×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
31. janvāris, 2013
Drukāt

Tiesa atzīst par pieļaujamu hakera Čalovska izdošanu ASV

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Augstākā tiesa (AT) šodien atzina par pieļaujamu kibernoziegumos apsūdzētā Imantas iedzīvotāja Denisa Čalovska izdošanu ASV. Šodien nolasītais tiesas lēmums nav pārsūdzams, savukārt galīgais lēmums par Čalovska izdošanu būs jāpieņem Ministru kabinetam. Ja valdība nolems Čalovski izdot, ASV viņam var draudēt vairāk nekā 60 gadu cietumsods.

Kā ziņots, vakar gandrīz pusotru stundu ilgā tiesas sēdē Čalovska advokāte Ilona Bulgakova tiesnešus mēģināja pārliecināt, ka viņas klienta izdošana nav pieļaujama, jo tādā veidā tiktu pārkāptas Čalovska tiesības. Pirmkārt, jaunajam vīrietim pagaidām nemaz neesot saprotams, par ko ASV viņu apsūdz, sacīja advokāte.

Prokurors Mārcis Viļums gan bija pretējās domās. Viņš pauda uzskatu, ka pārsūdzētais Ģenerālprokuratūras prokurora pieņemtais lēmums, ar kuru atzīta par pieļaujamu Čalovska izdošana ASV, ir atstājams negrozīts. Viļums arī piebilda, ka ASV tiesībsargājošo iestāžu celtā apsūdzība ir gana skaidra, turklāt Čalovskis ne brīdi neesot mēģinājis norādīt uz pretējo.

“Čalovskis pats neizgatavoja vīrusu, taču viņš izgatavoja vīrusa daļu un ļoti labi zināja, ko tas var izdarīt,” tiesnešiem skaidroja prokurors. Viņš atklāja, ka apsūdzētos izdevies aizturēt, pateicoties tam, ka viens no likumpārkāpējiem sadarbojies ar ASV Federālo izmeklēšanas biroju (FIB).

Prokurors pastāstīja, ka Čalovskis Latvijā ticis meklēts aptuveni pusgadu un aizturēšanas operācija izplānota īpaši rūpīgi, jo likumsargi pieļāvuši, ka vīrietis ir nodrošinājies ar sistēmu, kas acumirklī spēj iznīcināt visus lietiskos pierādījumus par jebkādu viņa saistību ar bīstamo datorvīrusu.

Kā ziņots, ASV federālie prokurori pagājušās nedēļas vidū izvirzīja apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem – Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un 1985.gadā dzimušajam Latvijas pilsonim, Imantā dzīvojošajam datorspeciālistam Čalovskim, kurš esot pazīstamas arī ar iesauku “Miami”.

ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa “Gozi Virus” radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Internetā publiski pieejamā informācija liecina, ka “Gozi Virus” ticis radīts, lai piekļūtu datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam iztukšotu tos. Ar minēto vīrusu dators var tikt inficēts, atverot šķietami nekaitīgu “PDF” formāta failu.

Atsaucoties uz ASV tiesā nonākušajiem dokumentiem, aģentūra “Reuters” vēstīja, ka ar minētā datorvīrusa palīdzību no banku kontiem visā pasaulē izzagti vairāki miljoni ASV dolāru.

Čalovskis pēc ASV tiesībsargājošo iestāžu lūguma īstenotas speciālas operācijas laikā tika aizturēts savā dzīvesvietā Imantā pagājušā gada 4.decembrī. Lai jauno vīrieti pārsteigtu nesagatavotu, likumsargi viņa dzīvesvietā iekļuva, pa trosēm nolaižoties no daudzstāvu mājas jumta. Vēlāk tiesa Čalovskim kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, kurā viņš atrodas joprojām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+