Ekonomika
Darbs un nauda

Saeimā iesniedz iniciatīvu par IIN atcelšanu pensijām1

Foto – Shutterstock

Iniciatīva par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atcelšanu pensijām savākusi vairāk nekā 12 000 parakstu un iesniegta Saeimā.

“Šis ir mirklis, kad Saeimas deputāti varēs parādīt vai viņi patiešām domā par sociālās nevienlīdzības mazināšanu, spēj norobežoties no ierēdņu izteikumiem par iztrūkumu apmēru, kādu varētu radīt šī iniciatīva, un atrast veidu, kā mainīt sistēmu, kurā valsts nauda no viena maka tiek pārlikta otrā. Jautājums ir par valsts attieksmi pret iedzīvotājiem, kuri ir visu mūžu strādājuši un vēlas saņemt cilvēka cienīgas vecumdienas,” saka Arnis Vērzemnieks, iniciatīvas iesniedzējs un parakstu vākšanas organizators.

Paraksti tika vākti gan portālā “manabalss.lv”, gan kolektīvajā iesniegumā, kuru varēja parakstīt klātienē vairākās vietās Rīgā, kā arī Salaspilī.

IIN atcelšana valsts pirmā līmeņa pensijām no valsts budžeta prasītu 92,5 miljonus eiro, aģentūrai LETA atzina Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Aleksis Jarockis.

Viņš skaidroja, ka uzkrājumi pensijai veidojas, veicot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) maksājumus no ienākuma, kas iepriekš nav bijis aplikts ar IIN, jo IIN likums paredz, ka pirms ienākuma aplikšanas ar nodokli no gada apliekamo ienākumu apjoma atskaita VSAOI. Tādējādi pie pensijas izmaksas iepriekš neapliktais ienākums tiek aplikts ar IIN.

Pensionāriem saistībā ar darbspēju samazināšanos, kā arī ar salīdzinoši lielākiem atsevišķu izdevumu veidiem, piemēram, veselības aprūpei, noteikts salīdzinoši lielāks neapliekamais minimums nekā citām iedzīvotāju kategorijām – pensionāriem 235 eiro mēnesī, bet pārējiem – 75 eiro.

Ja pensionārs nevar neapliekamo minimumu izmantot pilnībā pret pensiju, to var piemērot attiecībā pret citiem pensionāra ienākumiem, kuriem IIN likme ir 23%, iesniedzot IIN gada deklarāciju.

Jarockis norādīja, ka fiskālā ietekme, atceļot IIN valsts pensijām, 2017.gadā būtu 92,5 miljoni eiro. No tiem valsts pamatbudžetā – 18,5 miljoni eiro, bet pašvaldību budžetā – 74 miljoni eiro. Turpmākajos gados tiek prognozēts, ka tā būtu vēl lielāka.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
VIDEO: Iespējams, tiek krāta rezerve, lai atbalstītu breksitā cietušos uzņēmējus
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Baltijā ienāks “Spar” veikalu tīkls
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Dzīvokļu cenas auga straujāk par algu
3 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Atklāj, ka Siguldas bērnudārzā ēdināšana notikusi nelegāli
59 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Neatbalsta ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā
30 minūtes
ML
Māra Libeka
Ekonomika
Apgrūtinās bezdarbnieku dzīvi
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atbalsta iniciatīvu par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem
1 stunda
PL
Pēteris Leiškalns*
Ekonomika
Pēteris Leiškalns: Šādā veidā svaidīties ar naudu nedrīkst! Tas ir amorāli! 1
6 stundas