×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
26. oktobris, 2017
Drukāt

Skolu slēgšana pierobežā ir drauds valsts drošībai, uzskata Baltinavā (14)

Foto - Ints Kalniņš/REUTERS/LETAFoto - Ints Kalniņš/REUTERS/LETA

Pēc iedzīvotāju skaita Baltinava ir vismazākais novads Latvijā. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Baltinavas novadā dzīvo tikai 1054 cilvēki.

Mācību iestāžu slēgšana un iedzīvotāju aizplūšana no pierobežas ir nopietns drauds valsts drošībai, šādu pārliecību aģentūrai LETA pauda Baltinavas novada domes priekšsēdētāja Sarmīte Tabore (Mēs-Baltinavai).

Pašvaldības vadītāja ir pārliecināta, ka skolu tīkla sakārtošana apdzīvotības nodrošināšanā pierobežā spēlē nozīmīgu lomu. Tādēļ nav pareizi vienus un tos pašus kritērijus piemērot Pierīgā un pierobežas teritorijās esošajām mācību iestādēm, jo reģionu atšķirības ir ļoti izteiktas.

Ja tiks īstenoti visi pētījuma “Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā” ieteikumi, iedzīvotāji vēl vairāk aizplūdīs no lauku teritorijām. Daudzi vecāki, kuru bērniem tuvumā nebūs pieejama vidusskola, lems par pārcelšanos uz dzīvi vietās, kur mācību iestāde ir pieejama.

Jau vēstīts, ka pētījuma “Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā” autori Balvu apkaimē no septiņām vidusskolām ieteikuši atstāt tikai divas.

Balvu ietekmes areālā Ieteikts attīstīt ģimnāziju vai vidusskolu Balvos, kur kopā ar iespējamiem jaunpienācējiem no reorganizējamajām Rugāju, Bērzpils, Tilžas, Baltinavas un Rekovas vidusskolas, varētu mācīties aptuveni 276 vidusskolēni.

Lai gan straujās depopulācijas dēļ Viļakā valsts ģimnāzijas uzturēšanai nav ekonomiska pamata, tomēr būtu svarīgi šajā pierobežas zonā mēģināt saglabāt vidusskolu, pieņemot, ka daļa vidusskolēnu no reorganizējamās Rekovas vidusskolas varētu izvēlēties turpināt mācības Viļakā. Skolu varētu apmeklēt 81 vidusskolēns.

Veicot izpēti, varbūtība, ka Viļaku varētu izvēlēties arī kāds no reorganizējamās Liepnas vai Baltinavas vidusskolas skolēniem, nav apstiprinājusies. Turpmākajos trīs gados varētu rasties lielāka skaidrība, vai skolēnu skaits būs pietiekams, lai šo nodomu īstenotu. Pretējā gadījumā šī skola reorganizējama par pamatskolu, vidusskolēniem turpinot mācības Balvu ģimnāzijā, uzskata pētījuma autori.

Straujās depopulācijas un nepietiekamā vidusskolēnu skaita dēļ Rekovas vidusskolu piedāvāts reorganizēt par sākumskolu, attīstības scenārijā pieņemot, ka 27 vidusskolēni turpinās mācības Viļakas vidusskolā un desmit – Balvu ģimnāzijā.

Nepietiekamā skolēnu skaita dēļ salīdzinoši labo OCE indeksu – 56,2% pētnieki neuzskata par pietiekamu argumentu, lai turpinātu uzturēt vidusskolu ekonomiski pilnīgi nepamatotam vidusskolēnu skaitam Baltinavā un iesaka reorganizēt to par sākumskolu, attīstības scenārijā pieņemot, ka desmit vidusskolēni turpinās mācības Balvu ģimnāzijā, desmit – Kārsavas vidusskolā, bet deviņi, neraugoties uz ievērojamo attālumu, iespējams, daudzveidīgāka izglītības piedāvājuma dēļ dosies uz Rēzekni.

Straujās depopulācijas un nepietiekamā vidusskolēnu skaita dēļ Tilžas vidusskolu piedāvāts reorganizēt par sākumskolu, paredzot, ka vidusskolēni turpinās mācības Balvu ģimnāzijā.

Nepietiekamā vidusskolēnu skaita dēļ Bērzpils vidusskolu piedāvāts reorganizēt par sākumskolu, attīstības scenārijā pieņemot, ka pieci vidusskolēni turpinās mācības Balvu, bet 20 – Rēzeknes vidusskolās vai ģimnāzijās.

Neņemot vērā salīdzinoši labo OCE indeksu – 54,4%, nepietiekamā vidusskolēnu skaita dēļ un arī tāpēc, ka Balvu ģimnāzija ir tikai 18 kilometru attālumā, pētnieki neatbalsta arī Rugāju vidusskolas turpmāku uzturēšanu un iesaka reorganizēt to par sākumskolu, vidusskolēniem turpinot mācības Balvu ģimnāzijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Nahujam slēgt Baltinavas Vidusskolu ja tur viss ir priekš kvalitatīvas mācibu vielas apguves, kā arī vien no labākajām sporta zālēm…

 2. laikam pie vainastas ,ka pie varas pārāk daudz bijjušo PSRS laika darboņu ar pieredzi,,visi uz ciematu centru,,.Nomainījies tikai ciematu vietā Rīga.Cilvēkiem vajadzētu piemaksāt par dzīvi pierobežā nevis iztukšot pierobežu

 3. Ko par to saka Vides aizsardzības un REĢIONĀLĀS ATTĪSTĪBAS ministrija? Laiks mainīt šim iestādījumam nosaukumu “REĢIONĀLĀS IZLAUPĪŠANAS MINISTRIJA”!

 4. Ministri cietumā ! Atbildēt

  Tā ir apzināta kaitniecība valsts interesēm. Labāk slēgt krievu valodas skolas.

 5. latgalē ir pat skolas ar 40skolēniem – un skolā ir 3-4 direktora vietnieki – skaisti

 6. Valsts drošību apdraud daudz kas vairāk par tikai skolu slēgšanu izmirstošos pagastos.Tikpat bīstamas valsts drošībai ir pārmērīgas un nesamaksājamas samaksas pie zobu daktera.Atceros,mazmeitai par piena zoba izņemšanu bija jāsamaksā 5 Ls,pārējos piena zobus,kad tiem pienāca kārta ,viņa izšūpoja pati.

 7. nekas tragisks nav noticis

 8. Kas ta tajā Baltinavā nākotnē gribēs dzīvot?

 9. Bijusī baltinaviete! Lepojos ar mazo Baltinavu, cik sīksta un drosmīga mana dzimtā Baltinava! Tā turēt! Vadībai tiešām izturību šajā smagajā cīņa!

 10. Iesaku slēgt pusi no izglītības ministrijas un ministrijas paspārnē mītošos augoņus. Citādi ir gaužām savādi: skolas tik slēdz un slēdz, bet ierēdņu skaits vai nu pieaug, vai paliek nemainīgs. Šadurska kungam ar matemātiku iet pavisam slikti. Laikam slēdza skolu, kurā viņš mācījās un tā nu savs skolas laiks bija jāatsēž uz kāpnītēm. Ja būtu cītīgi mācījies, tad saprastu, kas ir līdzsvars.

 11. itys portals,kopei nu cytom lopom,zūg,jū naparoda atsauci,nu kurinis ņimts teksts,ku īļik

 12. Pirmā neatkarīgā Latvija sāka ar skolām katrā pagastā, šī laikam grib būt pēdējā Latvija

 13. Ja vēl ņemam vērā Jura Viļuma un citu ,,Latgales glābēju” premjerministram iesniegto plānu par minimālās algas paaugstināšanas nepiemērošanu Latgalē, tad paliek puslīdz skaidrs, ka tā ir klaja provokācija pret valsti, pret Latgali kā Latvijas sastāvdaļu.
  Tā teikt – aizvadot Latgales kongresa un sagaidot Latvijas valsts 100- gadi.

Draugiem Facebook Twitter Google+