×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. aprīlis, 2017
Drukāt

Traktora dedzināšana – bizness Kārsavas gaumē (15)

Raitim Kononovam ir gara kriminālā pagātne, taču traktoru viņš neesot dedzinājis – tas būtu zem viņa goda: kaut ko tādu darīt zemniekam, kas smagi strādā... Foto no pietiek.comRaitim Kononovam ir gara kriminālā pagātne, taču traktoru viņš neesot dedzinājis – tas būtu zem viņa goda: kaut ko tādu darīt zemniekam, kas smagi strādā... Foto no pietiek.com

Zemniekam sadeg traktors un sējmašīna. Aizdomas par ļaunprātīgu dedzināšanu. Zemnieks policijai norāda cilvēku, kas viņam pirms tam esot draudējis. Seko izmeklēšana. Tad iespējamais draudētājs mēģina no zemnieka dabūt naudu, uzstājoties kā garants, ka nekas vairs nedegšot. Iesaistās vēl trešais abu kopējais paziņa. Policija ieraksta sarunas. Taču nekas nav tik vienkārši, kā pirmajā brīdī izskatās.

Bija, kam degt

Pirms trim gadiem, 2013. gada 13. novembrī, “Latvijas Avīzē” publikācijā “Rekets Kārsavā – dedzina traktoru” rakstīju par kādu notikumu – Kārsavas novada zemnieku saimniecībā “Debessvītoli” septembrī sadega 20 000 latu vērtais neapdrošinātais traktors “New Holland TM 150” un tam piekabinātā 7000 latu vērtā sējmašīna “Junkkari”. Saimnieks Oskars Petinens tad atcerējās kādu iepriekšēju sarunu ar kādu novadnieku. “Viņš gribēja no manis naudu, jo zināja, ka nedzīvoju slikti. Kad atteicos, viņš atbildēja: skaties, tev ir kam degt! Nu, domāju, nav jau vairs 90. gadi, kad reketa lietas tik vienkārši notika. Bet, redz, notika. Par šo tikšanos izstāstīju arī policijai.” Toreiz zemnieks man draudētāja vārdu nosauca, bet lūdza to publikācijā neminēt. Tas bija Raitis Kononovs, kurš nesen bija iznācis no cietuma.

Kopš notikuma pagājuši trīsarpus gadi, bet krimināllieta par traktora dedzināšanu joprojām atrodas policijā. Toties tiesas pirmajā instancē jau iztiesāta un šobrīd skatīta otrajā instancē naudas izspiešanas lieta. Apsūdzība ir par to, ka no O. Petinena prasīta nauda par informāciju, kas bijis dedzinātājs. Naudas izspiešanā apsūdzētais – tas pats R. Kononovs – pirmajā tiesas instancē 2016. gada 21. martā gan attaisnots. Visos šajos notikumos parādās un nozīmīgu lomu spēlē vēl viena persona: savulaik viens no lielākajiem Latvijas zemes īpašniekiem, šobrīd Kārsavas novada SIA “Tīravoti” (400 ha zemes, 130 gaļas liellopu) un Rēzeknes boulinga halles īpašnieks Ivars Silkāns, kurš krimināllietā ir liecinieks un ir O. Petinena pusē.

Raita Kononova vārds tiem, kas interesējas par krimināllietām, nav svešs – vairāk nekā 20 gadus nosēdējis cietumā, medijos dēvēts par Latgales reketieri, kontrabandistu un citu kriminālu aktivitāšu veicēju. Kāpēc iepriekšminētajā lietā nav notiesāts? Tiesnese atzīst, ka neesot bijuši pierādījumi. Iepazīstoties ar krimināllietas materiāliem, pirmais, kas krīt acīs: ļoti daudz darbību un sarunu, haotisku un neskaidru, pretrunīgas liecības, tostarp par teikto un darīto. Bet vispirms vārdu dosim lietas dalībniekiem.

Raitim Kononovam ir gara kriminālā pagātne, taču traktoru viņš neesot dedzinājis – tas būtu zem viņa goda: kaut ko tādu darīt zemniekam, kas smagi strādā… Foto no pietiek.com

Kononovs: darīt pāri zemniekam ir zem mana goda

R. Kononova advokāts Regnārs Jansons norāda, ka apsūdzētajam nav bijis nekāda iemesla dedzināt traktoru, turklāt abu tēvi bijuši draugi. Kad R. Kononovs, satiekot O. Petinenu un I. Silkānu, uzzinājis, ka nodedzis traktors, viņš par naudu piedāvājis uzzināt, kas ir dedzinātājs. Zemnieks par to ziņojis policijai, kas sāka noklausīties telefonsarunas un iedeva O. Petinenam diktofonu. Pēc tam R. Kononovam mēģināts iedot iezīmētu naudu, ko viņš, nojaušot, ka kaut kas nav lāgā, atteicies ņemt.

“Nākamajā dienā pēc neveiksmīgās naudas došanas policija Kononovu arestēja un noturēja cietumā pusgadu. Izanalizējot ierakstītās sarunas, gan es, gan tiesa pārliecinājās, ka tās ir draudzīgas, čalojošas, daudzas notika, dzerot kafiju. Izspiešanas sastāva lietā nav. Runa var būt tikai par krāpniecību, bet tad tieši par to jāierosina kriminālprocess vai jāgroza apsūdzība,” saka advokāts.

R. Kononovs sarunā ar mani ir ļoti atklāts, sūdzas par likstām ar veselību un neslēpj, ka mēdz arī krietni iedzert, taču veselo saprātu neesot pazaudējis.

“Traktoru neesmu dedzinājis. Tas būtu zem mana goda: kaut ko tādu darīt zemniekam, kas smagi strādā… Tur ir pavisam citādi. Ar Silkānu man bija kopīgs bizness uz robežas: es tur šiverēju ar kontrabandu, Silkāns strādāja par muitnieku. Kad pēc septiņiem gadiem iznācu no cietuma, prasīju Silkānam savu daļu no mūsu kopējās naudas, ko viņš bija ieguldījis biznesā. Kas to var saskaitīt, cik viņš man parādā… (tiesā R. Kononovs nosaucis 1,9 miljonus latu. – A. D.). Silkāns atrunājās, ka viņam uzreiz neesot, māja jāceļot, kaut kas vēl, iedošot vēlāk. Vienojāmies par desmit tūkstošiem mēnesī. Tad pēc neilga laika nodega traktors, par ko vainu uzvēla man. Teicu, ka neesmu to darījis, taču par samaksu varu noskaidrot vainīgo. Bet Petinens un Silkāns aizskrēja pie mentiem… Uzreiz sapratu, ka mūsu sarunas tiek ierakstītas: es taču Ivaru kopš bērnības pazīstu, viņš sāka uzreiz citādi runāt. Viņš mani uzmeta. Domāju, ka Petinens ir parādā Silkānam, kurš noorganizēja Petinena traktora dedzināšanu, lai vainu uzveltu man, tiktu vaļā no manis, lai nebūtu jāatmaksā parāds. Tāpēc jau arī tajā traktora lietas izmeklēšanā Ivars pieslēdzās tik aktīvi. Viņi pat manas mātes cirvi nozaga, ko iemeta degošajā traktorā, lai būtu norāde uz mani. Laikam izdomāja to dedzināšanu, lai mani varētu sapūdēt cietumā. Esmu ļoti slims, un man vairs nav spēka cīnīties. Kas būs, tas būs. Jā, laiki pienākuši…” spriež R. Kononovs.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Kamer latvija tiesuuuuuuuu vadis Kalnmeijers tikmer par naudu vares visu nopirkt un noziedznieki dzivos zali .

 2. Tā vien izskatās, ka visā šajā bandā visgodīgākais ir bandīts Kononovs! kamēr valsts amatperosnas ir viskorumpētākās, zaglīgākās, melīgākas utt. tāda mums valsts!!

 3. Parādiet kauT vienu godīgo muitnieku!!! Valsts ir sapuvusi korupcijā un kukuļdošanā…, bet ar pompozi svinēsim 100 gadu svētkus!!

 4. jà tūlīt metīsimies pārbaudīt visus pēc kononova pavēles muitniekus bijušos esošos ,prokuratūru,kā jūs tā uzdrīkstaties uh nu tik būs,turiet mutes vałā,ka tik ko nepalaižat garäm,un arī Ičas purva dāmai jermacānei pasakiet ka konovs viñai pateicību parādā!

  • Manuprāt visus, kas jebkādā saskarsmē nonākuši ar kriminālo pasauli, tulīt pat jāapcietina un nav ko skaidrot, ko viņi tur apspriež, nav nekas sliktāks valsts drošībai, kā tādi muitnieki un robežāsargi, policisti, kas piesedz kontrobandu, jo robeža ir caura, iedomājaties, ka fūrēs varētu būt bruņoti cilvēki, konrtabandas cigarešu vietā, ta mūs gaida Krimas liktenis!BET AR TĀDIEM DARBOŅIEM UZ ROBEŽAS SIMTGADES LEPNĀS SVINĪBAS VAR BŪT PĒDĒJĀS….NĀKOŠĀS JAU CITAS VALSTS SASTĀVĀ…DROŠIBNIEKI, ARMIJNIEKI, PADOMĀJIET!!!

 5. Jēga rakstam, vietējie tāpat zina savus varoņus, robežsargus muitniekus, poličus, vietvalžus un bandītus, Zina ka tie kas saistīti ar robežu ir bagāti un vareni, un ka ir neaizskarami. Zina kā bij kad viens mēģināja ieviest kārtīabu, vērsās pēc palīdzības Rīgā, pēc neilga laika nošāva, gaišā dienas laikā pilsētas centrā!

 6. Bardaks mūsu valstī valda, korupcija, kontrabanda un noziedzība!Tiešām kauns ka mē vēl 90.dzīvojam, kad bandīti pie varas, kad arī šodien miljoni grozās ik dienas uz robežas.Rīga nezin?Zin gan visu, bet….Tiešām kauns par mūsu zemi!!!

 7. Taisnības vārdā Atbildēt

  Latvija ir fantastiska valsts. Par I. Silkāna dzīves gaitām, sākot no amatpersonas ieņemamā amata muitā līdz šodienai, zina viss bijušais Rēzeknes un Ludzas novads. Kā vienam no pirmajiem muitniekiem Latvijas- Krievijas robežā, Silkānam bija neierobežoti daudz iespēju uzpelnīties, ko viņš arī izmantoja savā labā. Sākot ar kukuļu ņemšanu, pēc tam to naudu ieguldot, jau sevis paša izveidotā kontrobandas ceļā, ievedot ar smagajiem cigaretes, kā arī strādājot ar R. Kononovu roku rokā. Un pēc visiem šiem smagajiem ekonomiskajiem noziegumiem pret Latvijas valsti, viņš tiek apbalvots ar Lāčplēša goda zīmi. Tas , protams, ir kaut kas!! Kur skatās tiesībaizsargājošās iestādes? KNAB, DP ? Vai tik tiešām šī slīdīgā čūska- Silkāns ir nenotverams, vai atkal ir vainojama korupcija?

 8. Ar ta domaju ka parasts muitnieks pie tadas mantas ticis. Laiks parnaudit ta kartigi

 9. Lai papētā pašu petinenu, no kurienes tāds bagāts ķļuva, laikam smagais darbs muitā deva augļus.

 10. kapec netiek parbaudits Silkans, par kadiem lidzekliem ticis pie mantas?tak ne jau godigi stradajot,bet zogot un nemot kukulus.seit vajadzetu parbaudit VID Silkana ienakumus.Par Kononovu varu teikt tik to labako, cilveks kas varbut ir nodarbojies ar kontrobandu, bet daudz devis savai pilsetai Karsavai un palidzejis cilvekiem.

  • pilnigi pareizi.

   • Man patīk paši raksta paši atbild,kononova garà kàda tam izglītība tàda i rakstītājiem nu vismaz epitetus būtu pamainījuši čūska tur čūska šur,ja kas nav slikta radība nevienam neuzbrūk tikai aizstāvās,sevi vairāk paanalizējiet,zirgu var saprast viñš bija pālī kad žurnalists zvanīja,tāpēc i sarunāja par septiñiem mēmajiem,

 11. … tas arī varētu tā būt,kāpēc gan ne… jo par kādiem gan šišiem Silkāns tik ātri visu uzrāva??? Muitā grāba vzatkas pa labi un kreisi,protams,ka tagad Kononovs ir traucēklis,kurš zin daudz un dažādas bijušā muitnieka netīrās lietiņas,kā jāatdod parāds tā jāsāk meklēt kāds iemesls ,kā tikt vaļā no cilvēka ,kurš ir tik daudz palīdzējis,tas ne kas .ka krimināla pagātne,bet cilvēkus jau viņš negāja aplaupīt,(tas ir Kononovs). Protams,ka vajag riktīgāk Silkānu paņemt pie dziesmas,un atklāsies ,kas un ko ir darījis… Jo pa reiz par naudu mūsdienās arī vellns dancos… Un ,kas gan tos sargsuņus ik reiz noindē Petinenam,ja Kononovs bija apcietinājumā…? kā suns beigts,tā kaut kas notiek …. Tāpēc silti iesaku ,Oskariņ, vērīgāk papēti to Silkānu ,tas ir slidens un lokanāks par čūsku….

 12. pēdējais teikums 5. visticamākais…

Draugiem Facebook Twitter Google+