×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
2. jūnijs, 2016
Drukāt

Ugunīgie ungāru ritmi kopā ar izcilo Budapeštas festivāla orķestri

Publicitātes fotoPublicitātes foto

8. jūnijā Rīgas festivāla ietvaros koncertu Lielajā ģildē sniegs viens no iecienītākajiem simfoniskajiem orķestriem – Budapeštas festivāla orķestris, kas Rīgā uzstāsies pirmoreiz. Tajā apvienojušies Ungārijas labākie mūziķi izcilā diriģenta Ivana Fišera vadībā. Programmā – Ferenca Lista, Antonīna Dvoržāka un Igora Stravinska mūzika.

Šā gada Rīgas festivāls pulcē pasaules orķestrus, teic “Latvijas koncertu” programmu direktors Arturs Maskats. “Budapeštas orķestris ir viens no pasaules 10 atzītākajiem orķestriem. Ārkārtīgi skaista, klasiska programma – Dvoržāks, Stravinskis, Lists. Izcilais kolektīvs ir daudzu “Grammy” balvu nominants, arī žurnāla “Grammophon” balvas laureāts. Esam ārkārtīgi priecīgi, ka varam šos brīnišķīgos mūziķus uzņemt šeit.”

Viena no šā simfoniskā kolektīva veiksmes atslēgām slēpjas diriģenta Ivana Fišera un mūziķu rafinētajā, jau vairāk nekā trīsdesmit gadu koptajā saspēlē. Visdažādāko laikmetu, tautu un tradīciju muzikālās pērles veidojušas šī kolektīva māksliniecisko seju, nozīmīgu vietu ierādot arī netradicionāliem mākslu projektiem. Budapeštas mūzikas dzīve nav iedomājama bez šī orķestra, tas ir arī kā pilsētas vēstnieks pasaulē. Orķestris uzstājies pasaules lielākajās koncertzālēs un pazīstamākajos festivālos, bet kopš 2003. gada tas ir Ungārijas valsts kolektīvs.

Radošo dzīvi orķestra diriģents Ivans Fišers dala starp paša dibināto Budapeštas festivāla orķestri un Berlīnes “Konzerthaus” simfonisko orķestri. Regulāri Fišera vadībā tiek iestudētas operas, kā arī viņš ir viens no tiem zižļa meistariem, kurš pievērsies kompozīcijai.

Līdzās ungāru mūzikai Ivana Fišera un Budapeštas festivāla orķestra kopīgi veidotajā programmā iekļauta arī čehu tautiskā romantisma aizsācēja Antonīna Dvoržāka “Astotā simfonija”, ko caurauž tautiski motīvi un spilgti trompešu saucieni. Rafaels Kubeliks, savulaik iestudējot šo simfoniju, mēģinājumā sacījis, ka Bohēmijā trompešu saucieni allaž aicina nevis uz cīņu, bet gan uz deju. Protams, dejiska azarta netrūks arī Igora Stravinska baletmūzikā “Kāršu spēle”, ko savulaik Metropoles operā Ņujorkā iestudējis izcilais Džordžs Balančins.

Kurš gan trāpīgāk un artistiskāk atklās ungāru mūzikas ugunīgos ritmus un intonācijas, ja ne ungāri paši? Mazāk virtuozo, toties emocionāli bagātīgo un tehnoloģiski inovatīvo pasaulē labi pazīstamā ungāru romantiķa Ferenca Lista “Otro klavierkoncertu” Rīgā atskaņos pianists Dēnešs Vārjons. Viņš ir F. Lista Mūzikas akadēmijas profesors, kā arī Ferenca Lista un Šāndora Vereša balvu ieguvējs, kurš vienlīdz spoži sevi pierādījis gan solista, gan arī izcila kamermūziķa ampluā. Būdams spožs sava laika klavieru virtuozs, Ferencs Lists “Otrā klavierkoncerta” manuskriptā ierakstījis – simfoniskais koncerts, norādot uz solista un orķestra lomu līdzvērtību apjomīgajā opusā.

 

Varbūt noder!

Koncerts: 8. VI 20.00 Lielajā ģildē

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 40

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+