×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
17. decembris, 2013
Drukāt

Sagaidot bilžu grāmatu kvadriennāli


bildes_6

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un nodibinājuma “Rīga 2014” projekta “Pasaule bilžu grāmatā” gaitā 2014. gada aprīlī Rīgā notiks pirmā Baltijas jūras valstu bilžu grāmatu kvadriennāle “Attēlu stāsts”, kuras programmā paredzēta vērienīga ilustrāciju izstāde, kā arī konference un radošo darbnīcu programma.

Līdz 2014. gada 13. februārim mākslinieki no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Krievijas, Polijas, Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas un Dānijas aicināti pieteikties dalībai kvadriennālē, iesūtot pieteikuma anketu kopā ar iepriekš nepublicētu darbu – jaunas bilžu grāmatas divas ilustrācijas, teksta un dizaina koncepciju. Kvadriennāles dalībniekus vērtēs un atlasīs starptautiska žūrija. Kvadriennāles noslēgumā piešķirs vairākus apbalvojumus, bet galvenās balvas saņēmējam tiks sniegts finansiāls un organizatorisks atbalsts bilžu grāmatas tapšanai un izdošanai visās kvadriennāles dalībvalstu valodās un izplatībai Baltijas jūras reģiona valstīs.

Ar konkursa nolikumu var iepazīties LNB vietnē: http://www.lasamkoks.lv/lat/visi_jaunumi/186-attelu-stasts-2014

Paredzēts, ka starptautiskā konference kvadriennāles laikā (2.04.2014.) pulcēs gan tādus pasaulē atzītus māksliniekus kā Juta Bauere (Vācija), Kitija Krauzere (Beļģija) un slavenus lektorus kā Mladens Jandrlics (Šveice) un Gizela Kalova (Vācija), gan daudzus citus nozares profesionāļus un jaunos māksliniekus no desmit valstīm. Kvadriennāle top sadarbībā ar IBBY (Starptautiskā bērnu un jauniešu grāmatu valde) un tās nacionālajām sekcijām ‒ organizāciju, kura piešķir H. K. Andersena balvu bērnu literatūrā. Projekta vizuālo identitāti veido māksliniece Marta Zariņa-Ģelze, bet kvadriennāles ekspozīcijas koncepciju – māksliniece Madara Lesīte.

“Šis ir nākotnes projekts. Mūsdienās, kad grāmatu nozīme mainās, veidot bērnu grāmatas ir vēl lielāka māksla, jo bērnu auditorija ir visprasīgākā. Domu apmaiņa par to, kā šobrīd jāstrādā ar bērnu grāmatām, ir ļoti svarīga. Varam būt patiešām lepni, ka pasaulslaveni speciālisti būs Rīgā, ļaujot gūt neatsveramu pieredzi, lai attīstītu bērnu grāmatu nozari Latvijā. Jaunā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka būs ne tikai novietne grāmatām, bet arī kas daudz vairāk ‒ vieta, kur īstenot svarīgus kultūras attīstības projektus,” 
uzskata nodibinājuma “Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle.

Mākslas vēsturniece Austra Avotiņa – kvadriennāles nolikuma autore, savukārt teic, ka projekts “Pasaule bilžu grāmatā” vēlas akcentēt attēla nozīmi vispār: “Pasaulē, kurā šobrīd dzīvojam, “barojamies” no bildēm – ārkārtīgi svarīga ir vizuālā lasītprasme. Tāpat ir ļoti svarīgi spēt rūpīgi un precīzi izteikties vizuāli. Jaunākās tendences liecina ‒ bilžu grāmata nav vairs tikai bērnu grāmata. Ne velti ir radies angliskais termins “ageless literature” ‒ grāmata bez vecuma ierobežojuma.”

LMA profesors, mākslinieks Juris Petraškevičs vērš uzmanību, ka bērnu grāmatas domātas arī vecākiem: “Agrāk ilustrācija bija teksta vizuāla interpretācija, taču pēdējos gados ilustrācija ir ievads laikmetīgas mākslas izpratnē. Līdz ar tādu izdevniecību darbību kā, piemēram, “Liels un mazs” ir mainījies priekšstats par to, kas ir ilustrācija un ko tā sevī ietver.”

Latvijas Nacionālās bibliotēkas un nodibinājuma “Rīga 2014” īstenotais Eiropas kultūras galvaspilsētas gada projekts “Pasaule bilžu grāmatā” būs pirmā bērniem veltītā norise LNB jaunajā ēkā jeb Gaismas pilī 2014. gada aprīlī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+