×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. jūnijs, 2017
Drukāt

Krimināli apsūdzētie deputāti drīkstēs turpināt strādāt, deputāti nedrīkstēs filmēt u.c. jauna kārtība Saeimā (19)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Ministriem būs jānāk uz Saeimas sēdēm atskaitīties, deputāti nedrīkstēs filmēt paši savu darbu, budžeta izskatīšana būs vienkāršāka, krimināli apsūdzētie deputāti drīkstēs turpināt strādāt komisijās līdz notiesājošam spriedumam. Šie ir tikai daži no Saeimas Kārtības ruļļa grozījumiem, kurus vakar parlaments pieņēma pirmajā lasījumā.

Apjomīgie grozījumi tapuši pēc vairāk nekā divu gadu darba un lielākoties sastāv no tehniskiem labojumiem un precizējumiem. Taču piedāvāts grozīt arī vairākas normas, kas būtiski ietekmēs politiķu darbu. Lielākās diskusijas varētu raisīt prasība valdības locekļiem nopietnāk attiekties pret atskaitīšanos parlamentam. Pašreiz ministru atbildes uz deputātu jautājumiem tiek sniegtas atsevišķās sēdēs ceturtdienas pēcpusdienās. Taču bieži vien valdības pārstāvji uz tām neierodas. Tādēļ likumprojektā piedāvāts atgriezties pie starpkaru perioda prakses, kad ministri nāk uz parlamenta sēdēm un to laikā atskaitās deputātiem. Ministru kabinets savā vēstulē Saeimas Juridiskajai komisijai jau norādījis, ka nepiekrīt šādām izmaiņām. Pret tām iebilduši Nacionālās apvienības (NA) pārstāvji. “Ja katra sēde sāksies ar ministru iztaujāšanu, tad tas kļūs par nogurdinošu šovu, kas piesaistīs lielu uzmanību, bet tālāk vairs lietderīgam darbam nepietiks spēka,” bažījās Ilmārs Latkovskis (NA). Viņaprāt, ministru iztaujāšanu vajadzētu rīkot pēc līdzīga parauga, kā noris ārlietu debates – noteiktos datumos parlamentā ierodas attiecīgās nozares ministrs, informē par aktualitātēm un atbild uz deputātu jautājumiem.

Strīdīga ir arī Kārtības ruļļa grozījumos iestrādātā norma, ka komisijas sēdes gaitu drīkst fiksēt tikai ar pašas Saeimas iekārtām, kā arī parlamentā akreditēti masu informācijas līdzekļu pārstāvji. Proti, deputāti paši nedrīkstētu filmēt, fotografēt vai citādi iemūžināt sēdes norisi. Kā jau bija gaidāms, par šādu aizliegumu visvairāk sašutis bija ārpusfrakciju deputāts Artuss Kaimiņš, kurš mīl filmēt visu Saeimā notiekošo. “Komisiju vadītājiem, ar kuriem es esmu arī runājis, nav nekādu problēmu ar to, ka viņi tiek filmēti. Bet laikam Saeimā ievēlēti daži cilvēki, kuriem ir slimīgas, nenormālas bailes, ka viņus filmē. Tas liecina par to, ka viņi neatrodas īstajā vietā. Šī nav privātā SIA vai kaut kāda veida komercfirma, šī ir Latvijas valsts augstākā lēmējvara, un cilvēki, kuri jūs ir ievēlējuši, grib redzēt, kā jūs strādājat!” debatēs kolēģiem teica Kaimiņš, atgādinot, ka parlaments joprojām vilcinās publiskot pat komisiju sēžu audioierakstus, kaut arī “ne sū.. tas neprasīs ne no viena budžeta”.

Grozījumi Saeimas Kārtības rullī paredz arī citas izmaiņas. Izskatot budžeta likumprojektu un ar to saistītos likumprojektus, deputāti varēs debatēt par katru budžeta paketes likumprojektu atsevišķi. Patlaban Saeimas Kārtības rullis nosaka, ka debates pirmajā lasījumā notiek par visu budžeta likumprojekta paketi kopumā. Lai paātrinātu budžeta likumprojektu izskatīšanu, paredzēts atteikties no debatēm un balsojuma par tādiem priekšlikumiem gadskārtējā valsts budžeta projektā, par kuriem Saeima jau pieņēmusi lēmumu vidējā termiņa budžeta likumprojektā.

Grozījumi paredz no likuma svītrot normu, ka deputāts zaudē tiesības piedalīties Saeimas un komisiju sēdēs, ja parlaments piekritis kriminālvajāšanas uzsākšanai pret viņu. Līdz ar to tiesības piedalīties Saeimas darbā deputāts zaudēs tikai tad, ja tiks apcietināts vai notiesājoša tiesas sprieduma gadījumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Lai vai pēc kāda klauna izskatās deputāts, godīgi ievēlēts deputāts Kaimiņš, viņš ir vienīgais, kurš runā patiesību. Un vienīgais, kuru uztrauc valsts stāvoklis. Pārējiem Saeima ir tikai darba un varas vieta. Precīzāk, dažiem varas, citiem darba. Siliņš vispār par pensionāriem aizmirsis, pats pie siles pieticis.!

 2. Mafija sāk stresot, cenßas noturēties pozīcijās.

 3. Kā tad Lembergs?
  Arī varēs turpināt vadīt Ventspils Domi?

 4. Kristāla dvēseles gatavojas Saeimas vēlēšanām nākamgad!

 5. mus var glabt tikai kinas likumi uz celiem un publiski tatatata

 6. Loti svarīgi ir nostiprināt likumā. ka Saeimā nedrīkst gulēt, nedrīkst lamāties, apsaukāties un melot, kā arī izdot zaglīgusun savtīgus likumus, kas aplaupa Latviešu tautu. Kā piemēram obligātā iepirkuma komponente, kas atbalsta konkrētus cilvēkus, Liepājas metalurga izzagšana, Citadeles sāga un t.t. Ir jāpieņem likums par iespēju atsaukt deputātus, kas godam nepilda savus pienākumus.

 7. Zvirbuļi, tu laikam nejēdz rakstīt, laikam vidusskolas līmenis!
  Saeima neko nav pieņēmusi, un jau kaitina sabiedrību. Kauns!

 8. Ilggadīgā cietéja Atbildēt

  Uh!Nu tad beidzot!Varés iet uz “darbu”, kà uz atpútas pasàkumu.Nebús jàsatraucas,ka tuvplànà safilmés izplūdusos vaigus un omulígo dubultzodu.Ne jau katru rítu var uzspēt sakàrtot kastañbrùno érkuli un apmeklét ritmiskàs vingrosanas nodarbíbas.Vél tik jàierobezo paparaci,kas uzglún koridoros.Bet tà viss iet uz labo pusi.

 9. Jo tālāk, jo trakāk!

 10. reti pretiga valsts vemt no tas latvijas gribas

 11. Banditus saima tautu cietuma.URA!

 12. ‘mana balss lv” darba pilnas rokas. Bet varbūt doties uz Sūnu ciemu pēc laimes lāča. Reti kurš likumprojekts satur tik daudz nelietību.

 13. 11 06 Ja strādā citos darbos ,tu esi vairāk vai mazāk ,cilvēku acu priekšā ,bet ,kas attiecas uz valdību , vieni vienīgi noslēpumi , bet viņus mēs vēlējām ,tad tam gan būtu jābūt ļoti caurspīdīgam ,lai mēs redzētu kā strādā Kad gan būtu kāds blēdis vai kriminālais ,kas ir amatos ,tā īsti sodīts ? Kaut kā tā īsti nav dzirdēts ,jo papurina lupatas ,lai tauta redz ,ka kaut kas būs ..vēlāk atkal ir pietiekami augstos amatos . Neticu vairs mūsu valdībai . Mana dzimtene ir tur ,kur esmu mīlēta ,kur man ir labi ,bet vai var būt mīlēta šeit ? i

 14. 11 06 Kā var ierasties uz sēdēm ,ja strādā vairākās vietās ? Kā var par kaut ko balsot vai pieņemt lēmumus ,ja galva pilna ar domām par citiem darbiem ? Ļoti universāli cilvēki ,kas laikam strādā arī naktīs,jo par kuru laiku tad visu var tā paveikt ? Ja ir deputāts vai ministrs ,tad visus spēkus jāvelta tam vienīgajam darbam ,ne jāšaudās no vienas vietas uz otru.

 15. Super tad jau tik no cietuma ārā un uz saeimu prom .

 16. Kaimiņa amatieriskās filmēšanas vietā,jācer,mēs atkal sagaidīsim pilnvērtīgas Latvijas TV tiešraides no Saeimas sēžu zāles!

  • 1) Vai kādreiz ir bijušas pilnvērtīgas Latvijas TV tiešraides no Saeimas sēžu zāles?
   2) Kas traucē skatīties tiešraides no Saeimas sēžu zāles Saeimas mājaslapā?
   3) Kāpēc tu esi tāds pimpausis?

 17. Filmēšanu Kaimiņam nāksies uzticēt savam palīgam!

 18. Gruti izprast kas ir so likumu projektu autori .Pec ta ka kriminali apsudzetie deputati vares “stradat” lidz tiesas spriedumam,ir jadoma ka autori ir no kremla cekistu politiskas apvienibas, ES un NATO Valsti Latvija.Vienotas Launuma Imperijas & GKR & Bela Russ.Si cekistu apvieniba ir Latvijas tiesu labakais ,tiesnesu,labakais klients.Tatad apsudzetais deputats,ja vins ir apvienibas,uz tiesas spriedumu vares gaidit gadiem,un beigas tiesa pazinos,ka pieradijumu trukumu del cekistu noziedzinieks skaits ka nevainigs. Basta,schluss,amen !

Draugiem Facebook Twitter Google+