×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
23. februāris, 2012
Drukāt

Saules prototips – lampa

ikaleja_ligava_1

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs Rīgā aicina uz izstādi “Gaismas avots. Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām”. 
Izstāde būs apskatāma līdz 1. aprīlim.

 

Abstrahējot savu domāšanu, tēlaini varam iedomāties, ka planētas Zeme kopējā spuldze ir saule un viss plašais debesu jums ir lampas kupols. Saule var būt spoža un dūmakaina, arī debesis var būt gan dzidri askētiskas, gan gubu mākoņu barokālas. Tā arī cilvēku radītais saules prototips lampa laika gaitā ir mainīga savā formā un dizainā, bet nekad savā funkcionalitātē. Gan saules, gan lampas pamatuzdevums vienmēr ir bijis un būs – sniegt gaismu.

Lampu vēsture aizvijas tālā senatnē, kad par gaismas avotu izmantoja vienīgi uguni, bet kopš 1879. gada, kad Tomass Edisons patentēja pirmo praktisko kvēlspuldzi, sākās jauna ēra ne tikai cilvēces gaismas nesēja, bet arī lampu vēsturē. Dizaineriem pavērās plašs lauks gan materiālu izmantošanā, gan dizaina formu izveidē, kas nebija iespējams pirms tam gluži vienkārši uguns nedrošības dēļ.

Kā jau liecina izstādes nosaukums “Gaismas avots. Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām” piedāvā ielūkoties nedaudz vairāk kā gadsimtu garajā lampu vēsturē, atklājot, kā caur gadu desmitiem transformējas gaismas izjūta, izceļot katra laika stilistisko specifiku un materiālu pielietojumu.

 

Izstādē eksponēti gan dažādu stilu un periodu gaismas ķermeņi, gan mākslas darbi, kuros nozīmīga dominante ir gaismas avots, – no keramikas, koka un metāla svečturiem līdz unikāliem mākslinieku laikabiedru radītiem mākslas objektiem, gleznām, fotogrāfijām un zīmējumiem.

 

Interesantākais objekts izstādē “Gaismas avots” ir 1937. gadā Norvēģijas kompānijas “Luxo” dibinātāja Jaka Jakobsena radītās galda lampas “L1” prototips. Savas vienkāršības un ģeniālās funkcionalitātes dēļ lampa “L1” tiek uzskatīta par arhitektu lampas ikonu. Tā ir saglabājusi lielu popularitāti joprojām un kļuvusi par klasiskas galda lampas simbolu. Laika gaitā tā piedzīvojusi atšķirīgus veidolus un vairākas transformācijas, tomēr saglabājusi savu vēsturisko dizaina identitāti.

Apmeklētāji aicināti aplūkot arī jauno dizaineru un mākslinieku veikumu, kuri strādā lampu dizaina un apgaismojuma nozarē Latvijā, – Ginta Zilbaloža, Armanda Vecvanaga, Ilzes Začestes, dizaina studijas “Esetti”, SIA “Kanvas”, SIA “Mammalampa”, Martas Ģibietes u. c. autoru darinājumus. Jaunie mākslinieki, tiecoties radīt ko oriģinālu un nebijušu, lieliski realizē savas idejas, izmantojot tradicionālus lampu materiālus, pārvēršot tos par netradicionāliem risinājumiem. 
Tā jaunās mākslinieces Ievas Kalējas veidotā lampa “Līgava”, kas radīta no papīra pinuma, ir panākusi lampas gaisīgumu, vieglumu un netveramības sajūtu, šķiet, ka lampa nav pakļauta gravitācijas likumam.

Ekspozīciju papildina mūsdienu pasaules dizaina meistaru darbi no dizaina firmām “INRE”, “Inspira”, “Xcelsior” u. c.

Izstāde “Gaismas avots” būs ne tikai estētisks baudījuma avots, bet liks arī turpmāk palūkoties uz apkārt esošiem gaismas ķermeņiem ar zinošāku un informētāku skatu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+