Jaunie sociālie nami Rīgā, Imantas 8. līnijā, gaida savus iemītniekus.
Jaunie sociālie nami Rīgā, Imantas 8. līnijā, gaida savus iemītniekus.
Foto – Timurs Subhankulovs

Salanieku ģimene gaida dzīvokļa atslēgas 0

Tikko uzbūvētajiem Rīgas pašvaldības sociālajiem namiem Rīgā, Imantas 8. līnijā, kļuvuši zināmi pirmie iemītnieki – Salanieku ģimene, kura turpmāk dzīvos ēku kompleksa pirmā korpusa pirmajā dzīvoklī.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

“Uz dzīvokli pašvaldības rindā gan gaidījām ilgi – aptuveni desmit gadus,” atzīst Amālija Salanieks, “tāpēc esmu ļoti priecīga, ka beidzot esam to sagaidījuši un ka vecumdienas abi ar vīru pavadīsim krietni labāk, nekā bijām dzīvojuši agrāk.”

Amālijas k-dze saka, ka sākumā būšot pagrūti pierast gan jaunajā vietā, gan jaunajos apstākļos. “Man un dzīvesbiedram jau ir pāri astoņdesmit, mūsu gados jau gan daudz ko vairs negribas mainīt. Bet nu jau esam mantiņas sapakojuši un tik gaidām, kad saņemsim atslēgas un varēsim pārvākties,” piebilst viņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašvaldības piešķirto jauno, labiekārtoto trīsdesmit sešu kvadrātmetru dzīvokli nemaz nevarot salīdzināt ar to, kurā Salanieku ģimene dzīvojusi aizvadītajos gados. “Sešdesmit gadus esam dzīvojuši divreiz mazākā vienistabas dzīvoklītī kādā Pārdaugavas denacionalizētā namā. Virtuvē tikai aukstais ūdens, sausā tualete gaitenī, nekādu citu labierīcību nav,” atklāj sirmā kundze. “Saimnieks – Kanādas tautietis – mūs ārā gan nedzina, izturējās pret mums iejūtīgi un ar sapratni. Bet nu jūtam, ka gadu nastas dēļ paši vairs nejaudājam saimniekot. No koka celtajam namam jau vairāk nekā simt gadu, laika zobs to krietni pagrauzis. Ziemās stiprā salā dzīvoklī bieži aizsala ūdensvads. Bet visvairāk bijām noraizējušies par apkuri, malka jāgādā pašiem, krāsns tiktāl nolietota, ka steidzami jāpārmūrē. Taču pensijas mums abiem ir tik mazas – knapi pāri 200 eiro –, ka par tādām pārbūvēm nemaz nav ko sapņot. Jaunajā dzīvoklī mums noteikti būs vieglāk – par apkuri, tāpat par karsto ūdeni, vairs nebūs jādomā, tas viss mums tagad būs.”

Uzņēmuma “Rīgas pilsētbūvnieks” pārstāvis Ivo Kiršblats skaidro, ka dzīvokļa atslēgas Salanieku ģimene saņemšot, tiklīdz jauno sociālo namu kompleksu Rīgas būvvalde pieņems ekspluatācijā. Kuri būs Salanieku ģimenes kaimiņi citos dzīvokļos, tas vēl neesot zināms. “Dzīvokļus piešķir Rīgas domes Mājokļu un vides departaments, mūsu pārziņā ir tikai to apsaimniekošana. Turpmāk šo sociālo namu iedzīvotāji maksās īri – aptuveni septiņus centus par kvadrātmetru (agrāk – četrus santīmus), tāpat sociālo māju iemītniekiem paredzēts lētāks cenrādis ūdenim un siltumam, šo starpību segs pašvaldība,” piebilst Ivo Kiršblats. Uz jautājumu, vai par pajumti sociālā mājā varēs samaksāt, Amālijas k-dze atbild, ka divatā ar vīru dzīvoklim un dzīves vajadzībām no pensijām pietikšot. “Bērnu vai citu aprūpētāju mums nav, par sevi pašiem tāpat vien būs jāgādā. Ja jāpaliek vienam, tad, protams, klāsies daudz grūtāk. Tad būs jāiztiek ar rupjmaizi un sīpoliem,” smej viņa.

Pēc īpaša projekta īstenotā triju sociālo dzīvojamo namu kompleksa celtniecība Pārdaugavā un apkārtnes labiekārtošana tika uzsākta pirms diviem gadiem, bet pabeigta šā gada jūnijā. Rīgas domei tā pavisam izmaksājusi aptuveni 16 miljonus eiro. Šajā nolūkā pašvaldība ņēmusi aizdevumu Valsts kasē tāpēc, ka kredītprocenti tai bijuši mazāki par komercbanku piedāvātajiem.

Trijos pašvaldības sociālajos namos pavisam ir 287 labiekārtoti vienistabas dzīvokļi, to skaitā astoņi dzīvokļi iekārtoti cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Namu pirmajos un pagrabstāvos būs telpas veselības centram “Imanta”, Rīgas domes Sociālā dienesta teritoriālajam centram un Sociālā dienesta dienas centram. Līdzās dzīvojamām ēkām tiks izveidota autostāvvieta 80 automašīnām, kā arī novietnes 48 divriteņiem.

Sociālo dzīvojamo namu projekta pasūtītājs ir “Rīgas pilsētbūvnieks”, projekta autors – uzņēmums “Eja”, bet ēkas būvējuši uzņēmumi “Re&Re” un “Dārti”.

Kopš 2002. gada, kad “Rīgas pilsētbūvnieks” sāka savu darbību, pēc tā pasūtījuma dažādās Rīgas vietās un tās apkaimē gan uzbūvēti, gan iegādāti 56 dzīvojamie īres nami 230 000 kvadrātmetru kopplatībā, tostarp 14 sociālie. Šis triju sociālo dzīvojamo namu komplekss Rīgā jau ir piecpadsmitais.

Uzziņa



SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” ir Rīgas pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrība, kuru izveidoja ar Rīgas domes lēmumu 2002. gada 26. martā. Uzņēmuma uzdevums – veicināt pašvaldības dzīvojamā fonda attīstību, gādāt dzīvojamo ēku un citu nekustamo īpašumu būvniecību un atjaunošanu. Pēc Rīgas pašvaldības pasūtījuma “Rīgas pilsētbūvnieks” organizē daudzdzīvokļu dzīvojamo namu un sociālo namu atjaunošanu, pārbūvi un jaunu ēku celtniecību.

Reklāma
Reklāma

Publikācija tapusi sadarbībā ar SIA “Rīgas pilsētbūvnieks”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.