×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
7. augusts, 2012
Drukāt

Teātru viesizrādes veicina kultūras pieejamību ikvienam


Foto-LETAFoto-LETA

Tradicionāli pirms priekškara vēršanas savās mājās teātri dodas viesizrādēs. Nav noslēpums, ka novadu cilvēkiem teātra apmeklējums Rīgā ir dārgāks nekā galvaspilsētas iedzīvotājiem, jo tālumniekiem jāmaksā par ceļu un kādreiz jāmeklē arī naktsmītnes. Taču arī novados dzīvo teātri saprotoši un mīloši cilvēki.

 

 

 

 

Festivālu ietvaros

Pēdējā laikā teātru izrādes iekļaujas dažādu festivālu programmās. Tā mākslas festivāla “Cēsis 2012” teātra programmas pamats ir Latvijas Nacionālā teātra trīs labākās divu pēdējo gadu izrādes – “Spēlmaņu nakts” balvas laureātes un nominantes. Šopiektdien, 10. augustā, Cēsu 2. pamatskolas zālē varēs skatīt izrādi “Lūgšana resnajai tantei”, nākamajā dienā Cēsu sporta kompleksa festivāla zālē varēs novērtēt N. Gogoļa “Mirušās dvēseles”, bet svētdien festivāls piedāvās šīs sezonas jauniestudējumu T. Viljamsa “Pērnvasar negaidot” Cēsu izstāžu namā. Arī šī izrāde jau ieguvusi divas 2011./2012. gada sezonas “Spēlmaņu nakts” nominācijas – Lāsma Kugrēna izvirzīta gada aktrises titulam otrā plāna lomā, savukārt Inese Pudža kā gada jaunā skatuves māksliniece.

Rīt Dzintaru koncertzālē sāksies 13. starptautiskais baleta festivāls “Baleta zvaigznes Jūrmalā”, kura ilggadējais vadītājs un dvēsele ir Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis. “Latvijas Nacionālā baleta māksliniekiem ir liels prieks izbraukt no Rīgas un uzstāties arī citās Latvijas pilsētās, kaut arī šis gads ir ārzemju viesizrādēm bagāts,” viņš saka. “Tās jau sniegtas Atēnās un Itālijā, bet vēl paredzēti braucieni uz Somiju, Grieķiju un citām valstīm.” Līdzās pasaules zvaigznēm Dzintaros uzstāsies arī LNO vadošie solisti Elza Leimane-Martinova un Raimonds Martinovs ne vien baletdejotāju, bet arī horeogrāfu ampluā.

 

VKKF atbalsts – pieticīgs

Liepājas teātris viesizrādes Rīgā noslēgs Dailes teātrī, kur no 16. līdz 19. augustam piecus vakarus tiks izdzīvoti Baibas, Ulda, Zanes un Gatiņa likteņi Kārļa Lāča, Jāņa Elsberga un Evitas Mamajas mūziklā “Pūt, vējiņi!”. “Viesizrādes vienmēr ir liels notikums,” saka Liepājas teātra literārā padomniece Zanda Borga. “Lai arī rīdziniekiem šķiet, ka Liepāja ir tālu, mēs tā nedomājam un mērojam ceļu uz galvaspilsētu.” Rīgas viesizrādēm diemžēl nav piešķirts Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalsts, jo tās tiek uzskatītas par komerciālu pasākumu, taču, dodoties uz novadiem – Valmieru, Bausku, Jelgavu un citām pilsētām –, VKKF sedz transporta izdevumus. Šoruden gan liepājnieki novadu viesizrādēs doties nav plānojuši.

Valmieras teātris 17. augustā uz Balvu pilsētas estrādi vedīs R. Blaumaņa mūslaiku dzīvesstāstu “No saldenās pudeles”. Teātra administrators, arīdzan pazīstamais aktieris Arnolds Osis viesizrādes vērtē kā nozīmīgu kultūras apmaiņu: “Lai taču arī ārpus Valmieras un Rīgas zina, ko mūsu teātris dara!” Kaut arī līdz ar krīzes sākumu VKKF likvidēja mērķprogrammu, kas atbalstīja viesizrādes ārpus Rīgas, nelielu atbalstu šim nolūkam piešķirot – 2000 latu gadā. Tradicionāli Valmieras teātris viesizrādēs dodas divas reizes gadā, izbraucot divus tā dēvētos Kurzemes un Latgales lokus. Kā stāsta A. Osis, nu jau divus gadus teātris cenšas izvēlēties tādas viesizrāžu vietas, lai nebūtu jānakšņo viesnīcā, jo tas sadārdzinātu izmaksas. Ja zāle aizpildīta par trim ceturtdaļām, tad pēc viesizrādēm teātris esot “minimālos plusos”.

 

Līdz šim par skatītāju mīlestības trūkumu valmierieši nežēlojas. Viņruden madonieši pat pārsteiguši ar atsaucību. “Bijām aizveduši Evitas Sniedzes lugu “Mākoņains, reizēm skaidrosies”,” stāsta A. Osis. “Teātrī to spēlēja Apaļajā zālē. Abi ar dramaturģi un teātra direktori nostājāmies Madonas kultūras nama pašā aizmugurē ar nolūku pārbaudīt, cik laba ir dzirdamība zāles galā. Un bijām patiesi pārsteigti, ka mums lāgā nebija kur apsēsties, tik piepildīta bija zāle.”

 

Pēc Balviem valmierieši pošas uz tradicionālajām viesizrādēm Rīgā, kas notiks no 20. līdz 31. augustam. Dailes teātrī tiks spēlēti iestudējumi, kas Valmierā notiek Mazajā un Apaļajā zālē. Viestura Meikšāna pēc M. Gorkija lugas “Sīkpilsoņi” motīviem iestudētā izrāde “Egoisti”, sadarbībā ar TT teātri Laura Gundara dziesma nedziedošajiem “Trio” autora režijā, Anšlava Eglīša komēdija “Bezkaunīgie veči” Jāņa Znotiņa un Reiņa Suhanova uzvedumā, kā arī pašas jaunākās izrādes – A. Strindberga “Jūlijas jaunkundze”, V. Nastavševa un A. Ostrovska “Līgava bez pūra” Oļģerta Krodera iestudējumā.

 

Veiksmīgi pārdots

Visnotaļ veiksmīgi viesizrādes padevušās Daugavpils teātrim. M. Zīles “Rūžys byudu golūs” rīt, 8. augustā, Rēzeknes kultūras namā rādīs 3. Vispasaules latgaļu kongresa ietvaros. “Var teikt, ka saieta rīkotāji no mums šo izrādi nopirkuši,” saka Daugavpils teātra finanšu un mārketinga vadītāja Iveta Grabovska. Tikpat veiksmīgi pārdots arī A. Čehova “Bildinājums” 18. augustā Daugavpils novada svētkiem – ar šo izrādi atklās Višķu jauno estrādi. 25. augustā ar “Bildinājumu” uz Krāslavas pils parku teātris dosies par saviem līdzekļiem. Tur finansiālais rezultāts neesot paredzams.

Dailes teātrim pirms viesizrādēm Ikšķilē un Siguldā jau nācies atvainoties skatītājiem, jo attiecīgi 10. un 18. augustā paredzēto izrādi “Amour fou” bija jāatceļ aktiera slimības dēļ – Mārtiņš Počs salauzis kāju. Taču šopiektdien dailēnieši Tīnūžu tautas nama pagalmā spēlēs Ē. Hānberga “Pirmā grēka līci” Kārļa Auškāpa režijā. Bet visplašākā programma dailēniešiem Siguldā. Te 18. augustā varēs noskatīties izrādes “Dullais”, “Aija pēc Jaunsudrabiņa”, “Divpadsmitā diena”, “Pirmā grēka līcis” un R. Paula dziesmu programmu “Miers un bērziņš!”.

 

Kā zināms, valsts teātri Latvijā tiek dotēti, un līgumā ar Kultūras ministriju noteikts viesizrāžu skaits. Kā stāsta Dailes teātra komunikāciju un mārketinga direktore Indra Rubene, dailēnieši obligāto ciparu pārsniedz apmēram četras reizes, jo teātrim ļoti būtiski sevi parādīt ne vien rīdziniekiem, bet arī novados.

 

VKKF atbalstu teātris lūdz tālākām viesizrādēm, bet Siguldā un Ikšķilē teātrim ļoti labvēlīgs līgums ar pašvaldībām, kuras nodrošina infrastruktūru: teātrim nav jāīrē skatuve, arī gaismas un skaņas nodrošina vietējie. Bez šāda labvēlības režīma teātrim īstenot viesizrādes finansiāli būtu grūti, piebilst I. Rubene. Dailēnieši cer, ka, finansiālajai situācijai uzlabojoties, atkal varētu atgriezties pie festivāla Siguldā.

Latvijas Leļļu teātris tāpat par vienu no saviem pamatuzdevumiem uzskata piedāvāt izrādes ne tikai Rīgas skatītājiem, bet arī reģionos dzīvojošajiem. Tāpēc plānos iekļauta izbraukumu programma, kas ļauj divas reizes sezonā – pavasarī un rudenī – apciemot Latvijas tālākās pilsētas. Šajā sezonā plānots iepriecināt bērnus novembrī, apceļojot 11 Latvijas pilsētas – Madonu, Līvānus, Degumniekus, Krustpili, Ilūksti, Gulbeni, Lizumu, Mazsalacu, Viesīti, Rugājus un Žīgurus. Šoreiz par ceļojošo izrādi izvēlēta režisora Māra Koristina iestudētā “Lācītis sirsniņā”, kas domāta pašiem mazākajiem – divus līdz trīs gadus veciem skatītājiem. Ar VKKF piešķirto finansējumu tiek segta dekorāciju pielāgošana, kā arī degviela.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+