×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. aprīlis, 2015
Drukāt

Saeima noraida ierosinājumu atvērt “čekas maisus” (6)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Saeima šodien noraidīja “Saskaņas” deputātu iesniegto likumprojektu, kas paredzēja atklāt LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) “maisu” saturu.

Grozījumi likumā par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu paredzēja izveidot sistēmu VDK dokumentu atklātumam, nododot visus VDK dokumentus, kas ir Totalitārisma seku dokumentēšanas centra un citu valsts glabātavu rīcībā, Latvijas Nacionālajam arhīvam.

Tāpat bija paredzēts noteikt šo dokumentu brīvu pieejamību, kā arī nodrošināt, lai līdz 2017.gada 1.janvārim tiktu publicēti dokumenti, kuros ir informācija par VDK darbiniekiem un informatoriem.

“Saskaņas” deputāti uzskata, ka šādas izmaiņas “nodrošinās objektīvo pētniecību un sociālās atmiņas politikas veidošanu, jo tikai saliedētai, sevi izprotošai sabiedrībai ir svarīgi, lai totalitāro represiju avoti būtu pieejami ne vien šauram angažētu pētnieku lokam, bet ikvienam aktīvam sabiedrības loceklim”.

Deputāts Andrejs Elksniņš (S) iepriekš pauda – “lai arī ir bijuši viedokļi par labu VDK maisu iznīcināšanai, šodien tajos esošais informācijas saturs tiek izmantots, lai manipulētu gan ar sabiedrības viedokli, gan ar atsevišķu “maisos esošo cilvēku” rīcību”.
Tāpēc “Saskaņa” uzskata, ka situācija jāmaina un saturs jāatklāj, piemēram, kā to izdarīja Lietuva pirms vairākiem gadiem.

Jau ziņots, ka, neraugoties uz VDK dokumentu izpētes komisijas iebildumiem, valdība pērn piekrita VDK dokumentu izpētes komisijas administrēšanas darbu nodot Tieslietu ministrijai. Savukārt 7.aprīlī valdība nolēma komisiju nodot atpakaļ Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā.

Pašlaik likums nosaka, ka VDK dokumenti būs publiski pieejami pēc to zinātniskās izpētes, kas būs jāveic līdz 2018.gada 31.maijam.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Bail gan – ka nesaredz un neuzin… Un tāda ir Latvijas Saeima ?

 2. Kā nenoraidīs, ja nav tur paši, tad tēvi, mātes, tēvu tēvi …

 3. Vajag sarīkot referendumu.Neticu, ka tauta negrib zināt nodevējus.

 4. Nav ko piebilst Mežavilka komentāram, vienīgi to, ka maisu atvēršana parādīs Saeimas sastāvu un prezidenta amata kandidātus visā godībā. Būtu vēlams uzzināt, kuri deputāti balsoja pret maisu atvēršanu.

 5. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Dumjie latvijieši nepēj sprast, ka komunistiem čekisti bij kēdes suņi un rokas puši un ne otrādi. Čekā nevarēja noškaudīities kamēr cekā tipi a la goirbunovs nebija to atļāvuši. Es zinu kā ceka , sajūtot komunistu kuģa nogrimšnu, mekle’ja galbšnas laivas līdzņemot iepeējami vairāk labunu. Maisi tikai paraāditui kādi latvieši bijuši kolaboranti. Tādi,kurus vēl tagad augsti godina. Pat Ziedoni, Vācieti, Kokaru… bet ne Vasku.

  • Uz komentāru nav ko iebilst, t;ā ir taisnība visā augumā. Stukačiiem bail no izgaismošanas un kauna. Stukačiem, kuri nav izgaismoti, iespējams, jāturpina kalpot VDK saimniekiem, jo no čekas atpakaļceļs ir tikai caur izgaismošanu vai nāvi.

   Paskatieties, kāds izmisums bija Augstākās Padomes stukaču baram, ka pat uzsāka “cekas maisu” nolupīšanu nakts stundā, no bailēm izkaisot kartiņas pat uz trepēm, lai mēģinātu ieskatīties, kas bija darīts ar nolūku izbārstīt. Un kas tagad uzdevās par kontrolieri komisijai – tēvzemiešu ministrs, tātad, ir pamats domāt – suns zina, ko ir ēdis.

   Ne tikai Ventspils ēna pār Latviju joprojām valda, bet arī komuņjagu un stukaču ēna turpinās aizēnot Latvijas valsti.

Draugiem Facebook Twitter Google+