Foto – Shutterstock

Kā teļam ārstēt caureju? Atbild veterinārārsts 0

Kā novērst teļiem caureju? VITA DOBELES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Kā izpaužas slimība

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Jaundzimušo teļu caureju var izraisīt dažādi infekciozie ierosinātāji: vīrusi, baktērijas (piemēram, kolibakterioze) vai vienšūņu parazīti. Šoreiz vairāk par kriptosporidiozi, kas izraisa teļiem caureju vairāk nekā 50% gadījumu. Šo slimību izsauc vienšūņi Cryptosporidium spp. Kriptosporīdiju dzīves cikls organismā ir 3–8 dienas; tās izdala daudz infekciozu oocistu, kuras ar fekālijām nonāk apkārtējā vidē. Kriptosporīdijām strauji vairojoties, notiek organisma atūdeņošanās, kas klīniski izpaužas ar caureju. Inficēti teļi neēd, nedzer, ir nomākti, nespēj piecelties, zaudē svaru. Ja dzīvnieki papildus saslimst ar vīrusiem, var arī iestāties nāve. Ar kriptosporīdijām var inficēties arī citi dzīvnieki, slimība īpaši smagā formā izpaužas jēriem un kazlēniem.

Kriptosporīdijas ir bīstamas cilvēkiem, sevišķi maziem bērniem, veciem cilvēkiem un cilvēkiem ar traucētu imunitāti.

Kāpēc teļi saslimst

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc LLKC Krāslavas biroja lopkopības konsultantes Andas Leikumas teiktā, slimības uzliesmojuma cēloņi var būt dažādi. Viens no biežākajiem ir novājināta teļa imunitāte, jaundzimušais nesaņem kvalitatīvu pirmpienu no mātes. Pirmpiena kvalitāti nosaka imūnglobulīnu (IgG) saturs – tie uzsūcas organismā no zarnu trakta pirmajās 12–24 stundās pēc piedzimšanas un tieši piedalās antivielu veidošanā.

Nereti kopēji pieļauj kļūdas teļu barošanā. Aukstajā gadalaikā izslauktais piens ātri atdziest, taču vēsu dot jaundzimušajiem nedrīkst. Lai nerastos veselības problēmas, pirmpiens iepriekš noteikti jāuzsilda līdz 37–38 grādiem.

Dzirdot mazus teļus no spaiņiem, dzīvnieki pienu ātri sarijas lieliem malkiem, nesajaucot ar siekalām, rezultātā teļa kuņģī izveidojas cieti biezpienveida recekļi, kas slikti šķīst un var būt caurejas vai pat teliņa bojāejas cēlonis. Jaundzimušajiem vismaz divas nedēļas pēc piedzimšanas pienu vēlams dot no teļu dzirdināšanas spainīšiem ar gumijas pupiem (piemēram, firmā DeLaval 6 litru teļu dzirdināšanas spainis ar vienu pupu maksā 21,97 eiro). Izmantojot tos, teļi apmierina savu zīšanas instinktu un silto pienu dzer maziem malciņiem.

Viens no jauninājumiem, kas sāk iegūt popularitāti Latvijas saimniecībās, ir t.s. Jaunzēlandes metode, kas atgādina teļu turēšanu pie govs, jo ļauj teļiem pienu izdzirdīt neierobežoti. Šī no ārzemēm pārņemtā metode ir ļoti vērtīga, un tās būtība ir šāda – ēdināšanai izmanto speciālus teļu spainīšus ar ļoti stingriem gumijas pupiem, no kuriem dzīvnieks pa druskai izsūc pienu ik pēc 20–30 minūtēm. Šādi teļš daudz labāk aug, jo ēdot, kad vēlas, bet nelieliem malkiem, dienā tam var izdzirdīt pat vairāk nekā 10 litru piena.

Reklāma
Reklāma

Ārstēšana

Jo agrāk sāk ārstēšanu, jo lielākas izredzes glābt teļus. Veterinārārste, SIA Vet-med konsultante Sanita Straume uzsver, ka pirmais pasākums caurejas ārstē­šanā ir zaudētā ūdens un elektrolītu līmeņa atjaunošana organismā. Teļiem dod speciālus maisījumus ūdens un elektrolītu līdzsvara atjaunošanai (tos var nopirkt jebkurā veterinārajā aptiekā vai pie fermu aprīkojuma un dzīvnieku barības piegādātājiem). Produktu sajauc ar ūdeni un izdzirdina vismaz divreiz dienā pa 2–3 litriem vienā reizē. Bieži vien šie maisījumi satur sodu (nātrija hidrogēnkarbonātu) – tā traucē piena sagremošanu kuņģī, tāpēc šis šķidrums organisma atūdeņošanās novēršanai jādod starp ēdienreizēm.

Elektrolītu izdzirdināšana jāuzsāk, parādoties pirmajām caurejas pazīmēm, un jāturpina, līdz teļi pilnīgi atveseļojušies.

Agrāk uzskatīja, ka ar caureju sirgstošiem teļiem pienu nedrīkst dot. Taču pēdējos gados pieeja caureju, arī kriptosporidiozes ārstēšanā mainījusies. Novērojumi rāda, ka govs piens slimības attīstību neprovocē, tieši pretēji – palīdz, jo ir ļoti nozīmīgs enerģijas avots, kas novērš svara zaudēšanu.

Bieži pietiek ar elektrolītu šķīdumu lietošanu, tomēr, ja teļš ir nomākts, neēd, tam ir drudzis (virs +39,5 °C), jāizsauc veterinārārsts, lai izvērtētu citu medikamentu lietošanas nepieciešamību (šķīduma infūzijas, antibiotikas, pretiekaisuma līdzekļi).

Veterinārārsti ne vienmēr tūlīt ir pieejami, tādēļ teļu kopējiem būtu ieteicams iemācīties pašiem ievadīt kuņģa zondi. Šī prasme ir noderīga ne tikai, lai ievadītu elektrolītu šķīdumu, bet arī pirmā jaunpiena iedošanai, ja teļš atsakās ēst. Šajā nolūkā jālūdz savam veterinārārstam sastādīt rīcības plānu teļu caurejas gadījumā.

Lielajās saimniecībās, lai izvairītos no teļu masveida slimošanas, parasti vakcinē govis grūsnības beigās pret biežākajiem teļu diarejas ierosinātājiem: rotavīrusu, koronavīrusu un E.coli. Vakcīnas ietekmē mātes organismā veidojas specifiskas antivielas, kuras ar pirmpienu tiek nodotas jaundzimušajam teļam. Arī mazos ganāmpulkos šāda vakcinācija varētu būt viens no profilakses veidiem, lai samazinātu teļiem caureju. Pieejamās vakcīnas nav paredzētas vakcinācijai, jo to iedarbība sākas pēc 2–3 nedēļām, bet teļi inficējas jau pirmajās dzīves dienās.

Kriptosporidioze ir infekcijas slimība, tāpēc vēlams slimos teliņus izolēt atsevišķā boksā vai aizgaldā, lai samazinātu slimības pārnešanu uz veselajiem dzīvniekiem. Pēc dzīvnieka izārstēšanas aizgalds rūpīgi jāiztīra, jādezinficē un jāizžāvē – pāris dienu jāuztur sauss, jo kriptosporīdijas ir jutīgas pret sausumu. Tad atkal tajā var ievietot jaundzimušos teļus.

Ja saimniecībā teļiem bieži novēro caureju, jānosaka precīza dia­gnoze, veicot laboratorisku fekāliju izmeklēšanu. Pašlaik ir pieejami t.s. ātrie testi ērtai un ātrai diagnozei uz vietas fermā. Vainīgo mikrobu atrašana palīdzēs efektīvi kontrolēt teļu caurejas.

UZZIŅA

Jaunpiena kvalitātes noteikšanai izmanto kolostrometru. Ar to mērot jaunpiena blīvumu +20 °C temperatūrā, nosaka imūnglobulīnu daudzumu. Labas kvalitātes pirmpienā IgG ir 1045–1075 mg/dl. Jo imūnglobulīnu saturs augstāks, jo teļam izveidojas stiprāka imunitāte, tas kļūst mazāk uzņēmīgs pret vīrusiem un vides baktērijām. Dzīvniekam pirmpiens jāsaņem ne vēlāk kā stundu pēc piedzimšanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.