×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Svētku atbalss Gido Kokara balsī

Foto - LETAFoto - LETA

“Puiši, un meitenes arī, ieklikšķiniet te un uzzināsiet visu par Dziesmu svētkiem,” šādi no virtuālās pasaules ekrāniem mūs virtuāli uzrunā Dziesmu svētku simbols Gido Kokars. Tāda ir Gata Mūrnieka ideja ieinteresēt Dziesmu svētku norisē jaunatni, kuras ikdiena ir virtuālā dzīve vietnēs draugiem.lv, facebook utt. 


Ne viens vien dziedātājs atcerēsies, ka iepriekšējos Dziesmu svētkos biļetes par vienu latu uz ģenerālmēģinājumu izplatīja caur koriem un deju kopām, lai bez biļetēm nepaliktu dalībnieku tuvinieki, kuri taču visvairāk ikdienā izjūt to, ka viņu otrās puses lielu daļu brīvā laika velta nevis ģimenei, bet Dziesmu svētku tradīcijai. Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Dace Melbārde tomēr uzskata, ka šāds biļešu izplatīšanas veids ir apgrūtinošs un sarežģīts. Viņa uzsvēra, ka attālāko novadu bibliotekāriem lūgts palīdzēt ar biļešu elektronisko iegādi vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Šovasar Dziesmu svētki notiks Līgo zīmē, un tajos tiks ieausti arī Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa apceres loki. Savukārt deju lieluzveduma “Tēvu laipa šaizemē” veidotāji smēlušies latviešu dzīves ziņas pamatavotā – Barontēva Dainu skapī. Deju virsvadītājs Jānis Purviņš norādīja, ka laipa simboliski mūs savieno ar senatni, tādēļ lieluzvedumam dots nosaukums “Tēvu laipa šaizemē”. Ir caurskatītas 303 dejas, no tām izraudzīta 31 – no skatuves dejas zelta fonda līdz pēdējo gadu jaundarbiem.

Repertuāru 620 deju kolektīvi, kas ir par 120 vairāk nekā iepriekšējos svētkos, gatavojuši divus gadus. Februāra nogalē skatē tika apliecināts mūsu dejotāju precīzais solis, prasme veidot ornamentus, piepildīt deju ar emocijām, par kurām mūs apskauž kaimiņi kā Igaunijā, tā Lietuvā.

1. jūlijā paredzētais deju fināls solās būt par vienu no krāšņākajiem kultūras dzīves notikumiem šovasar. Lielos zīmējumus veidojuši 15 deju virsvadītāji, no kuriem četriem šis gods uzticēts pirmo reizi. Latviešu virsvadītāju vidū arī viena ārzemju viešņa – Māra Simsone (Kanāda). Kā režisore piedalās Māra Ķimele, un pirmo reizi deju lieluzveduma veidošanā iesaistīts vairāk teātra pasaulē zināmais scenogrāfs Reinis Suhanovs.

Kā jau rakstīts, 25. Vispārējo latviešu dziesmu svētku virsdiriģenta tribīnē deviņi mākslinieki kāps pirmo reizi, taču, šķiet, nekad iepriekš vienos svētkos par virsdiriģentu pirmo reizi nav kļuvis kā tēvs, tā dēls – tie ir Ārijs Šķepasts un Kaspars Ādamsons – jaunākais virsdiriģents šajos svētkos. Kaspars Ādamsons, kurš strādā ar koriem “Sola” un “Sēja”, teica, ka, protams, bijis ārkārtīgi pārsteigts par viņam uzticēto godu, bet īpašs prieks par tēti, kuram būs iespēja diriģēt paša apdarināto latviešu tautasdziesmu “Līgo”. Kasparam Ādamsonam uzticēts iedzīvināt latviešu tautasdziesmu “Gaismeņa ausa” Ilonas Rupaines apdarē, kas viņam arī ļoti tuva.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+