×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
23. jūlijs, 2012
Drukāt

Spāru remonts

Man lauku mājās ielīcis jumts. Vai vecās sijas ir jānojauc, vai arī tās var iztaisnot? 
Miķelis Valmieras novadā

 

Remontējot vecus jumtus, nākas iztaisnot arī vecās spāres, kas ieliekušās zem gadu nastas. Protams, tās netaisno, bet gan protezē, piestiprinot katrā pusē pa taisnai koka latai.

Vispirms pa posmiem noņem vecā jumta segumu. Ja tas ir šīferis, darbu veic prātīgi, lai mazāk laika jātērē, vācot kopā šķembas. Šķindeļus toties demontē kopā ar latām, kuras pirms tam sazāģē īsākos gabalos. Apakšā uz zemes ieteicams paklāt kādu izturīgu materiālu vai novietot konteineru, lai gruži uzreiz tur iekristu.

Katru spāri (200 x 120 mm) iztaisno ar divām 150 x 50 mm brusām, kuras pieskrūvē no abām pusēm. Tā kā jumta segumu demontē un nostiprina pa posmiem, montējot brusas, nepieciešams tās nostiprināt vienādā augstumā, lai jumta plakne veidotos taisna. Auklu pa spāru augšpusi grūti nostiept, jo daļu jumta klāj vecais segums, tāpēc auklu nostiepj jumta iekšpusē no vienas gala spāres līdz otrai un remonta laikā pēc tās koriģē latu augstumu.

Piestiprinot jaunās latas pie vecajām spārēm, tās papildus ik pa 1,5 – 2 m nostiprina ar vītņstieņiem, izurbjot caurumus caur visām trim brusām un savelkot ar uzgriežņiem. Pēdējā laikā vītņstieņus papildina ar metāla pretslīdes starplikām, kuras jumiķi sauc par saulītēm. Tām abās pusēs ir asi zobi, kas iegraužas kokā un samazina slīdēšanu.

Kad vienā jumta pusē brusas izlīdzinātas un nostiprinātas, klāj latojumu, kas nostiprina spāres.

– Ja jumts būs aukstais, izmanto pretkondensāta plēvi, ja siltinātais – difūzijas plēvi, – atgādina SIA “Jumteko servis” projektu vadītājs Mārtiņš Zālītis.

Izlīdzinot spāres jumta otrajā pusē, jārespektē brusu salaiduma vietas korē. Pirms tur stiprina jauno brusu, pēc līmeņrāža vertikāli jāpiegriež otrās puses brusas gals, tad precīzi jāpiegriež nākošais. Papildus stiprībai siju galus korē iespējams savstarpēji savienot ar naglu plāksnēm  un skrūvēm. Pareizi iztaisnotām jumta sijām palielinās mehāniskā izturība un nedaudz – arī jumta svars.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+