×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
7. jūlijs, 2016
Drukāt

Saruna ar Dievu senarmēņu valodā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

10. jūlijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē uz armēņu etnodžeza grupas “Naghash Ensemble” koncertu aicina introvertās mākslas festivāls “Ad lucem”. Sieviešu kristāliskās balsis, senās Armēnijas priestera un dzejnieka Mkrtiča Nagaša sakrālie teksti skanēs komponista un ansambļa vadītāja Džona Hodiana oriģinālmūzikas programmā.

Diriģents, pianists, komponists un vadītājs ir uzaudzis Filadelfijā un Ņujorkā, bet šobrīd dzīvo Berlīnē un dažbrīd Erevānā. “Džons Hodians ir ārkārtīgi vispusīgs mūziķis. Ikdienā viņš ir lielisks džeza pianists un džeza improvizācijas meistars. Klasiskās mūzikas izglītība viņa mūzikā parādās kā amerikāņu minimālisma ieskaņas. Izšķirošas ir viņa armēņu kultūras saknes. Fascinējošs ir visu šo elementu sakausējums. Savienojumā ar Svēto Rakstu tekstiem tas kļūst par sarunu ar Dievu – tā mūzikā ienes dziļumu. Nevar nepieminēt izpildījumu – kristālskaidras, skaistas sieviešu balsis,” stāsta festivāla “Ad lucem” direktore Sandra Zandberga.

Apvienojot savas Armēnijas saknes ar klasiskajām kompozīcijas tehnikām un brīvo improvizāciju, viņš izveidojis “The Naghash Ensemble”. Ideja par ansambļa izveidošanu Hodainam radusies, kad viņš pirmoreiz dzirdējis vokālā kvinteta “Luys” dziedājumus Garni templī netālu no Erevānas Armēnijā.

“Skaņa palika prātā vēl ilgi un lika man uzrakstīt kaut ko, kas iedzīvinātu šo skaņu jaunā veidā,” stāsta Hodians. “Pagāja gadi, līdz atklāju pareizo tekstu. Es pavadīju daudzus mēnešus, meklējot Erevānas, Ņujorkas un Berlīnes bibliotēkās. Kad beidzot uzdūros armēņu viduslaiku dzejnieka Mkrtiča Nagaša dzejas nelielam fragmentam, vārdi burtiski pameta lapu un ieplūda manā dvēselē, un es zināju, ka esmu atradis savu tekstu. Tajā laikā atrados Erevānā, un man bija iespēja atrast pārējos 17 dzejoļus. Pēc ilgām pārdomām par to, kurus tekstus izmantot, es nolēmu, ka rakstīšu mūziku visiem dzejoļiem. Es ļāvu tekstiem diktēt, kādai jābūt mūzikai. Ansambļa instrumenti tika izvēlēti intuitīvi, bet atskatoties varu teikt, ka tieši duduka, ūda un dola tembri ir brīnišķīgākais papildinājums tekstiem.”

Kopā ar ansambļa sieviešu balsu dziedājumu sakrālie teksti veido mūziku, kurā armēņu tradicionālās mūzikas iezīmes saplūst ar viduslaiku mistiskajām noskaņām un mūsdienu mūzikas elpu. “Tāpat kā daudziem mūsdienu komponistiem, man ir grūti raksturot “The Naghash Ensemble” mūziku,” spriež ansambļa dibinātājs. “Tas ir dabisks rezultāts komponistam, kurš uzaudzis, mājās klausoties tikai armēņu mūziku, jaunībā studējis Eiropas klasisko mūziku, iztiku pelnījis kā džeza improvizators, bet kuru, kā mūs visus, ikdienā pastāvīgi ieskauj modernā rokmūzika.”

 

Varbūt noder!!

10. VII 20.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē

Biļetes: “Biļešu serviss”, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 5 un 10

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+