×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
6. septembris, 2013
Drukāt

Skaties dabā: pieci septembra vēstneši

AE_Septembris2

Ir vērts ieskatīties lielajā zaļajā grāmatā vērīgāk, lai rītdienu sagaidītu veselīgāku, zaļāku un līdz ar to arī veiksmīgāku. Godātais lasītāj, tāpēc, sākot ar šo “Mājas Viesa” numuru, jūsu uzmanībai jauna lappuse – “Skaties dabā!”. Nu tad kopīgi lūkosim, kas notiek septembrī.


 

Pie laika reģa

Emīlija Stepanova Sedā jau pirms daudziem gadiem sāka un joprojām reģistrē un prognozē laika apstākļus pēc senču novērojumiem un ticējumiem. Šovasar trakoti ziedējis savvaļas āboliņš (īpaši baltais), tas liecinot, ka rudens būšot agrs un slapjš. Pamaz – pīlādžogu, tas liecina, ka ziema būšot maiga.

Augu valstībā 
AE_Piladzis

Septembra romance noteikti ir viršu, gladiolu un asteru ziedēšana, pīlādžu, dzērveņu un brūkleņu sārtošanās un nogatavošanās. Dārzos – krāšņa ziedu palete un bagātīga raža. Septembris ir arī augļkoku, skujkoku, rododendru un sīpolpuķu stādīšanas laiks. Bioloģe Brigita Laime atgādina, ka arī augi gatavojas ziemai, tie saknēs, gumos vai sakneņos intensīvāk uzkrāj organiskās vielas, lai pārziemotu.

 

 

 

 

 

Dzīvnieku pasaulē

AEsiksparniLiela daļa sikspārņu jau migrē uz siltajām zemēm – aizceļo līdz pat Vidusjūrai. Daļa sugu paliek Latvijā, izraugās sev kādu mājīgāku pagrabiņu, alu, kurā pārziemot. Bebri naskāk vāc barību ziemai – būs atkal apgrauzti koki, upēs – zaru, stumbru aizsprosti… Daudziem dzīvniekiem tauku kārtiņa kļūst biezāka, tie biežāk ieskatās savā “garderobē”, lai pielāgotu jau kuplāku kažoku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Putnu ceļi 
EzerKaukis_ID

Latvijas Ornitoloģijas biedrības žurnāla “Putni Dabā” redaktors Agnis Bušs atgādina – septembris ir putnu migrācijas laiks. Liela daļa tālo migrantu (tie, kas ziemo Āfrikā) jau ir krietnā gabalā, piemēram, svīres, stārķi u. c., taču dažu putnu var sastapt vēl tagad. Jau kādu laiku migrāciju sākuši zvirbuļveidīgie putni, piemēram, ķauķi un stazdi. Šajās dienās sāk migrēt plēsīgie putni, piemēram, zvirbuļvanagi un peļu klijāni.

Zaļā aptieka

Zāļzinis Jānis Ulmis iesaka savākt lielās ceļteku lapas, kas noderēs jebkurā mājas aptieciņā kā vitamīnu un minerālvielu avots pret saaukstēšanos, elpceļu iekaisumiem, nervu, kuņģa un gremošanas trakta un ādas slimībām. Steidzam ievākt pīlādžogas, kuras var arī pulverizēt un ikdienā lietot pa tējkarotei, uzdzerot glāzi ūdens. Noderēs imūnsistēmas un organisma vispārējā stāvokļa stiprināšanai, vielmaiņai, pret saaukstēšanos. Vēl var ievākt arī parasto apini. To kaltējam, nepārsniedzot 45 grādu temperatūru, liekam miega spilventiņos un guļam kā Dieva ausī.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+