Foto-LETA

Šogad ziema bijusi labvēlīgāka Baltijas jūras roņiem 0

Šogad ziema un pavasaris ar auksto laiku ir bijis labvēlīgs Baltijas jūras roņiem, tādēļ šā gada pavasarī Latvijas piekrastē varētu būt mazāk krastā izskalotu roņu. Jo bargāka ziema, jo labāka tā ir roņiem, akcentēja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis un jūras zīdītāju speciālists Valdis Pilāts.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Viņš minēja, ka šis ir laiks, kad roņiem dzimst mazuļi. Ja pogainajiem roņiem mazuļi piedzimst agrāk, tad pelēkajiem roņiem mazuļu dzimšana tikai tagad ir sākusies un tā var ilgt vēl visu mēnesi.

Roņu mazuļu piedzimšanai labvēlīga vide ir ledus, kas atrodas tuvu ūdens robežai. Patlaban Rīgas līcis ir aizsalis, tādēļ roņi uzturas uz ledus un netiek izskaloti krastā. “Lai gan pirmais gadījums ar krastā atrastu roni šogad jau ir bijis, taču šī situācija bija neskaidra, tādēļ būtu bijis nepieciešams veikt papildu izpēti. Cilvēki ziņoja par atrastu pogainā roņa mazuli, kuram pūkainā spalva jau tikpat kā bija nogājusi, taču interesanti bija tas, ka ronēns atrasts trīs kilometru attālumā no jūras un netālu esošā upe bijusi aizsalusi,” sacīja Pilāts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Baltijas jūrā kopumā sastopami trīs sugu roņi – plankumainie roņi, kas Latvijas piekrastē konstatēti tikai pāris reizes, pelēkie roņi un pogainie sīkroņi. Baltijas jūrā visbiežāk sastopamajiem pelēkajiem roņiem mazuļi dzimst lielākoties uz Sāmsalas piekrastes saliņām. Ja mazulis priekšlaicīgi nonāk ūdenī, jūras straumes un viļņi to var atnest līdz pat Latvijas piekrastei. Tomēr atsevišķas roņu mātes, iespējams, dzemdē mazuļus arī uz ledus Latvijas piekrastē, un, ledum kūstot, mazuļi paliek krastā.

Mātes ronēnus ar pienu baro tikai aptuveni četras nedēļas, kamēr tos klāj balta pūka, pēc tam mazuļus pamet vienus, baltā pūka pakāpeniski izkrīt un ronēni var sākt patstāvīgu dzīvi ūdenī. Roņu mazuļiem piemīt spēja ilgstoši iztikt bez barības, un šajā laikā tiem ir jāiemācās patstāvīgi ķert zivis.

Nelabvēlīgas roņu dzimšanai ir siltas ziemas. Tādās ziemās ronēni piedzimst uz sauszemes jūras krastā, un spēcīgie viļņi tad tos triec pret akmeņiem. Tāpat siltajās ziemās roņu mazuļus biežāk skar dažādas infekcijas, vēstīja Pilāts.

Roņu mazuļu dzimšanas laikā – martā un aprīlī – atkarībā no ledus apstākļiem jūrā krastā roņi tiek atrasti ik gadu. Pagājušajā gadā Rīgas Zooloģiskajā dārzā pirmais pavasarī pludmalē atrastais pelēko roņu mazulis no Vecāķiem tika nogādāts 7.martā.

Ronēna nogādāšana zoodārzā ir pieļaujama vienīgi tad, ja mazulim ir acīmredzami ievainojumi, kā arī mazulis ir ļoti novājējis – pretojas nepārliecinoši, galva izskatās proporcionāli liela un viegli sataustāms mugurkauls.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.