Tautasdziesmas gaismā 0

Ar diviem vērienīgiem autorkoncertiem 75. jubileju atzīmē komponists Vilnis Salaks. Pirmais jau izskanēja pašā jubilejas dienā – 18. janvārī, bet otrais notiks šonedēļ – sestdien, 8. februārī, plkst.16.00 Rīgas Latviešu biedrības Lielajā zālē.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Komponists radījis vairāk nekā 1700 darbu. Vairums ir miniatūras – dziesmas maziem un lielākiem dziedātājiem, apdares un oriģināldarbi kokles, akordeona, flautas un citu in-strumentu spēlētājiem. Taču arī izvērstu partitūru pūrs ir gana liels – piecas simfonijas, pieci koncerti, simfoniskās poēmas, 50 tautasdziesmu apdares simfoniskajam orķestrim, bagāts koncertrepertuārs koklei un koklētāju ansambļiem.

Koši krāsains solās būt arī sestdienas koncerts Rīgas Latviešu biedrībā. Tajā tiks iezīmēti visi komponista radošā darba spēcīgākie un autoram mīļākie pavedieni. Atklātībā vismazāk dzirdētais saistāms ar simfonisko mūziku. Viļņa Salaka simfoniskie darbi ir skanējuši dažādās Krievijas pilsētās, tie “uzrunājuši”, piemēram, Maskavas Radio orķestra diriģentus Muratu Kažlajevu un Vladimiru Simkinu. Viņu ieskaņotās latviešu tautasdziesmu apdares interesentiem iespējams iepazīt gan ar CD, gan komponista mājaslapā ievietoto audioierakstu starpniecību. Bet RLB koncertā dzīvajā izpildījumā skanēs jaundarbs – Rīgas 6. vidusskolas simfoniskais orķestris Haralda Bārzdiņa vadībā spēlēs divas daļas no Piektās simfonijas. Otrā vienkopus retāk dzirdētā komponista daiļrades jomā klausītāju vedīs četri kori – “Dziesmuvara” (Aivis Greters), “Ars Longa” (Jānis Andžāns), “Balsis” (Ints Teterovskis) un RLB jauktais koris (Ārijs Šķepasts). Te līdzās apdarēm skanēs arī krietna sauja oriģinālkompozīciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Toties daudziem jo daudziem pazīstams komponista devums vokālo ansambļu mūzikā. Ar VEF Kultūras pils vīru vokālo ansambli, kuru Vilnis Salaks vada jau piecdesmit gadus, Latvija izbraukta krustu šķērsu, tāpat būts arī kaimiņos un krietni tālākās zemēs. Darbošanās vokālo ansambļu muzicēšanas novadā patīk klausītājiem, patīk pašiem un noder arī citiem (šoreiz – Zaigas Lazdiņas ansamblim “Krētas freskas”). Bet kokļu mūzikas nozarē Vilnis Salaks, jāatzīst, vispār ir ārpus konkurences. Viņa spožās, ar instrumenta perfektu pazīšanu veidotās tautasdziesmu apdares skanējušas vienmēr un visur, kur kopā nāk koklētāji. Šo faktu koncertā atgādinās koklētāju ansamblis “Balti” (vadītāja Valda Bagātā).

Būs arī dejas – Viļņa Salaka komponētās un aranžētās mūzikas iedvesmotas, horeogrāfu Jāņa Vilciņa, Regīnas Kaupužas, Zitas Errs un Valdas Vidzemnieces veidotas, ansambļa “Vija” dejotāju, kā arī Rīgas horeogrāfijas vidusskolas un Zitas Errs baleta studijas audzēkņu izpildītas. Gan dvēselīgas, poētiskas, gan jestras un ņipras.

Bet pāri visam – tāpat kā Viļņa Salaka daiļradei kopumā – savu svētību pēcpusdienai dos mūsu tautasdziesma. Tāda, kādu to jūt Vilnis Salaks – tik sildošu un gaismojošu šajās ziemīgajās dienās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.