×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
31. maijs, 2012
Drukāt

Turpmāk nelikumīgi ziedojumi pildīs valsts kasi

vienotiba_leta2

Šobrīd Saeimā tiek gatavots likumprojekts, kas paredz uz pusi samazināt summu, ko atļauts ziedot vai biedra naudās samaksāt partijām. Turklāt likumiem neatbilstošie ziedojumi un biedra naudas turpmāk netiks atmaksāti maksātājam, bet gan ieskaitīti valsts budžetā. 


Minētos grozījumus Politisko partiju finansēšanas likumā Ministru kabinets sagatavoja un iesniedza parlamentā jau pagājušā gada nogalē. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija tos atbalstīja pēc būtības, taču pirmajā lasījumā likumprojekts tika noraidīts, jo deputāti tajā esot konstatējuši dažādas tehniskas nepilnības. Tās galvenokārt esot saistītas ar pierādījumu nodrošināšanas tiesiskajiem aspektiem un pierādīšanas pienākuma pārnesi uz fizisko personu. Tagad noraidītā likumprojekta vietā deputāti sagatavojuši savu versiju, kas būtiski neatšķiras. Grozījumi paredz, ka gadījumos, kad tiks konstatēts, ka fiziskās personas veiktais ziedojums vai iemaksātā biedra nauda neatbilst Politisko organizāciju finansēšanas likuma prasībām, tā ir ieskaitāma valsts budžetā, nevis atpakaļ atdodama tās maksātājam vai mantas devējam. Komisijas izstrādātais alternatīvais likumprojekts precizē kārtību, kādā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pārbauda ziedotāja ienākumu likumību, tajā skaitā paredzot iespēju personai lūgt pagarināt šādas informācijas sniegšanas termiņu, ja pastāv objektīvi apstākļi. Ja, izvērtējot sniegto informāciju un citus lietas materiālus, KNAB konstatē, ka ziedojums, biedra nauda vai iestāšanās nauda neatbilst likuma prasībām, biroja priekšnieks pieņem motivētu lēmumu par attiecīgo finanšu līdzekļu ieskaitīšanu valsts budžetā un mantas nodošanu valsts īpašumā.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija arī ņēmusi vērā apstākli, ka kopš šī gada sākuma politiskajām partijām ir tiesības uz valsts budžeta finansējumu. Tādēļ likumprojektā iestrādās priekšlikumu, ka partijas biedra iestāšanās un biedra naudas iemaksu, kā arī biedra veikto ziedojumu kopējais apmērs vienai partijai gada laikā nedrīkst pārsniegt 50 minimālās mēnešalgas (10 000 latus) līdzšinējo 100 mēnešalgu vietā. Līdzīgi griesti tiks noteikti arī citu fizisko personu (kas nav partijas biedri) ziedojumiem. Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vadītājs Sergejs Dolgopolovs (“SC”) prognozē ka Partiju finansēšanas likuma jaunais regulējums tiks pieņems šīs sesijas laikā.

 

Viņaprāt, nekādiem iebildumiem no atsevišķu partiju puses par “griestu samazināšanu” vairs nevajadzētu rasties, jo pēdējo gadu prakse pierāda, ka reti kurš ziedotājs pietuvojas 10 000 latu atzīmei.

 

Šis gan nav vēlēšanu gads, tādēļ partiju kases pagaidām īpaši nepildās un arī no atsevišķiem ziedotājiem reti kurš pietuvojas jaunajiem 10 000 latu griestiem. Spriežot pēc KNAB datu bāzē pieejamās informācijas, vērā ņemamu summu (57 024,33 latus) kopš šī gada sākuma saziedojuši vienīgi “Vienotības” biedri un atbalstītāji. Viņu vidū izceļas Ministru prezidenta Valda Dombrovska padomnieks Pēteris Viņķelis, kurš trijās reizēs saziedojis kopumā 9600 latus. Viņa brālis Rīgas domnieks Juris Viņķelis ziedojis 700 latus. Uzņēmējs Edgars Krūmiņš ziedojis 4450 latus, Saeimas deputāts Arvils Ašeradens – 3000 latus.

“Saskaņas centram” šogad saziedoti vien 305 lati, bet tas tādēļ, ka ziedotāji izvēlas atbalstīt apvienībā ietilpstošās partijas atsevišķi. Piemēram, Sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa” šogad ziedojumos saņēmusi 13 340,80 latus. Galvenokārt “Saskaņas” ienākumus veido daudzi samērā nelieli ziedojumi dažu desmitu vai pāris simtu latu apmērā. Uz šī fona izceļas Saeimas deputāte Jeļena Lazareva ar partijai atvēlētiem 5000 latiem. Latvijas Sociālistiskā partija šogad ziedojumos saņēmusi 796,09 latus.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) kase šī gada pirmajos piecos mēnešos papildinājusies par 18 491,40 latiem. Taču partijas saņem arī atsevišķus ziedojumus. Piemēram, apvienībā ietilpstošā Zaļā partija atsevišķi šogad saņēmusi 1725 latus, Latvijas Zemnieku savienība – 9491 latu, bet partija “Latvijai un Ventspilij” – tikai 500 latus.

Līdzīgi kā citas politiskās apvienības un savienības arī Nacionālā apvienība saņem ziedojumus gan uz kopējo, gan katras partijas atsevišķo kontu. Nacionālā apvienība šogad ziedojumos iekasējusi 6602,20 latus, partija “Visu Latvijai” – 17 646,13 latus, bet “TB”/LNNK – 3016,37 latus.

Reformu partijai (RP) kā jau īstiem oligarhu apkarotājiem ir visplānākā kase no visām Saeimā pārstāvētajām partijām. Eksprezidenta Valda Zatlera izveidotais politiskais spēks šogad ziedojumos saņēmis vien 2001 latu un 37 santīmus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+