Pasaulē
Vēsture

Spēlējoties uziet 1,2 miljonus gadu senu fosiliju0

Ekrānšāviņš no youtube.com

Desmit gadus vecais Džūda Spārkss pastaigas laikā kopā ar ģimeni Laskruses tuksnesī (ASV Ņūmeksikas štats) nonāca vārda tiešā nozīmē aci pret aci ar 1,2 miljonus gadu sena, ļoti reta dzīvnieka skeletu, vēsta Ņūmeksikas universitāte.

Zēns, kopa ar brāļiem izmēģinot jaunās rācijas, kādā brīdī nepaskatījās zem kājām un paklulpa. “Mana seja piezemējās tieši blakus apakšžoklim. Paskatījos augstāk, un tur atradās ilknis,” atceras Džūda.

Spārksu ģimene sazinājās ar Ņūmeksikas Universitātes bioloģijas profesoru Pīteru Houdu, tā kā pirms vairākiem gadiem bija redzējuši interviju ar viņu saistībā arī līdzīgu atradumu.

Houds atradumu klasificēja kā stegomastodonu – izmirušu dzīvnieku, kurš līdzinājās zilonim. Profesors norādīja, ka no vairāku sugu ziloņveidīgajiem, kas reiz mitinājušies šajā apvidū, stegomastodons ir visbiežāk sastopamais, tomēr arī ārkārtīgi rets – šis ir tikai otrais neskartais galvaskauss, kas atrasts Ņūmeksikā.

Saistītie raksti

Lai iegūtu rakšanas atļauju no vīra, kuram pieder zeme atraduma vietā, bija nepieciešami vairāki mēneši, tāpat laiku prasīja ķimikāliju atrašana, kas nepieciešamas, lai fosiliju saglabātu.

Apakšžoklis sver aptuveni 55 kilogramus, viss galvaskauss – tuvu tonnai, un, kaut arī tas var šķist ļoti izturīgs, patiesībā ir visai trausls, jo galvaskausa augšdaļa ir olas čaumalas plānumā. Tādējādi galvaskausa atrakšana ir laikietilpīga – nedēļu ilgajos darbos piedalījās 10-12 speciālisti, pastāvīgi nostiprinot atklātās daļas ar īpašām ķīmiskām vielām.

Interesanti, ka Pīters Houds ļāva izrakumos piedalīties arī galvaskausa atradējam.

LA.lv