×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. augusts, 2014
Drukāt

Mūsu skolēniem starptautiski panākumi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jūlijs bijis veiksmīgs Latvijas skolēniem, kuri piedalījās starptautiskajās olimpiādēs matemātikā, fizikā, ķīmijā un informācijas tehnoloģijās.

Pagājušajā nedēļā Vjetnamas galvaspilsētā Hanojā notika starptautiskā ķīmijas olimpiāde, kurā piedalījās četri Latvijas skolēni: no kuriem divi – Edgars Klētnieks no Cēsu Valsts ģimnāzijas un Ritums Cepītis no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas – izcīnīja bronzas medaļas. Olimpiādes uzdevumus – gan teorētiskos, gan laboratorijas darbus – skolēni pildīja desmit stundas.

Savukārt Dienvidāfrikā, Keiptaunā, notikušajā starptautiskajā matemātikas olimpiādē Latvijas pārstāvim Daugavpils 10. vidusskolas skolniekam Denisam Dunaveckim pat izdevās iegūt sudraba medaļu. Bronzas godalgu saņēma Rīgas 40. vidusskolas skolnieks Vladislavs Kļevickis, bet atzinības rakstu – Rīgas Ostvalda vidusskolas skolnieks Oļegs Matvejevs. Visus uzdevumus pareizi izdevās atrisināt trīs skolēniem no Austrālijas, Ķīnas un Taivānas, tādējādi viņi uzvarēja. Kopumā olimpiādē piedalījās 560 jaunie matemātiķi no 101 valsts.

Sudraba medaļa Latvijai tika arī Indonēzijā notikušajā starptautiskajā bioloģijas olimpiādē. To ieguva Aglonas vidusskolas skolnieks Daniels Krimans, bet bronzas godalgu izcīnīja Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolniece Katrīna Daila Neiburga. Atzinību saņēma Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece Marta Rudzīte.

Pat pie trim sudraba medaļām tika Latvijas skolēni, kuri piedalījās starptautiskajā informātikas olimpiādē, kas notika Taivānā, Taipejā: Aleksejs Popovs un Kristaps Čivkulis no Rīgas 1. Valsts ģimnāzijas, kā arī Rīgas 89. vidusskolas skolnieks Aleksejs Zajakins.

A. Popovs iepriekš šajās olimpiādēs bija ticis pie divām bronzas medaļām, bet A. Zajakins pērn jau bija izcīnījis sudrabu. Šogad olimpiādē piedalījās 308 dalībnieki no 81 valsts. Vislabāk veicās Ķīnas pārstāvjiem.

Savukārt Kazahstānas galvaspilsētā Astanā notikušajā starptautiskajā fizikas olimpiādē visi pieci skolēni, kuri pārstāvēja Latviju, izcīnīja godalgas. Rūdolfs Treilis no Rīgas 1. Valsts ģimnāzijas, Luka Ivanovskis no Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas un Sergejs Blakunovs no Daugavpils krievu vidusskolas – liceja saņēma bronzas medaļas, bet Artūrs Bērziņš un Dāvis Zavickis (abi no Rīgas 1. Valsts ģimnāzijas) – atzinības rakstus.

Olimpiādē piedalījās gandrīz 400 skolēnu no 85 pasaules valstīm. Teorētiskajos uzdevumos tika pārbaudīta skolēnu prasme lietot fizikas likumus dažādās situācijās, piemēram, noteikt ziepju burbuļa svārstību frekvenci vai aprēķināt, kādos apstākļos veidojas rīta rasa. Savukārt eksperimentālajā olimpiādes daļā skolēni izmantoja lāzerus, polarizatorus un fotodiodes, lai izpētītu gaismas dubultlaušanu dažādos materiālos un šķidrajos kristālos. S. Blakunovs, kurš bronzas medaļu ieguva arī pērn, teic: “Uzdevumi bija negaidīti grūti, pat salīdzinot ar iepriekšējo gadu olimpiādēm. Dažos punktos ļoti palīdzēja sagatavošanās posmā uzzinātais, bet vienā jautājumā pat sanāca pārsteigt labotājus, negaidītā ceļā nonākot līdz pareizai atbildei.” Latvijas skolēnu izlasi uz Kazahstānu pavadīja Latvijas Universitātes pētnieki: docents Ģirts Barinovs un asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs. Viņi veica uzdevumu tulkošanu latviešu valodā, kā arī pārbaudīja un aizstāvēja mūsu skolēnu risinājumus.

V. Kaščejevs stāsta, ka darbs ar talantīgajiem, motivētajiem skolēniem sagādājis lielu prieku: “Domāju, arī skolotāji teiktu, ka strādāt ar skolēniem, kuri ļoti vēlas mācīties, ir pavisam kas cits nekā strādāt ar tiem, kuriem jāstāsta, kāpēc jāmācās.” Šā gada Latvijas pārstāvji fizikas olimpiādē izcēlušies ar sevišķi ātru domāšanu un uztveri. V. Kaščejevs teic, ka nav bijis pašmērķis tikt pie godalgām. Svarīgi ir, lai izcilākie skolēni vispār nokļūtu šādās olimpiādēs, jo tas daudz dod personības izaugsmei. “Pat vislabākās skolas izcilākais skolēns starptautiskā olimpiādē var aplauzties, jo tur būs kāds vēl gudrāks. Taču šāda situācija dod papildmotivāciju izaugsmei,” viņš teic. “Skolēniem, kuri gūst panākumus starptautiskās olimpiādēs, atveras labāko pasaules universitāšu durvis. Jā, viņi var aizbraukt, taču, ja Latvijā būsim palīdzējuši attīstīt viņu talantu, viņiem būs lielāka motivācija atgriezties.”

Starptautiskās mācību priekšmetu olimpiādēs šovasar piedalās 28 skolēni no dažādām Latvijas pilsētām. Augustā gaidāmas olimpiādes vācu valodā un ģeogrāfijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+