Mobilā versija
+18.0°C
Pēteris, Pāvils, Pauls, Paulis
Ceturtdiena, 29. jūnijs, 2017
15. februāris, 2016
Drukāt

Egils Līcītis: Vai Kučinskim izdosies pārtraukt bezpalīdzību un nevarību (4)

Foto LETAFoto LETA

Lai gan ieceltais premjerministrs Māris Kučinskis solījies darīt visu iespējamo, gādājot par valsts augšanu, tautsaimniecības attīstību un jaunu ieceru radīšanu, labie nodomi no pirmās valdības darba dienas var sadurties ar nepārvaramiem šķēršļiem. Produktīvam darbam Ministru prezidents vēlējās pāris īstenojamu prioritāšu un ap 50 valdības deklarācijas punktu. Ar kravas mašīnas neatlaidību partneri panākuši, ka veicamā apjomu uz papīra trīskāršo un izkrāso ar ūdenskrāsām. Deklarācijas kritiķi kārtējoreiz saskatījuši birokrātiskās mašinērijas saražotos dokumentos tik izplatīto nenoteiksmi “atbalstīt”, “veicināt”, “uzlabot”, kas nozīmē piebāzt vēlētājiem galvu ar nekonkrētām aplamībām. Ministri centīsies kaulēt, lai šauriem nozares mērķiem arī naudu pieved ar kravas mašīnu, bet, ja attapsies pie lodziņa “kase slēgta”, līdzekļu nav, pāries pie darbības imitācijas, piesedzoties ar politiķu iemīļoto, bet tautai ausīs šausmīgi džinkstošo, biedējošo tukšvārdību. TV ekrānā ministri izskatīsies pēc cilvēkiem, kas izgudrojuši konservu griežamo un prot vadīt “boingu”, bet ko viņi praktiski spēj? Lūkoties uz zvaigznēm.

Cik nav runāts, ka neveiktas reformas dažādākajos novados krājušās kā gadiem nemazgāti trauki izlietnē, un Latvija viscaur ieņem pēdējās vietas ES valstu līmeņa sacensībā, kā mūžam lemta atpalicībai. Vājā komunikācijā ar cilvēkiem stāv neizrunāti neskaitāmi būtiski valsts dzīves temati. Kā pēdējoreiz notikusī nopietnā saruna atmiņā ir Nacionālās apvienības organizētā diskusija par eiro ieviešanu ar augstas klases tautsaimniekiem, finansistiem. Vēl senākos laikos “Latvijas ceļš” rīkoja partijas konferences par aktuālo valsts virzībā. Tagad partijas atgādina sektas ar spēcīgu ticību brīnumainai dziedināšanai vai tam, ka svētā jaunava nokāps no debesīm ar gataviem risinājumiem. Uzdodiet normālu ikdienišķu jautājumu politiskā vidē. Standartprakse ir raukt pieri par tā Kunga neizdibināmiem ceļiem, nesaprotama, tītariska valoda, turklāt katra partija, grupējums, sešnieks kakofonijā pūš savu stabulīti. Pazibēja interese par valsts aizsardzību, bruņoto spēku stiprināšanu, drošību. Tā palēnām izplēnēja, tagad lietota kā zilumzāles no garšvielu trauciņiem, pa roku galam atsitoties hibrīdkarā, no propagandas, tikām melkuļa Kiseļova ļaudis jau esot Latvijā klāt. Ir neatbildētas lietas, kas skar remigrācijas programmu, demogrāfiju, lai stārķis nes bērnus, nodokļu sakārtošanu, valsts pārvaldes labiekārtošanu, vēlēšanu kārtību – saucamie sistēmiskie jautājumi, kam pastāvīgi jābūt uzmanības centrā, bet par tiem domā kampaņveidā vai “ja patrāpījušies pa rokai”. Varbūt laimēsies “atrast naudu budžetā”. Varbūt ar gramofona pacietību apvārdos vēlētājiem zobus, cik ļoti politiķiem rūp izglītība un veselības aizsardzība. Tā vietā, lai mēģinātu pievārēt iesīkstējušo nevarību un bezpalīdzību, ar jēgu un saprašanu strādātu tautas, valsts labā, sektas turpina deģenerēties. Nelielos ietaupījumus sviež ūdeņainā reklāmā, glupā aģitācijā. Priekšroka ir nevis konferenču smadzeņu vētrām un domnīcu ierīkošanai, bet reitinga apkopšanai un tam, ko prasa politisko leļļu raustītāji sponsori. Šie ir iemesli, kādēļ Kučinskis spiedīgā kārtā var apsīkt pozitīvajos centienos integrēt deķīša vilcējus vienā komandā, un arī vēlētājiem apniks tērēt TV kastes strāvu, klausoties ministru tukšos ­buldurējumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Jau apnicis. Bet ko tad Līcītis iesaka?

  2. interesanti – kā līcītis to premjera aktivitāti iedomājas – sāks drukāt naudu, vai. Visas pretenzijas taaču par to, ka valstsvīri nevar aapmierināt paastieptās rokas. kad mēs sapartīsim, ka nauda pensiju paielināsānai, koncert un citām zāļēm, sportam un citām neražojosām vajadzībām neaug kokos.

  3. viņš to grib??????????????????????????????????????????

  4. Cik ilgs laiks valdībai būs vajadzīgs lai atrisinātu jautājumu par , ar neapliekamā IIN nodokļa daļas palielināšanu, daudzbērnu ģimenēm liedzot nabadzības statusu. Kaut risinājums gaužām vienkārš – proporcionāli paaugstināt nabadzības slieksni uz “galviņu”. Par kopensāciju pašvadībām varētu domāt līdz gada beigām.

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (12)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vai izdosies atņemt bagātajiem un atdot nabagiem?

Valdošā koalīcija pirmdien nāca klajā ar jaunu ideju nodokļu reformā – esot panākta vienošanās diferencēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi – ienākumiem līdz 20 000 eiro gadā IIN likme būtu 20%, no 20 001 eiro līdz 55 000 eiro – 23%, bet virs 55 000 eiro – 31%. Ministru prezidents Māris Kučinskis teica, ka šis modelis rīt tiks prezentēts Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomes sēdē. Tas satracinājis turīgo ļaužu lobijus un uzņēmumu pārstāvjus. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera paziņoja, ka atsauc savu atbalstu vidēja termiņa nodokļu stratēģijai, kamēr valdība neatgriezīšoties pie Ministru kabinetā apstiprinātajām valsts nodokļu politikas pamatnostādnēm, arī Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) šodien pulcējas ārkārtas sēdē, lai lemtu par savu attieksmi. LDDK līdz šim bijusi noskaņota pret lielāku IIN likmes progresivitāti.

Vai iedzīvotāju ienākuma nodoklim jānosaka lielāka progresivitāte?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (8)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+