×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
8. februāris, 2016
Drukāt

Simtgades pasākumiem šogad plāno piešķirt gandrīz divus miljonus eiro

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Kultūras ministrija (KM) no tai piešķirtā valsts budžeta simtgades pasākumu veidošanai 2016. gadā plāno piešķirt 1 769 000 eiro, liecina KM izstrādātais informatīvais ziņojums par gatavošanos Latvijas valsts simtgadei 2017. – 2021.gadā.

Latvijas simtgades filmu programmas izveidei šogad ieplānoti 759 000 eiro, Latvijas valsts simtgadei veltītu izstāžu sagatavošanai – 41 000 eiro, savukārt Latvijas Nacionālās enciklopēdijas izveidei – 200 000 eiro.

Tajā pašā laikā 170 000 eiro paredzēts iedalīt XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku sagatavošanai. 39 000 eiro paredzēts atvēlēt simtgades reģionālo pasākumu īstenošanai, bet 560 000 eiro vajadzīgi Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammai “Latvijai – 100”.

Informatīvajā ziņojumā KM gan uzsver, ka simtgades svētku programmas īstenošanai ir vajadzīgs papildus finansējums, jo 2016.gada valsts budžeta sagatavošanas laikā Latvijas valsts simtgades īstenošana nebija prioritāte. Ziņojumā izcelta nepieciešamība turpināt pērn sāktās VKKF mērķprogrammas „Latvijai – 100” turpināšanu visā Latvijas valsts simtgades svinību periodā, lai stiprinātu un veidotu simtgades kultūrvēsturisko kontekstu, atbalstītu simtgadei veltītu jaundarbu īstenošanu un pieejamību plašākai sabiedrībai visā Latvijā.

Svētku programmas norisē no 2017.gada līdz 2021.gadam papildus finansējums nepieciešams, lai īstenotu kultūras programmu, turpinātu uzsāktās pētniecības veicināšanas aktivitātes, īstenotu pasākumus reģionos un ar valstiskuma veidošanos saistītu notikumu vietās, nodrošinātu nozīmīgu starptautisku konferenču un dažādu izdevumu un grāmatu sagatavošanas procesu, turpinātu uzsāktās dažāda veida akcijas, kas spēlēs nozīmīgu lomu sabiedrības saliedēšanā, piemēram, izglītojošas tautas ekskursijas un vietējā tūrisma attīstība valsts izzināšanā, visu iedzīvotāju iesaistošas tautas akcijas un jaunu simtgades rituālu iedzīvināšana un citiem.

Papildus finansējums ir nepieciešams arī simtgades pasākumu publicitātei visu svētku programmas izpildes laiku, īpašu komunikācijas plānu veidojot Latgales kongresa simtgades atzīmēšanai. Ziņojumā izcelta nepieciešamība simtgades projektiem paredzēt arī pašvaldību finansēšanas konkursus.

Latvijas simtgades svētku programmai paredzēts izmantot valsts, pašvaldību, kā arī privāto un atbalstītāju finansējumu, meklējot iespējas līdzekļus atrast arī starptautiskajās programmās.

KM atzīmē, ka simtgades svinībām ir jāiekļauj visas nozares – kultūra, izglītība, tautsaimniecība un saimnieciskā darbība, vide, sports, labklājība, veselība, aizsardzība, lauksaimniecība un citas. Simtgades svētkos plānots atzīmēt būtiskākos notikumus ikvienā nozarē. Līdz šim lielākais uzdevums ir bijis iesaistīt pēc iespējas plašu sabiedrību svētku programmas ietvara izstrādē, kā arī panākt, lai simtgades svinību plānā būtu visdažādāko nozaru un mērķauditoriju iniciatīvas un īstenoti pasākumi, kas balstās uz partnerību un kopēju mērķu un ideju apmaiņu.

Pērn simtgades pasākumu gatavošanai KM 178 000 eiro piešķīra Latvijas simtgades filmu programmai, 18 000 eiro – simtgadei veltītu izstāžu sagatavošanai, kā arī pa 200 000 eiro – XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku sagatavošanai un Nacionālās enciklopēdijas izveidei.

176 685 eiro pērn tika piešķirti simtgadei veltītiem jaundarbiem, 50 000 eiro – Simtgades vēstures pētījumu grantu programmas izveidei, 29 500 eiro – simtgades reģionālo pasākumu īstenošanai, 280 000 eiro VKKF mērķprogrammai “Latvijai – 100”, savukārt 1 990 000 eiro – Latvijas dalības Londonas grāmatu tirgū sagatavošanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+