×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
22. jūlijs, 2014
Drukāt

Šogad milzu bruņrupučus svērs kora mūzikas pavadībā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kad Rīga, kā jau Eiropas Kultūras galvaspilsētai pieklājas, pieskandināta ar skanīgām dziesmām, arī Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs gatavs dot savu artavu plašajā kultūras pasākumu klāstā. Tāpēc šogad tradicionālais Galapagu milzu bruņrupuču svēršanas pasākums iecerēts ne vien ar olimpisko medaļnieku piedalīšanos, bet arī varena dziedātāju kora pavadībā, portāls “LA.lv” uzzināja zoodārzā.

24. jūlijā plkst. 13.13 “bruņrupuču nešanas profesors un darbaudzinātājs” dižkareivis Raimonds Bergmanis jau 14. reizi izies zoodārza bruņrupuču aplokā, lai noskaidrotu, par cik tad šajā gadā pieņēmušās svarā vai nokritušās abas Galapagu bruņrupucienes Trīne un Čelsija.

Šogad viņam palīgos būs trīskārtējie olimpiskie medaļnieki, kamaniņu braucēji brāļi Andris un Juris Šici, kas nu savai plašajai olimpisko, pasaules un arī Eiropas čempionātu medaļu kolekcijai varēs pievienot goda diplomu par bruņrupuču celšanas, nešanas un svēršanas prasmju apguvi.

“Tā kā daudz dzirdēts par mūzikas labvēlīgo ietekmi uz govju produktivitāti un dažādu citu dzīvnieku uzvedību, lai veicinātu abu vareno rāpulieņu augšanu, šogad svēršanas pasākums norisināsies Dziesmu svētku virsdiriģenta Inta Teterovska vadītā jauktā kora muzikālajā pavadījumā, turklātrepertuārā iekļautas populāras, augšanu veicinošas dziesmas, piemēram “Dziedot dzimu, dziedot augu”,” uzsvēra zoodārza pārstāvji.

Daudzu gadu laikā bruņrupuču svēršanā spēkus izmēģinājuši gan olimpietis Viktors Ščerbatihs un Latvijas čempions sievu kalnā nešanā, gan Mr. Visums Aivars Visockis, gan “spēkasieva” Jolanta Logina, spēkavīri Agris Kazeļņiks, Raivis Vidzis un daudzi citi.

Īss ieskats bruņrupuču svēršanas pirmsākumos

Galapagu bruņrupucienes Trīna un Čelsija ir 21 gadus vecas un straujš svara pieaugums tām vairs nav gaidāms.  Tomēr pērn mazākā no bruņrupucienēm – Čelsija bija pieņēmusies svarā par veseliem 10 kilogramiem, sasniedzot 91 kilogramu svaru. Savukārt Trīne tā arī nebija nedz pieņēmusies svarā, nedz novājējusi un svēra 109 kilogramus.
Bruņrupuči aug visu mūžu, taču, jo vecāki tie kļūst, jo lēnāka kļūst augšana un svars var svārstīties, arī kristies. Atrašanās lielā aplokā, svaigā gaisā un veselīgas zaļbarības baudīšana bruņrupucienēm nešaubīgi veicina ziemas mazkustīgā dzīvesveida seku – liekā svara, zaudēšanu.

Galapagu bruņrupucienes 1995. gada decembrī Rīgas zooloģiskais dārzs saņēma no Čikāgas zoodārza. Tad viņas bija nepilnus 2 gadu vecas. Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām 5 jau ir izzudušas.  Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kg (rekords – 270 kg) svaru, mātītes – 100 – 150 kg. Iespējamais mūža ilgums – 150 un vairāk gadu.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +18.5
Alūksne +21.9
Daugavpils +21.5
Saldus +21.7
Liepāja +15.5
Jelgava +20.4
Ventspils +13.6
Limbaži +21
Madona +23.8
Rēzekne +21.7
Draugiem Facebook Twitter Google+