nav kārtībā. Un sen. Kas attiecas uz FKTK, tad zināt ir viņu uzdevums. Un zina ne tikai Rimšēvičs no LB un Putniņš no FKTK.

Tad rodas liels, resns un uzbāzīgs jautājums. Tas rodas neatkarīgi no tā, vai kāds ir ņēmis kukuli un cik bieži. Nav jābūt mežonīgai fantāzijai, lai rastos dažādi secinājumi par amatpersonu interesi piesegt šādu banku darbību.

Tātad – Latvijā tiek uzturēta relatīvi liels ar Krieviju saistīts destabilizējošs finanšu resurss, kas sponsorē partijas, kas apmaksāja dārgu propagandas karu ar konkurentiem – Rietumu, tātad zviedru bankām. Austrumu bankām savukārt ir līgumi ar mediju produktu ražotājiem, tikpat trekni līgumi gan “baltajās”, gan “melnajās” PR aģentūrās (pazīstami kā “melno mapīšu” iznēsātāji), viņu interesēs strādā lobiji Saeimā.

Ievērojiet, nesaku, ka tās dod kukuļus un piedalās vēlēšanu ietekmēšanā. Runāju par kopējo nekritisko atmosfēru, kurā pakalpot ir gatavi ļoti daudzi.

Saistītie raksti

Mēs varam, protams, kā ar maisu sisti atkārtot, ka korupcijas nav, jo neviens nav pieķerts, bet jāsaprot, ka šobrīd Latvijas valstī ir izdarīts viss, lai tā būtu korupcijas lielvalsts un vājākais Eiropas Savienības punkts Krievijas hibrīdoperācijām.

Nauda nesmird. Vai gluži otrādi, visvairāk smird tieši tā nauda, kura nesmird. Un tā saindē vidi lēni, neredzami un nāvējoši.

LA.lv