Ekonomika
Bizness

Labā slava nodrošināja pirmos klientus. Rūjienietes filigrānie darbi izpelnās arī ārzemju preses uzmanību0


Loretas Saulītes no polimērmāliem darinātie ziedi izskatās kā īsti.
Loretas Saulītes no polimērmāliem darinātie ziedi izskatās kā īsti.
Foto: Uldis Rusmanis

Filigrānus pavasara ziedus no polimērmāliem gatavo daiļamatniece Loreta Saulīte no Rūjienas. Viņas darbi ir publicēti Britānijā un Amerikā iznākošā žurnālā “Making Jewellery” februāra numurā.

“Man jau no bērnības pašai patika ar rokām ķimerēties. Vecāmāte iemācīja adīt, tante tamborēt, un arī mani pirmie komerciālie darinājumi bija tamborētas krelles,” atceras Loreta. Arī vēlāk, paralēli algotajam darbam, viņa tamborēja krelles tirgošanai.

Viņu jau daudzi pazina kā prasmīgu daiļamatnieci, un labā slava nodrošināja pirmos klientus.

Taču tad tamborētās rotas nomainīja telpiski ziedi no polimērmāliem. No tiem tapušas sieviešu rotas: auskari, krelles, kuloni, brošas un gredzeni. Arvien populārākas kļūst ziedu kompozīcijas kāzu ceremonijā. Šampanieša glāzes tiek dekorētas ar ziediem, tāpat rotātas krūzes, šķīvji, karotes un salvešu turētāji, var būt kāda broša, ko piesprauž vedējiem. “Kad darbu taisu, nedrīkstu domāt par atalgojumu. Jākoncentrējas uz savu iekšējo patiku, tad sanāks skaisti,” stāsta meistare.

Polimērmāli Latvijā ir nopērkami hobiju veikalos un arī internetā. “Izmantoju masā krāsotu materiālu un arī efektīgu pasteļkrāsu, ko pērku internetā.

Rotas apcepinu elektriskajā cepeškrāsnī 110–130 grādu temperatūrā.

Ar laiku rodas pieredze, kā labāk apdedzināt, 5–6 mm biezu materiālu cepinu 30 minūtes 130 grādu temperatūrā. Gatavs darbs ir elastīgs un izturīgs, smalkās lapiņas nelūst. Kad sāku veidot ziedus, mācījos no dabas. Paņēmu sniegpulkstenīšus, pētīju to kauslapu uzbūvi, fotografēju un skicēju. Lapiņas formu veido ar speciāliem instrumentiem, kuriem galā ir bumbiņa. Var pat izmantot instrumentus, kurus lieto konditori ziedu gatavošanai. Tie ir lētāki… Tagad veidoju daudzu šķirņu ziedus, bet vieni no maniem mīļākajiem ir ābeļziedi, tik šķīsti un izteiksmīgi,” smaida Loreta.

 

Foto: Uldis Rusmanis

VĒRTĒJUMS: līdzīgi dabas formām

Anita Roze-Traviņa, veikala “Rozes bode” īpašniece: “Jāuzteic Loretas lielās darbaspējas, atsaucīgums un izdarīgums. Viņas darbus raksturo gaumīgs krāsu salikums, liela precizitāte un ziedu līdzība dabiskajām formām. Ne velti viņa katru ziedu studē no dabas. Viss tas kopā veido viņas rotu unikalitāti. Latvijā ir liela konkurence un arī nelāga mode kopēt veiksmīgākos paraugus.

Saistītie raksti
Loretu arī ir mēģinājuši kopēt, bet tas nav izdevies, jo viņas darbi ir pārāk perfekti…

Šobrīd pircēju vidū ļoti iecienīts ir Loretas jaunākais veikums – “Kaķu auskari”.”

LA.lv