×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
14. aprīlis, 2015
Drukāt

Vineta Poriņa: TV krievu ­valodā rosina cittautiešus norobežoties no valsts valodas (63)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Vineta Poriņa

Jaunam Latvijas Televīzijas kanālam krievu valodā cittautiešu lojalitātes un integrācijas veicināšanā nozīmes nebūs. Arī tāpēc, ka LTV jau ir 7. kanāls, kurš nav sasniedzis mērķi veicināt sabiedrības integrāciju. Minēšu vairākus argumentus, kāpēc jauns LTV kanāls krievu valodā nav atbalstāms.

1. Atgūstot valstisko neatkarību, valsts pamatuzdevums bija atjaunot Latvijas valsti ar latviešu valodu kā valsts valodu de facto. Salīdzinājumā ar 1989. gadu, kad latviešu valodu prata tikai 19% cittautiešu, patlaban liela daļa – aptuveni 95% Latvijas mazākumtautību cilvēku – prot valsts valodu samērā labā līmenī.

2. Lai gan liela daļa Latvijas mazākumtautību pārstāvju saprot valsts valodas rakstu un/vai mutvārdu formu (sliktāk protot runāt un rakstīt latviski), tomēr vēl arvien ir apjomīga krievu valodas pašpietiekamība gan mediju telpā, gan privātajā uzņēmējdarbībā un saziņā starp dažādu mazākumtautību cilvēkiem. Par krievu valodas pašpietiekamību spilgti liecina arī situācija pašvaldībās un pat dažās valsts augstskolās, kur docētāji atvainojas visiem nekrievu tautību studentiem un lekcijas vada krieviski.

Redzams, ka krievu valodas lietojums saziņā starp latviešiem un mazākumtautību cilvēkiem pašlaik – neatkarīgas valsts 25. gadā – ir kā zāģis latviešu valodas attīstībai un ieguldītajiem līdzekļiem valsts valodas apguvē un funkcionēšanā. Kopš 20. gadsimta 90. gadu vidus sabiedrības integrācijai, latviešu valodas apguvei un popularizēšanai izlietoti desmitiem miljonu eiro no ANO, Latvijas, ES u. c. līdzekļiem. Joprojām Latvijas valsts un ES fondu finansējums ir veltīts latviešu valodas atbalstam un bilingvālajai izglītībai. Bilingvālā izglītība t. s. krievvalodīgajās skolās pirms gadiem divdesmit bija kā pretimnākšanas solis mazākumtautību cilvēkiem, toties patlaban – jau Ukrainas notikumu kontekstā – pretimnākšana kļūst par bumbu ar laika degli. Tā kā sabiedrība ir daļēji polarizējusies, bilingvālā izglītība Latvijas krievvalodīgajās skolās neveicina Latvijas iedzīvotāju saliedētību, bet, gluži otrādi, cittautiešu bērnus un jauniešus ierobežo krievu valodas vidē un tieši tajā viņu dzīves vecumposmā, kad indivīds valodu apgūst visvieglāk. Tāpat kā bilingvālā izglītība, arī televīzija krievu valodā rosina cittautiešus norobežoties no valsts valodas vides (kuru prot aptuveni 95% Latvijas cittautiešu). Televīzijas kanāla krievu valodā izveides iecere Latvijā ir praktiska palīdzība Putinam, šķeļot sabiedrību un mazinot intregrācijas jomā sasniegto.

3. Pasaules attīstītajās demokrātijas valstīs uzskata, ka valsts valodas zināšanas ir nepieciešamas gan demokrātijas nostiprināšanai, gan integrētai sabiedrībai. Ikviena valsts rūpējas par to, lai valsts valodu jebkurš iedzīvotājs apgūst no mazotnes un publiskajā sfērā to lieto regulāri, tādējādi trenējot un attīstot visas prasmes valsts valodā un izvairoties no mazākumtautību pašdiskriminācijas, kad cilvēks tā arī neiemācās savas mītnes zemes valsts valodu. Plašsaziņas līdzekļu izmantojums jebkurā valstī uzlūkots par ekonomisku un pieejamu metodi otras valodas apguvē un uzturēšanā. Paliek jautājums: kādu valodu apgūs tie, kas skatīsies TV krievu valodā? Un vai tas sekmēs integrētas sabiedrības izveidi, ja daļai tautas trūks izteiksmes veiklības valsts valodā?

Pirms pieciem gadiem kādā rakstā par TV lomu inte­grācijā jautāju: “Vai nodrošināt stabilu vienkopienas valsti ir Sīzifa darbs valsts mērogā?” Dīvaini, ka laikā, kad kaimiņos Ukrainā notiek karš, jāatgriežas pie šādiem jautājumiem. Iespējams, tas ir tāpēc, ka kāds Latvijas Televīzijā, NEPLP u. c. ir aizmirsis, ka pirms Krievijas realizētās okupācijas Ukrainā jau 2012. gadā tika pamatīgi mainīta Ukrainas valodas politika (virzienā uz rusifikāciju), kuras neatņemama daļa ir mediji un tajos lietotā valoda.

Pievienot komentāru

Komentāri (63)

 1. TV rosina arī nedzert un nesmēķēt! Vai tādēļ nedzer un nesmēķē?

 2. .................... Atbildēt

  kas nu grib, lai robežojas, sakrakstus vajag, viņu pašu metodes būs paša laikā

 3. Ziniet, lLatvijā, izrādās, ir partija SS, proti Sa Skaņa (SS). Tāds partijas nosaukums saīsināti SS nav izdomāts vienkārši, bet tālredzīgi, lai slēpti parādītu kāda ir šīs ar Putina savienību veidotā partijas politika – SS.
  Kādai politikai pieder bērni, tāda ideoloģija būs valstī.

 4. “… Tā kā sabiedrība ir daļēji polarizējusies, bilingvālā izglītība Latvijas krievvalodīgajās skolās neveicina Latvijas iedzīvotāju saliedētību, bet, gluži otrādi, cittautiešu bērnus un jauniešus ierobežo krievu valodas vidē un tieši tajā viņu dzīves vecumposmā, kad indivīds valodu apgūst visvieglāk”….- izcili un patiesi vātrdi ne tikai šie, bet viss raksts.
  “… krievvalodīgajās skolās …” – kas tās par skolām? Okupantu skolas, okupantu valoda?. Kas ir “krievvalodīgie” – okupanti?

  Latvieši, lietuvieši, igauņi ukraiņi, gruzīni u.c. labi pārvalda krirevu valodu – arī krievvalodīgie?

  Krievijā nav valsts tautības, bet ir okupētās un pārkrievotās tautas, kurus Krievijā sauc vienotā vārdā – krievvalodīgie, kas apstiprina kriminālu procesu – pārkrievošanu, bet kas latvijā ir krievvalodīgie? Krimināls valodas veidojums, lamu vārds, lai šķeltu latviju divās daļās, palielinātu krievu ideoloģiju, to sadalītu latviešos un “kreivvalodīgajos”, kas pazemo ukraiņus, gruzīnus, moldāvus u.c., kuri negrib dzīvot zem krieva karoga.

  LATVIEŠI, pārtrauciet lietot kriminālu žargonu – KRIEVVALODĪGIE. Bail jums teikt – krievu skolas, krievi Latvijā, krievu presae, nevis krievu vai latviešu cilvēlki, latvieši un cittautieši, ko lieto aptajās – šķeļ Latviju 2.daļās.

  Pret krievu bērniem kā ekstrēmisti, tā valsts politika ir vērsta PAR krievu bērnu SEGREGĀCIJU. Bērnus jāatņem no Putlera skolas, jāintegrē darba tirgū.

  Krievu kanāls LTV – noziegums pret valsti, tā teica arī ….

  • Ну и ** же вы, дяденька профессор. В Латвии нет более отдельных русских школ, и образовательные программы во всех школах одинаковы. А вы не знали, да? А ещё профессор, не стыдно?

 5. rosina vai nerosina – tie cittautieši, kuri saprot un runā tikai krievu valodā sen ne norobežojušies no valsts valodas, bet nekad tai nav pierobežojušies. мало того, viņi apnaglojušies līdz pezpirdjelam un bauro, ka viņiem даёшь garantijas krievu valodai no Sevas†opipõles līdz Baltijai.

 6. «Акт о предотвращении агрессии со стороны России 2014г.». Подписан президентом Обамой 18 декабря 2014г. Выдержки из него:
  «Определить статусы журналистов, активистов политического и гражданского общества, диссидентов в РФ, на что выделяется 20 млн долларов в течение каждого календарного года с 2015 по 2017гг.».
  …отдельной строкой там прописано «увеличить русскоязычное вещание в Эстонии, Литве и Латвии, на что госсекретарю выделяется 7,5 млн долларов до 2017г.»
  Ну и чего вы рыпаетесь, выполняйте, большой брат приказал – делайте.

  • tam kas māk ripaiķes…
   ir dziesmiņa ar nedaudz pārveidotu daļu
   ” … dura, dura, dura ti, dura ti(oriģinālā “…ja…”) prokļataja
   u ņego četire duri (četire miļjona durakov v vrosiji) a ti(oriģinālā atkal “…ja…”) dura pjataja (pjatij miļjon durakov načinaješ)

   • Это замечательно, что вы знаете народные частушки. Это весело, легче на душе становится.

 7. Deputātiem,ministriem netiek dotas pielaides noslēpumiem.SC (Maskavas filiālei)ir,latviešiem nav. Nesaprotu,kas valda šajā valstī?SAB un KNAB krieviņš Streļčenoks?Kas ir tie izredzētie,kuri daļā uzticamību Latvijā? Deputātus ievēlam,uzticamies,bet šie ir nezināmi. Pat valdība bezspēcīga šo nezināmo spēku priekšā. Rodas jocīga apokalipses sajūta.Neoficiāli ieviestā divvalodība valsts iestādēs liecina,ka latviešu valoda kā valsts valoda vairs ir tikai blefs.Šodien LTV1 Rēdera raidījumā S.Kalniete(prezidenta kandidāte!!!) jau pat aģitēja pareizticīgo svētku legalizāciju.Kad pēc Atmodas uzreiz visās skolās neieviesa mācības latviešu valodā,kad tam bija apstākļi,to tā pati Kalniete nosauca par lielāko kļūdu. Tagad jau esot par vēlu(!!!)Visiem spēkiem notiek Atmodā krievu zaudēto privilēģiju atjaunošana un nostiprināšana.Krievu dzirnas maļ,ka jājautā: kas notiek,kurp ejam?Jo tālāk,jo vairāk šaubu un atkāpšanos.Un tagad vēl TV krievu valodā,kad Latvijas nomalēs latviešiem nav latviešu TV,kad no kartes izzūd ciemi…!!! Latvija ar ubaga grašiem grib pārtrumpot krievu naftas noziedzīgās naudas finansēto krievu TV melu mašīnu?

 8. Atrodos ASV Arizona.Seit pilnigi oficiali skan spanu valoda, visur uzraksti spanu valoda, skola berni macas vai nu spanu, vai kiniesu, vai francu valodu pec izveles! Spanu te ir mazak, neka krievu Latvija! Kur tad ir demokratija – Latvija vai ASV???

  • Tu esi idiots. Tu tukši kavē laiku salīdzinādams lietas, kuras nav simetriskas. Tu esi idiots.

  • Kā cilvēks, kas nepārzin stāvokli Latvijā, var spriest par problēmām šeit?!Varbūt tomēr labāk nejaukties tur, kur nav saprašanas.

  • ko tu,Nadežda,dari ASV?Tie tak ir tie pūstošie rietumi,kuri visu laiku taisās uzbrukt tavai kristāltīrajai miera dūjai Krievijai,tikai nekādi nevar sataisīties.Tāpēc putinonkulim pašam ir jāgrābj ko vēl var pakampt-šoreiz Ukraina.Bet,ja kas-tad ASV nav nacionāla valsts,bet Latvija- ir.ASV vispār ir veidojusies no imigrantiem,kamēr Latvijā krievvalodīgie ir saviesušies 50 gadu okupācijas rezultātā.

 9. Atvainojiet, bet ko tas krievu tautibas cilveks te ir darijis 20-40 gadus !!?? Vai tiesam nav bijusi iespeja apgut elementaru sarunas valodas apjomu?? Es aizbraucu uz citu valsti un pirma lieta, ko es daru, es saku apgut valodu !!, lai varu vietejiem cilvekiem izradit cienu, pagodinajumu un apliecinat savu interesi par so tautibu/naciju!! un ari sajusminat vinus par/ar neparezi izrunatiem vardiem, sezot pie vina glazes… Esmu gaidits viesis vienmer un teiksu atklati – godats cilveks vairakas tautibas – pie krieviem, iraniem, ungariem, lietuviem, igauniem, somiem, bosniem, armeniem, angliem, vaciem, utt. Vai tiesam krievu cilveks nav spejigs apgut sarunvalodu 20 gadu laika??

 10. VINETIŅ, VARBŪT JĀBEIDZ MURGOT PAR INTEGRĀCIJU UN JĀVEIC DEKOLONIZĀCIJA ???

 11. Visus mūsu valstsvīrus vajag saukt pie atbildības par valsts valodas apzinātu ignorēšanu un lavierēšanu ar solījumiem uzlabot valsts valodas situāciju. Visi šie PSKP radījumi nemaz nevēlas nostiprināt valsts valodas pozicijas. Pat tie cittautieši kas iegādājas šeit īpašumus vispirms cenšas apgūt krievu valodu. Bet mēs paši jau arī esam tikpat vainīgi. Es tikai 2. dienā slimnīcā uzzināju ka mani istabas biedri ir čangaļi, jo savā starpš viņi sarunājās tikai krieviski. Tā kāViļuma kings lai vispirms nodrošina savā Latgolās kaut vai savas izloksnes lietošanu savstarpējās sarunās un tad uzftraucas par valsts attiecībām ar viņa pārstāvēto novadu.

 12. tad jau droši var atcelt latviesu valodu kā valsts valodu,izklausīsies smieklīgi.vienalga tas vēzis uz mūsu miesas nav dabūjams nost,tas dominēs

 13. Ne jau krievu vai latviešu valoda ir tā, kas ļaus, vai liks izvēlēties skatīties vienu vai otru kanālu. Pietiekami liela daļa latviešu pamatā skatās Krievijas TV. Tāpēc, ka tie kanāli ir interesantāki un baudāmāki, tur šovi ir porfesionālāki. Ja 95% Latvijas nelatviešu pārvalda Latviešu valodu, tad viņi ir gatavi skatīties TV arī latviešu valodā… tikai… ja tur ir ko redzēt. Bet kamēr nav kvalitatīvs saturs, tikmēr arī skatīsies kaimiņprogrammas, kas ne vienmēr pasniedz korektu un objektīvu informāciju, pie kam pārliecinoši mēģinot audzināt Latvijas (arī EU un ASV) ienaidniekus.
  Nav laba satura = nav iespēju valstij pieteikami lielā apjomā prezentēt valsts redzējumu un nostāju. Nav iespēju skaidrot pilsoņiem cēloņus un sekas, nav iespēja arī valsts propogandai.

  • Es gan teiktu tā, kāmēr krievs latviešu raidījumos neatradīs savai krieviskai dabai (pat neteikšu mentalitātes) raksturīgu saturu – viņš tās neskatīsies. Viņš uzskata par neinteresantiem tos raidījumus kas latviešiem ir interesanti: par mūsu laukiem, mākslu, aktieriem utt. Tāpēc centieni pielabināt krievu ir tukša naudas šķaidīšana. Nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut, ka valsts iestādēs, Saeimā un citur sāk vāvuļot krieviski. To politiku arvien stingrāk jāievēro. Bet kādas krievs lūrēs filmas lai pats izšķirās. Es gan domāju ka Holivūdas, tulkotas krieviski. Kaut gan krievs lamā ASV un Holivudu uz katra stūra, viss kas ir tur saražots ir pārtulkots krieviski. Ja gadījumā atradīsies kāda interesanta Holivudas filma latviešu valodā, bet krieviski – nē – skatīsies arī latviešu valodā!

   • saturs ar protams svarigs Atbildēt

    es teiksim diskaveri skatos labprāt par kara laika fermu anglijā, par vēsturi, rūpniecibu…. bet ja man tas butu pieejams tikai angliski kur es zinu 3-5 vārdus, tad protams ka es to neskatitos. nu neskatisies neviens ja to valodu nezin vai zin slikti

   • Pilnīgi piekrītu, ka jārada tādi apstākļi, ka ir vienkārši jāzina latviešu valoda.Smieklīgi, ka šovā Dejo ar Zvaigzni, biznesmene pat normālu teikumu nespēja pateikt latviski.Šis fakts arī norāda šova organizētāju attieksmi pret savas valsts valodu.

 14. Чего вы все раскудахтались? И эта мадам тоже, что совсем .. что ли, даром что депутат. Строгий дядя из-за моря сказал же: надо сделать канал, надо начать пропагандисткую борьбу! Выполняйте, дяде на ваши национальные сопли и страдания плевать! А не будете слушаться – он вам очередной кредитик от МВФ не даст, и других приятностей лишит. Так то. Далее по пунктам.
  1. Мадам говорит о восстановлении той, первой республики. Напоминаю мадам депутату, что в том сейме говорили на трёх (!!!) языках: латышском, немецком, русском. И никого это не оскорбляло и все понимали друг друга.
  2. Мы давно уже понимаем и используем латышский язык, в той или иной степени. Но, только тогда, когда это нужно нам самим. Например, для общения с друзьями (бывает ещё такое) или с коллегами по работе. А на большее он нам и не нужен. Это ответная реакции на вашу агрессивную языковую политику. От слова интеграция нас уже тошнит. А упоминание о количестве «освоенных» и большей частью разворованных денег, вызывает только злобу. Сколько же людей наварилось на этом. С помощью языковых ограничений вы хотели огородить и ограничить нас, а оградили самих себя.
  3. Да, знать государственный язык надо, это правильно. Но когда тебя заставляют любить его насильно, да ещё использовать всегда и везде, и при этом тебя же ненавидят и унижают на этом самом языке – извините, любви не будет. Это уже перебор.

  • Kāpēc tiek piesmieta valsts valoda un netiek izņemti no viedokļu apmaiņas kaut kādā svešā, nesaprotamā valodā rakstītais?

   • Не нравится, да? А доносы строчить это национальная особенность такая?

  • Ej pats pakaļā!

  • mēģini tāpat pa punktiem nosaukt,ko tad jūs esat no savas puses darījuši,lai jūs ” ļubiļi” ,jeb vai mums tas jādara ,neskatoties uz visam tām nelietībām,ar kurām ikdienā sastopamies-gan ” fašistiem”,gan ” govoriķe na čelovečeskom jazike”,gan ” mi vas osvoboģiļi” (interesanti zināt-no kā),nemaz jau nerunājot par jūsu ideologu Ždanokas,Gapoņenko u.c izlēcieniem un 1940.gadu..Vai kādreiz kāds no jums ir iebildis pret viņu izgājieniem pret Latviju un latviešiem?

   • Да вы **, батенька! Отчаянный любитель **, это ж надо с таким упоением и таким удовольствием ковырять свои старые болячки, вместе со своими застарелыми обидами! Может вас и обидел кто то давным давно, мы то тут причём? Разве мы это сделали? Знайте, на обиженных – воду возят!

    • izlikties.Visu to pašu jūs darāt arī šodien,nevis kaut kādi “starije obidi”.Viss notiek tagad un tepat.

     • Обана. Вот это новость. А что такое происходит здесь и сейчас? Нельзя ли прояснить. Вы уж 25 лет как независимы, ну вроде бы как независимы. Во всяком случае, мы то не при делах. И не надо валить вину непонятно за что на нас. Ваша страна, ваше государство, результаты – это всё ваша работа.

     • un tavi komentāri ne valsts valodā ar iekarotāju ideoloģiju arī “naši”?Vai tomēr “vaši”?

     • > to grafists 16. aprīlis, 2015 12:48
      Это интернет, детка! В виртуальном мире нет никаких законов, и в том числе, закона о государственном языке! Обидно, правда?! Можно писать и общаться на любом языке, хоть на китайском. Есть только цензура от модераторов, если они не удаляют – значит всё в порядке.

 15. un palīdz iztikt bez! kas grib vel kādu kanālu krievu valodā, kad to jau daudz ka jūras mēslu, tam ar stangām ārā ņemot, galva saspiesta. vai velāk galvu saspiedis

 16. Jā, pa 25 neatkarības gadiem nekas diži ar valsts valodas pielietošanu nav mainījies. kas ir gribējis, tas ir valodu iemācījies un pielieto. Vismaz laukos un mazpilsētās.Taču iebraucot Rīgā- tirgū, stacijas veikaliņos, maksas tualetēs- runā tikai krievu valodā! Vienu brīdi pat likās, ka cittautieši centās runāt latviski, bet pēc Ukrainas notikumiem un milzīgās propogandas krievu kanālos, ir sajūta, ka cittautieši atkal vairs necenšas latviski runāt, atbildēt intervētājiem utt. Diemžēl! Un mūsējie arī – lauzās svešā valodā, sniedzot intervijas, it kā intervijai nevarētu tulkojumu virsū palaist.
  Un būs beidzot lieliski, ja augstākā vara beidzot izjauks tās televīzijas “paketes” ar nomācošo krievu kanālu skaitu un mēs , skatītāji, paši izvēlēsimies, ko skatīties un ko nē! No tās propogandas jau nelaba dūša paliek!

 17. piekrītu, visi normāli cilvēki zin valsts valodu. ir protams tādi kuri nezina bet šeit rodas jautājums, kāpēc nezina vai kāpēc nevēlas zināt? atkal rodas jautājums vai mums tādi pilsoņi ir vajadzīgi?? varbūt nopirkt tiem biļeti ceļojumam atpakaļ uz etnisko dzimteni?

  • Noperc ludzu bileti un kompense visus manus zaudejumus 65 gadu garuma! Ar prieku aizbrauksu! Kaut gan esmu ASV paslaik…

   • Tev pašai gan nāktos kompensēt latviešiem tos 65 gadus,kurus esi nodzīvojusi kulturālā sabiedrībā,nevis savā sādžā grauzusi semočkas,rižanka ti naša.

 18. Vēl joprojām daudzviet pārsvarā dzirdu tikai krievu valodu – arī latviskā vidē. Bilingviālā vide – Krievi prot latviešu valodu, bet atbild krieviski. Vai kāds var pateikt, cik % latviešu prot krievu valodu?

 19. Ja es aizbraucu uz citu valsti un turir iespējams sarunāties kādā no man zināmajām valodām, es necentīšos mācīties oficiālo valsts valodu. Ja nav iespējams, tad gribot vai negribot tas jādara. Man nav gadījie vēl Latvijā, runājot latviešu valodā, nesaņem atbildi latviski. Tātad, mani saprot un var atbildēt, nev gadījies arī, ka nelatvietis necenstos uzrunāt latviešu valodā, raitākā vai mazāk raitā. Tad kāpēc jāizdod valsts nauda pasākumam, kurš nav lēts, ja pēc tā nav praktiskas vajadzības. Labāk būs, ja piedāvāsim bezmaksas kursus tiem, kuriem tas ir vajadzīgs, tas būs krietni lētāk un noderīgāk. Tie, kas neskatās ne latviešu kanālus, ne arī septīto, tie nekad neskatīsies arī jaunizveidoto – tie, kuri ir nejolāli un esot šeit, garā atrodas Kremļa sienās, Putina kabinetā.

 20. tās ir tavas domas Atbildēt

  pie tam vāji argumentētas. preti tev varetu traktātu uz desmitiem lpp sarakstīt. pamatpretarguments- nevar uzrunāt un sarunāties ar cilvēku valodā kuru viš neprot. tu pati taču neklausitos kanālu ķīniešu valodā jo neko nesaproti, atiecigi kāpec domā ka citi klausisies valodā ko nesaprot. tad kā tu ceri viņiem aiznest savu viedokli? (viņi jau gan tavu nacistisko āriešu pārākuma viedokli vienalga neklausisies, jo tu viņus par lidzvertigiem neuzskati, un neviens neklausās ja saruna nenotiek lidzvertigā domu apmaiņas līmenī)
  kanālam gan bez valodas svarīgāks ir saturs, ja tur stums tik rietumu propogandas melus tikpat primitīvi kā musu medijos, tad pat7/24 režīmā skatitāju nebūs. pat propogandai jabut patiesai un argumentētai, neviss jāmelo pēc principa- redz kā viņi melo, tades ar

  • Kā var neprast valsts valodu un izlikties ,ka to nav dzirdējis un nesaprast šeit jau daudzus gadus dzīvojot .Atbrauc uz Latviju dzīvot no Horvātijas un citām valstīm ,kur latviešu valodu vispār nav zinājuši ,iemācās gada laikā ,tadir jautājums ,vai šie ,kuri dzīvo Latvijā ir ar demenci slimi ,vai nu vienīgi viņi uzskata ,ka visi pasaulei ir jārunā vienīgi krievu valodā un viņiem jāklanās.Rakstā jau ir pilnīga patiesība ,ko rakstīja Vineta Poriņa

   • aibrauc uz jebkuru valsi, tur atradīsies teikim vācijā turku rajons kur turki neviens ne vārda vāciski nesaprot, šveicē 4 oficiālas valodas…. ja nav nepieciešamibas un var iztikt neviens nekur pasaulē nemācās citu valodu.
    ja vel rūpigķ paskatās pasaulē tad redzam ka diasporai sasniedzot padsmit procentus valtī ievieš otru valsts valodu lai saprastos ar citā valodā runājošiem. pie mums puse runā krieviski un otras valsts valodas nav, bet latvieši vienalga neapmierināti kā vienmēr un rej uz otru pusi savā āriešu pārākuma sajūtā.
    valstīs kur nav oficiāla citas valsts valodas statusa teikim policistus, ierēdņus un citus valsi pārstāvošus amatus nevar dabūt ja nerunā šajā valodā, jo nav nozimes kāda valsts valoda, ir jārunā un jākomunicē ar iedzivotājiem.

    • Tu gribi teikt,ka Rīga ir pielīdzināma Vācijas ” turku rajonam”?Tiešām jautri!

     • tu jau kā gribi interpretē

      es tev cenšos iestāstit ka normālās valstīs necenšas radīt liekas problēmas, bet runā ar cilvēkiem tani valodā kādā tie saprot nevis akli bļauj ka valsts valoda lūk un viss. tas ir vairāk nekā tuvredzigi no latviešu puses

 21. Vakar noskatījos Neatļautais paņēmiens .tur jau arī var saprast ,ka krievu skolās nemaz tik aktīvi nemāca valsts valodu ,jo žurnalistiem neļāva piedalīties ,piemēram vēstures stundā.Tad vēl no uzaicinātiem pedagogiem ,no krievu skolām liek justies ,ka latvie;si paši vainīgi ,ka ar krievu skolniekiem nesadarbojas.Fiziķis arī teica ,ka no latviešu valodas paliek nelabi ,to redzot uz visu veikalu nosaukumiem .Tā nu tas ir ,ka neceru uz to ,ka skolās māc ības notiks valsts valodā,jo valdība necenšas to panākt,drīzāk gan bremzē

  • Jā, man arī no krievu valodas paliek nelabi. Bet es taču neprasu , lai Krievijā taisa speciālu TV kanālu latviešu valodā, kas mani apmierinātu. Vispār, vai kāds krievs ir prasījis veidot šo “krievu kanālu” Latvijā ? Vai tikai tas nav mazo latvietīšu pašu izgudrots projekts, lai celtu savu mazo mazītiņo pašapziņu. Vai lai lieku naudiņu pagrozītu pirkstos?

 22. Kauns daļai pilsoņu nelietot valsts valodu Latvijā (ģimenē vajag runāt dzimtajā valodā) un degradēt valsts valodas telpu. Tikai imigranti uz laiku var iztikt bez latviešu valodas.

 23. TV raidījumu krievu valodā jau tā ir par daudz.

 24. Raksts labs,bet vai tas ko dod.Kad beidzot sapretīs,ka valsts valoda jāmāca jau no bērnudārza,jo tad valodu visvieglāk apgūt. Zinu daudzus krievus,kuri ved bērnus uz angļu valodas kursiem pirmsskolas vecumā. Tad kāpēc latviešu valodu sāk mācīt no 10.klases,kad tas jau nokavēts.

 25. Pilnīgi piekrītu raksta autorei un komentāros izteikatajam viedoklim, ka šādā veidā latvieši vēl vairāk tiek pievērti krievu valodai.

 26. Televīzijai jābūt ar atraktīvām programmām latviešu valodā, vai svešvalodu pielietojuma gadījumā, KVALITATĪVI tulkotām latviešu valodā – ar titriem. Latvijas amatpersonu publiska uzstāšanās svešvalodā – nav pieļaujama, jo parasti izklausās komiski un pat nožēlojami. Par cik radio titrējums nav iespējams,runa svešvalodā ir jāpavada ar KVALITATĪVU tulkojumu latviešu valodā. Taupīsim laiku – būsim lakoniski.

 27. Raksts ir labs un tajā paustās domas pareizas. Es tikai gribētu papildināt raksta virsrakstā pausto.
  Valsts, piešķirot finansējumu jaunam TV kanālam krievu valodā ( un tātad, atņemot šo finansējumu latviešu valodā raidošajiem kanāliem) ne tikai “rosina cittautiešus norobežoties no valsts valodas”, bet arī vēl papildus rosina latviešus pievērsties krievu valodai. Es saku “vēl papildus” tādēļ, ka tādus rosinājumus jau mēs nepārtraukti saņemam visus šos gadus gan ar krievu valodā raidošo TV kanālu pārbagātību, gan preses izdevumiem krievu valodā, gan nepārtraukto krievu valodas uzbāzību visās sadzīves sfērās. Jauns TV kanāls krievu valodā būs vēl tikai viens papildus instruments šajā rosinājumu arsenālā.

 28. Tā jau tas domāts un lai skatās uz Krieviju…

 29. Pilnīgi noteikti pareizs viedoklis.

 30. Kāpēc SAB nav aizturējis NEPL par valsts nodevību? 🙂

 31. Jānis T. Ozoliņš Atbildēt

  Pilnīgi atbalstu. Latvijai jābūt stingrāka nostāja pret pārkrievošanas medija.

 32. Vienotība apsolīja SC kanālu krieviski. SC apsolīja Vienotībai, ka balsos par Vienotības izvirzīto prezidenta kandidātu. Kāds tur bija tas populārais teiciens 90.gadu sākumā…politika ir kompromisu māksla.

 33. Labs raksts un īstajā laikā!

Draugiem Facebook Twitter Google+