×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
18. februāris, 2013
Drukāt

Slazdi plēsoņām (2)

steinmarder2

Kur iegādāties slazdus caunām vai seskiem? Pērn nopirkām desmit vistiņas, bet pēkšņi vienā dienā septiņas no tām bija nokostas! Kā šādu slazdu varētu uztaisīt pašu rokām? Ko šādos gadījumos vēl varētu iesākt?
 Helēna Siguldā

 

Pēc VMD Ziemeļvidzemes virsmežniecības Salacgrīvas nodaļas mežziņa un mednieku kolektīva “Vāverītes” biedra Mārtiņa Puriņa domām, konkrētajā gadījumā iespējamo slepkavnieku loks ir visai plašs – sesks, meža cauna, akmeņu cauna vai Amerikas ūdele, pat lapsa (atkarībā no tā, kur putni mīt un kādas ir piekļūšanas iespējas).

Lai medītu šos meža dzīvniekus, ir nepieciešama mednieka apliecība, mednieka sezonas karte un atļauja izmantot medību rīkus, tātad jābūt pilntiesīgam medniekam. Ja saimnieks nav mednieks, ieteicams konsultēties ar vietējiem medniekiem, kā novērst problēmu. Jāpiebilst, ka nedrīkst medīt ar neselektīvām lamatām – kājķeramām vai tādām, kas dzīvnieku uzreiz nogalina.

Cīņā pret vistu zagļiem vajadzētu izmantot dzīvķeramos slazdus, jo tad var atbrīvot nejauši notvertu aizsargājamu dzīvnieku (piemēram, sermuli) vai ķeramierīcē ielīdušu kaķīti.

Dzīvķeramo slazdu mazajiem plēsējiem – caunai, seskam, ūdelei (lapsai tāds, protams, nederēs) – var izgatavot pašu spēkiem, jo darbības princips nav sarežģīts. Ķeramkastei jābūt pietiekami lielai, jo pārāk mazā plēsējs baidīsies līst iekšā. Slazdam jābūt vismaz 60 cm garam, 20 cm augstam un 20 cm platam. Vislabāk to gatavot no metāla sieta. Ja šo slazdu grib izmantot arī žurku ķeršanai, sietam vajadzētu būt ar 1,5 x 1,5 cm lielām acīm. Slazda vienam galam jābūt slēgtam, otram – ar durtiņām, pa kurām dzīvnieks var ieiet iekšā. Durtiņām vēlams piestiprināt atsperi, lai, nostrādājot sprūda mehānismam, tās ar atsperes spēku aizcirstos un dzīvnieks nespētu tās atvērt. Sprūda mehānismu ierīko slazda otrā galā, pēc iespējas tālāk no ieejas durtiņām. To veido no stieplēm: pie durtiņām piestiprina 6 mm diametra stiepli vai koka līstīti, ēsmas uzkāršanai pietiek ar 3 mm diametra stieplīti.

Uz ēsmas āķīša pakarina gaļas gabaliņu (piemēram, no plēsēja nokostās vistiņas). Kā papildu pievilinātāju slazda tālākajā galā ieliek vistas olu. Lai dzīvnieks labāk sajustu tās smaržu, to var iedauzīt no virspuses. Ķerot žurkas, ēsmai var izmantot desas šķēlīti vai maizes klaipa galiņu.

Jau gatavas, caunu un citu meža dzīvnieku ķeršanai domātas lamatas var iegādāties SIA “Purnavu muiža” veikalos (piemēram, Mārupes novadā, Mārtiņmuižā, lamatas nopērkamas par 11 un par 15 latiem gabalā).

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Lai medītu šos meža dzīvniekus, ir nepieciešama mednieka apliecība, mednieka sezonas karte un atļauja izmantot medību rīkus – labprāt vēlos uzzināt kur pirmdien šos štruntus varu iegādāties un cik tas maksā

  2. Tas jau nav iespejams

Draugiem Facebook Twitter Google+