Kultūra
Mūzika

Saklausīt pavisam citādas ērģeles0


Sestdien, 12. oktobrī, kopējā koncertā uz “Gora” skatuves satiksies spožā ērģelniece Iveta Apkalna un°komponists Shipsea (Jānis Šipkēvics).
Sestdien, 12. oktobrī, kopējā koncertā uz “Gora” skatuves satiksies spožā ērģelniece Iveta Apkalna un°komponists Shipsea (Jānis Šipkēvics).
Publicitātes foto

Atšķirīgs ērģeļu skanējums, atklājot to jaunas iespējas – arī tās, kuras parasti nav iespējamas baznīcas telpā –, jaunas sadarbības, kas rezultējušās parasti spilgtā iznākumā. Visas šīs labās lietas atrodamas starptautiskajā mūzikas festivālā “ORGAnismi”, kas no ceturtdienas, 10., līdz svētdienai, 13. oktobrim, jau ceturto reizi – šoreiz pēc viena gada klusēšanas – pieskandinās Latgales vēstniecību “Gors”.

Programmā iekļautas četras unikālas, tieši šim mūzikas forumam veidotas programmas un viena, uz ko aicināti paši mazākie klausītāji.

Pirmo reizi ērģeles tiks piedāvātas arī džeza mūzikā – Rēzeknē viesosies vācu ērģelniece, par šā mūzikas instrumenta spēles ikonu uzskatītā Barbara Denerleina, kura vairāk nekā 35 gadu karjeras laikā ierakstījusi 27 soloalbumus (“Džezs satiek ērģeles. Barbara Denerleina”, ceturtdien, 10. oktobrī).

Pirmo reizi festivālā kopīgā koncertprogrammā satiksies tā mākslinieciskā vadītāja, Elbas filharmonijas spožā ērģelniece Iveta Apkalna un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (“Ērģeļu simfonija”, piektdien, 11. oktobrī). “Kopā spēlēsim divus diezgan apjomīgus, bet ļoti interesantus opusus ērģelēm ar orķestri. Savdabīgi, ka viens komponists ir beļģis, otrs – latvietis, bet skaņdarbu nosaukumi ir ļoti līdzīgi. Atskaņosim beļģu komponista Jozefa Jongena “Sinfonia Concertante” ērģelēm un orķestrim – ļoti smalku, niansētu, bet arī ļoti majestātisku skaņdarbu. Taču īpašais brīdis būs tas, kad spēlēsim Tālivalža Ķeniņa 8. simfoniju “Sinfonia Concertata”, kas patiesībā pirmatskaņojumu piedzīvoja tikai šovasar Cēsīs, kaut gan opuss komponēts jau 1986. gadā,” stāsta I. Apkalna.

Īpaša atmosfēra būs arī koncertā “Origin. Shipsea. Iveta Apkalna. J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu koris”, kura programmā dažādu laikmetu mūzikas milži – Johans Sebastians Bahs, Arvo Pērts, Deivids Langs, Filips Glašs, Gabriels Forē, kā arī pats Shipsea (sestdien, 12. oktobrī). Kopā ar profesionālajiem mūziķiem uzstāsies Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu koris “Krelles” diriģenta Jāņa Veličko vadībā.

“Svētdienas koncertu pašiem mazākajiem patiesībā veidosim kopā – varēs klausīties, stāstīt, improvizēt –, un es centīšos ar savu ērģeļmūziku un eksperimentiem doties viņiem līdzi,” stāsta Iveta Apkalna. Koncertā “Muzikālā darbnīca”, kas iecerēts kā izrāde improvizācija un skanēs svētdien, 13. oktobrī, plkst. 11, piedalīsies arī improvizācijas teātra aktieris Varis Klausītājs un gleznotāja Ingrīda Ivane.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
LNB atklās Reto grāmatu un rokrakstu krājuma jaunieguvumu izstādi
19 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Andrejam Žagaram veltītā koncertā muzicēs Kristīne Opolais un Egils Siliņš
19 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Durbē norisināsies “Atvērtība ir vērtība” radošā darbnīca “D/z/eja”
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Jelgava un Ventspils atstātas ārpus lielo pilsētu loka. Jaunākā KARTE, kāda būs Latvija 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latvijā ierodas Ukrainas prezidents Zelenskis ar kundzi 2
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Nedēļas nogalē rudenīgi silts. Bet laiks mainīsies
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Latvietis grib pats būs kungs, pats saimnieks
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Turcija atbildīga par kurdu slepkavošanu 1
2 stundas