Mobilā versija
+0.2°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
22. janvāris, 2015
Drukāt

Turpmāk Saules sistēmā riņķos mazās planētas “Blumbahs” un “Canders”

Foto: LU.lvFoto: LU.lv

Atklājuma bijuši nepieciešami vairāki novērojumu gadi LU Baldones observatorijā.

LU astronoms Dr. fiz. Ilgmārs Eglītis devis vārdus vēl divām paša atklātajām mazajām planētām, un tagad Saules sistēmā riņķo asteroīdi “Blumbahs” un “Canders”, kas iemūžina divu izcilu Latvijas zinātnieku vārdus, ziņo Latvijas Universitāte (LU).

LU Preses centrā norādīja, ka atklājuma bijuši nepieciešami pētījumi LU Astronomijas institūta Baldones observatorijā vairāku gadu garumā.

Saules sistēmas mazo ķermeņu novērojumi un orbītu aprēķini 2014. gadā ļāvuši LU Astronomijas institūta vadošajam pētniekam Ilgmāram Eglītim dot nosaukumus vēl diviem no 42 Baldones Astrofizikas observatorijā atklātajiem asteroīdiem.

1,5 km lielajam asteroīdam Galvenajā asteroīdu joslā 2008 OZ1 = Nr.352646 dots vārds “Blumbahs” par godu Fricim Blumbaham, slavenā krievu zinātnieka Mendeļejeva līdzgaitniekam, kurš kopā ar vēl pieciem Latvijas zinātniekiem 1946. gada 1. jūlijā veidoja Astronomijas sektoru pie Fizikas institūta un kļuva par tā pirmo vadītāju.

Otrs 2014.gadā numurētais LU Baldones observatorijā atklātais asteroīds 2008 OS18 = Nr. 332530 turpmāk nesīs vārdu “Canders”. Asteroīda diametrs ir 2 km un arī tas ir Galvenās asteroīdu joslas ķermenis.

Frīdrihs Canders dzimis Rīgā un ir raķešu dzinēju konstruēšanas pionieris Krievijā, kā arī viņš veicis starpplanētu lidojumu trajektoriju aprēķināšanu. Candera vadībā tika izgatavota viena no pirmajām PSRS raķetēm GIRD-X ar šķidrā kurināmā dzinēju, kura tika veiksmīgi izmēģināta 1933. gada 25. novembrī.

Pievienot komentāru

Radīts paroļu ģenerators, kuru hakeri nevarēs uzlauzt (2)Firma "Everykey", ko atbalstījis pats antivīrusu kompānijas "McAfee" dibinātājs Džons Makafī, izstrādājusi īpašu maziņu ierīci, kura ģenerē jaunu un drošu paroli ikreiz, kad vēlaties ienākt vienā no saviem interneta vietņu profiliem.
Ja gribi tilpumu. "LA" vērtē "Opel Zafira""Opel Zafira" tika prezentēta 1999. gadā un kopš tā laika ir toņa noteicēja septiņvietīgo kompaktvenu klasē. Pavisam šo gadu laikā saražots vairāk nekā 2,7 miljoni dažādu paaudžu Zafira automobiļu.
Vai Latvijas neceļu nākotne? (1)Par gada auto nominēt pikapu? Uz tādu izlēcienu žūrija nez vai būs spējīga
Draugiem Facebook Twitter Google+