Reklāmfoto

Rožu svētki Tukumā 0

No 6. līdz 8. jūlijam Tukuma ielas un laukumus piepildīs rozes – gan visas Latvijas floristu veidotas rožu kompozīcijas, gan ziedu karalienes vārdā nosauktas lustes un citi pasākumi, jo pilsēta svinēs Rožu svētkus.

Reklāma
Reklāma

 

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

“Tukums kā rožu audzētāju pilsēta pazīstama jau sen – vietējo dārzkopju audzētās rozes iepriecinājušas ļaudis daudzviet Latvijā un pasaulē. Arī tagad netālajā Sēmes pagastā atrodas Baltijā lielākā rožu audzētava “ARB Agro”, kuras īpašnieki Bumbieru ģimene turpina iepriekšējo dārznieku paaudžu tradīcijas. Taču tikai 2008. gadā kopā ar ziedu salona “Amaranta” vadītāju Anitu Stikāni sadūšojāmies sarīkot pirmos Rožu svētkus, pulcinot floristus uz ziedu kompozīciju un lielā rožu vainaga veidošanu,” atceras Tukuma kultūras nama direktore Dace Lebeda.

“Svētki izdevās, un nākamos pēc diviem gadiem jau svinējām Rožu ielā, kuras pirmsākumi meklējami 1880. gadā, kad rentes zemnieks Eduards Roze salaulājies ar Raudas muižas trauku mazgātāju Annu un sācis te celt māju. Abi izaudzinājuši 11 bērnus, bet piebraucamais ceļš pamazām apaudzis ar citiem namiem, līdz kļuvis par ielu. Rožu ielā dzīvojis arī dārzkopis Brūveris, kurš potējis rozes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šā gada svētkus svinēsim kā Rožu kāzas, jo rozes ir nozīmīgos dzīves brīžos visbiežāk dāvātie ziedi. Atbilstoši tēmai esam veidojuši arī svētku programmu – piektdienas vakars būs veltīts izpriecām vecpuišu un vecmeitu ballītēs ar rožu cīņām un modes skati “Roze un lins”, sestdiena – kāzu svinībām, kuras svinēs ne tikai jaunlaulātie, bet arī 10 gadus laulībā nodzīvojušie, un svētdien ar rotaļām, spēlēm, sacensībām, kāzu ķīlu izpirkšanu un zupas vārīšanu tiks svinētas atkāzas.

Aizrautīgiem rožu mīļotājiem esam sarūpējuši īpašu pārsteigumu, jo viesus uzņemt piekrituši Sēmes pagasta “Rozīšu” saimnieki Daila un Bruno Trubiņi, kuru audzētavā apskatāmas vairāk nekā 3000 rožu šķirnes, tostarp plaša angļu un vēsturisko rožu kolekcija, kā arī Ķīnas, Japānas, zilās un citas retas rozes, kuras citur Latvijā neaudzē. Varēs iegādāties gan stādus, gan nobaudīt saimnieku gatavoto rožu ievārījumu un rožu vīnu,” atklāj D. Lebeda. 


Rožu svētku patronese ir Tukuma goda pilsone dzejniece Māra Zālīte, kura vasarās dzīvo Sēmē. Ar katru reizi svētku svinēšana iet plašumā un to tapšanā iesaistās arvien vairāk entuziastu – arī skolu jaunieši, izstrādājot zinātniskos darbus par rozēm, un vietējie tūrisma gidi, kas nākamvasar aicinās ceļotājus iepazīt Tukuma novadu ar rozēm saistītā maršrutā. Tukumnieki radījuši pat īpašu picu “Melnā roze”. 2008. gadā lielajā vainagā iepīti 3700 rožu ziedi, 2010. gadā – jau 4539 ziedi, un šogad iecerēts nopīt vēl lielāku vainagu – četru metru diametrā. Tā ir dārga dāvana, ko bez tuvīnu un tālīnu rožu audzētāju atbalsta nebūtu iespējams pasniegt pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, atzīst svētku organizatori. Lielais rožu vainags un citi Tukuma ielās un laukumos apskatāmie floristikas brīnumi taps piektdienas vakarā no plkst. 12 līdz pusnaktij kultūras namā, lai jau sestdien agri no rīta iepriecinātu pirmos ciemiņus.

Reklāma
Reklāma

Galvenie notikumi risināsies 7. jūlijā Brīvības laukumā, kur stiepsies Ēdamiela ar pilsētas un lauku labumiem, skanēs mūzika, dziesmas par rozēm un ritēs deju soļi, būs līgavu tērpu modes skate, antīko automobiļu parāde un floristu konkursa uzvarētāju sumināšana.

Plkst. 18 sāksies Rožu kāzu ceremonija un svinības kopā ar Nacionālā teātra vokālo ansambli “Drama”. Kā jau īstās kāzās būs gan tosti, uzrunas un apsveikumi, gan pirmais valsis un mičošana, jo piedalīsies deviņi pāri, kuri kopā nodzīvojuši jau desmit gadus. Neparasts akcents kāzās solās būt Tukuma sadraudzības pilsētas Krasnogorskas (Krievija) bundzinieku priekšnesums. Pēc mičošanas par jautrību gādās pāru skrējiens naktskreklos uz kāzu gultu, kurā aicināti iesaistīties visi drosmīgie, un balle ar Normundu Rutuli un Rīgas orķestri.

8. jūlijā turpat Brīvības laukumā tiks svinētas atkāzas. Plkst. 11 bērnu rīts kopā ar Čučumuižas rūķiem, bet pie universālveikala atraktīvu un izzinošu spēli ģimenēm piedāvās Latvijas Zaļais punkts. Plkst. 12 skvērā pie luterāņu baznīcas notiks mazuļu ātrrāpošanas sacensības, kurās varēs piedalīties ikviens bēbis, kurš, kādas mantiņas iekārdināts vai vecāku piemēra mudināts, būs gatavs veikt vairākus metrus garo distanci rāpus.

Vairāk par svētku norisēm lasāms: www.tukums.lv/rozusvetki.

 

Vērts apskatīt

• 6. un 7. jūlijā Tukuma nov. Vecmokās (Tumes pag.), “Knauķos” – alternatīvās mūzikas festivāls ar jau pazīstamu un pilnīgi jaunu netradicionālās mūzikas grupu piedalīšanos. Vairāk: www.knauki.blogspot.com.

• 7. jūlijā plkst. 10 – 15 Tukumā Brīvības laukumā – “Viena diena Kurzemes un Zemgales hercogistes laika Tukumā (1567. gads)”. Tās ietvaros būs seno amatu demonstrējumi, spēles, šaušana ar loku un arbaletu, seno deju grupas “Calendula” priekšnesumi, kā arī ceļojošā izstāde “No hercoga Gotharda līdz hercogam Jēkabam” Tukuma vēstures muzejā “Pils tornis”.

• 7. jūlijā no plkst. 11.30 Tukumā, Pils ielā 6a, Latvijas Poļu biedrības sadraudzības diena ar rokdarbu izstādi, stāstiem par rožu pielietojumu tautas medicīnā, rožu vīnu, mežrozīšu tēju un tradicionālo poļu zupu.

• 8. jūlijā Jaunmoku pilī Dārza svētki un Baha mūzikas festivāls. Dienā notiks mākslas, ziedu un floristikas kompozīciju izstādes, priekšlasījumi, ekskursijas, vakarā – orķestra “Sinfonia Concertante” koncerts, piedaloties J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentiem, asociētās profesores Ainas Kalnciemas klavesīna klases audzēkņiem un solistei Evijai Martinsonei.

 

Kas jāapskata

1. Durbes pils (Tukums, M. Parka 7).

2. Salmu darbnīca (Dārzniecības 4a).

3. Mākslas muzejs (Harmonijas 7).

 

Kur nakšņot

1. Viesnīca “Tukums” (Pils 9).

2. Jauniešu mītne “Tukuma atpūtas un sporta komplekss” (Kuldīgas 74).

3. Atpūtas komplekss “Vāgneris – Labu Sajūtu Parks” (Tumes pag. – 3 km no Tukuma, pie Jumpravas ezera).

 

Kur paēst

1. Kafejnīca “Kare” (Tukums, Pasta 25).

2. Kafejnīca “Pavards” (Brīvības laukums 3).

3. Picērija “Kvazi Pizza” (Katrīnas laukums 1).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.