×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
7. februāris, 2012
Drukāt

Sarkozī «neprātīgi šķiežas ar naudu» (4)

nikola_afp_9

Mazāk nekā trīs mēnešus pirms Francijas prezidenta vēlēšanām Sociālistu partijas parlamenta deputāts Renē Dosjērs publicējis grāmatu “Valsts nauda” (“L’Argent de l’Etat”), kurā sīki aprakstījis pašreizējā Elizejas pils saimnieka Nikolā Sarkozī milzīgos tēriņus.


Grāmata var izrādīties pamatīgs trieciens Sarkozī priekšvēlēšanu kampaņai. Turklāt arī līdzšinējās sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka vairākums franču prezidenta krēslā labprātāk redzētu sociālistu kandidātu Fransuā Olandu, nevis Sarkozī.

Grāmatas autors pauž, ka Sarkozī “ignorējis robežu starp valsts un privātajiem tēriņiem”. Laikraksts “The Independent”, atsaucoties uz grāmatā sniegtajām ziņām, informē, ka Elizejas pils gada budžets ir 113 miljoni eiro. Laikā, kad finanšu krīze spiedusi rūpīgāk apieties ar naudu, arī Sarkozī nācies samazināt izdevumus. Viens no viņa taupības pasākumiem bija ikgadējās Elizejas pils dārza balles atcelšana, kas ļāva Sarkozī pērn ietaupīt 500 tūkstošus eiro. Tiesa, Dosjērs, kurš vairākkārt uzstājies pret lielajiem valsts tēriņiem, norāda, ka ar to vien ir par maz. Uzslavējot Sarkozī aizsākto tradīciju publicēt Elizejas pils ikgadējo budžetu, autors atklāj virkni faktu, kas liek apšaubīt pašreizējā Francijas prezidenta tēriņu lietderību. Dosjērs raksta, ka Sarkozī svīta Elizejas pilī ir apgādāta ar 121 automobili, kamēr iepriekšējā Francijas prezidenta Žaka Širaka laikā pils darbiniekiem bija pieejami 55 par nodokļu maksātāju naudu iegādāti spēkrati.

 

Tāpat Sarkozī divreiz biežāk nekā Širaks, pār kuru arī savulaik vēlās kritikas viļņi par pārliekiem tēriņiem, dodas ārvalstu vizītēs – vidēji nedēļā viņš gaisā pavadot 24 stundas. Viens no skandalozākajiem atklājumiem ir tas, ka pārtikai Sarkozī ik dienas iztērējot 10 tūkstošus eiro.

 

Dārgi izmaksā arī Sarkozī izbraucieni ar vilcienu uz Francijas attālākajiem apgabaliem, jo saskaņā ar franču likumiem pie katra dzelzceļa tilta, tam pāri braucot prezidenta vilcienam, sardzē jāstāv policistiem. Tādējādi prezidenta viena vizīte uz valsts provinci izmaksā vidēji 600 tūkstošus eiro, raksta Dosjērs. Viņš arī norādījis par Sarkozī neparasti lielo mīlestību uz dažādu apspriežu rīkošanu. Tā, piemēram, 2008. gadā Francijas prezidents rīkojis divu stundu garu starptautisku sanāksmi, kura izmaksājusi 17 miljonus eiro. Tas nozīmē, ka katra sanāksmes minūte no valsts kases prasīja 58 tūkstošus eiro.

Janvāra beigās Francijas mediju uzmanībā nonāca fakts, ka Sarkozī izmantoja militāro lidmašīnu “Falcon”, lai no Ukrainas pilsētas Odesas uz Parīzi atgādātu savu dēlu Pjēru, kurš tur bija saindējies ar pārtiku. Vēlāk Sarkozī administrācija skaidroja, ka prezidents personīgi izrakstījis čeku par 7632 eiro, lai segtu lidojuma izmaksas. Taču saskaņā ar Francijas Aizsardzības ministrijas interneta vietnē sniegtajiem datiem “Falcon” militārās lidmašīnas stundā izmaksājot 5600 eiro, norāda avīze “The Daily Telegraph”. Tādējādi par septiņu stundu lidojumu uz Odesu un atpakaļ prezidentam būtu bijis jāšķiras no vairāk nekā 39 tūkstošiem eiro. Tas savukārt nozīmē, ka Sarkozī par dēla glābšanas akciju nodokļu maksātājiem joprojām ir parādā 32 tūkstošus eiro.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+