Kultūra
Teātris un kino

Tās, kas Dailes ugunij rada. Pieminēs Veltu Krūzi un Ventu Vecumnieci 0


Collage made with FotoJet
Collage made with FotoJet
E. Freimanes un LETA foto.

Nedēļas nogalē, 2. un 3. decembrī, Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra muzejā pieminēsim divas izcilas latviešu aktrises – Veltu Krūzi viņas simtajā un Ventu Vecumnieci viņas deviņdesmitajā jubilejā, LA.lv uzzināja muzejā.

Aktrise Velta Krūze (2.12.1917 – 21.12.2008) Dailes teātrī ienāca 1939. gadā, absolvējot Latviešu aktieru arodbiedrības teātra skolu, turpmākajos gados atveidojot visdažādākās lomas – gan lielākas, gan mazākas, ar komisku un traģisku ievirzi, sākot no Annes R.Blaumaņa “Brīnumzālītē”, Spodras un Lūcijas A. Upīša “Apburtajā lokā” un “Atraitnes vīrā” līdz Violai V. Šekspīra “Divpadsmitajā naktī”, titullomai A. Brigaderes “Raudupietē” un Branda mātei H. Ibsena “Brandā”.

Velta Krūze līdz mūža beigām rakstīja Dailes teātra hroniku, bet dažādie teātra dzīves notikumi apkopoti krājumos “Uz Dailes jaunā viļņa” un “Daile tura šķērsvilnī”. Aktrises simtās dzimšanas dienas piemiņas sarīkojumā 2. decembrī plkst. 16 piedalīsies viņas meita, žurnāliste un rakstniece Inga Jēruma un ilggadējās kolēģes Ilze Vazdika, Mudīte Šneidere, Ausma Ozoliņa un Rita Rotkale.

Saistītie raksti

Savukārt aktrise un režisore Venta Vecumniece (3.12.1927. – 27.05.2017) vēl šajā agrā pavasarī Eduarda Smiļģa Teātra muzejā piedalījās vairākos saviem kolēģiem veltītajos piemiņas pasākumos, vienmēr koncentrēti un asprātīgi vēstot par kādu būtisku radošu vai dokumentāru faktu. “Ar aktrisi sarunājām jubilejas svinēšanu muzejā, bet liktenis lēma, ka kopā ar kolēģēm Olgu Dreģi, Lidiju Pupuri, Anitu Grūbi, solistēm Ievu Paršu un Silviju Sūnu, pianistiem Antru un Normundu Vīksnēm un aktrises dēlu komponistu un diriģentu Andri Vecumnieku viņu pieminēsim 3. decembrī plkst. 14,” pauda Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš.

Sarīkojumā skanēs V. Vecumnieces savulaik veidoto Ā. Elksnes, M. Urnežus-Lambergas dzejas, Z. Mauriņas, A. Ekas prozas kompozīciju fragmenti un A. Vecumnieka mūzika. Sarīkojumā atgādināsim arī aktrises un režisores V. Vecumnieces radošā mūža spilgtākās lomas un iestudējumus, jo, būdama Dailes teātra otrās studijas absolvente, viņa nenogurstoši, piepildīti un uzticīgi savu darbu no 1949./50.g. sezonas ieguldīja savā vienīgajā teātrī līdz pat mūža beigām. Ventas Vecumnieces sarakstītās grāmatas “Dailes ugunij rada…” divas daļas ir piemiņas zīme tiem, kuri daudzu gadu garumā veidoja Dailes teātri un atdeva tam savu radošo mūžu.

Biļešu cena 2 eiro pieaugušajiem, viens eiro skolēniem, studentiem, pensionāriem.

LA.lv