×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
13. februāris, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Tev nebūs nosodīt PSRS noziegumus Otrajā pasaules karā? (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Atmaskot vai kritizēt Padomju Savienības un sarkanarmijas Otrā pasaules kara laikā pastrādātos noziegumus ir tikpat nosodāmi kā attaisnot nacismu – tāda politiskā vēsts izriet no Krievijā piecus gadus “pilnveidotā” likumprojekta par nacisma reabilitācijas sodīšanu. Šis varas partijas “Vienotā Krievija” frakcijas radītais likumprojekts jaunā redakcijā ir iesniegts parlamentam un paredz saukt pie kriminālatbildības gan par Nirnbergas tribunāla spriedumu neatzīšanu, gan par “apzināti melīgu” PSRS un padomju armijas apsūdzēšanu noziegumos. Diskusijas šajā sakarā ir uzvirmojušas ik pa brīdim, un loģika, no kuras vadās likumprojekta sacerētāji, atspoguļojas, piemēram, zināmajos Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojumos, kas skar Latviju.

Ir izteikušies – protams, ne Kremļa propagandas kanālos – arī tie Krievijas vēsturnieki, kuri neizjūt īpašu mīlestību pret lielvalsts staļinisko pagātni un kuri likuma pieņemšanas gadījumā var kļūt par pirmajiem upuriem. Aleksandrs Skobovs jau pērn norādīja, ka Putina partijas ražojumam ir maz kopīga ar Eiropā pieņemtajiem likumiem, bet tā pamatā ir likta koncepcija, ka nav pieļaujams Padomju Savienību ne par ko vainot, jo visi Staļina darbi, ieskaitot masu slepkavības, kalpoja valsts varenības stiprināšanai. Tāpēc, ironizē Skobovs, “jāaizliedz jebkādas runas, ka PSRS palīdzēja Hitleram izraisīt Otro pasaules karu un tā pirmajā posmā faktiski piedalījās viņa pusē. Ka karš pret Somiju bija agresija, Baltijas valstu pievienošana bija aneksija un padomju zaldāti tur bija okupanti”. Savukārt profesors Boriss Sokolovs ir pievērsis uzmanību likumprojektā ietvertajam dīvainajam formulējumam, kas ļautu piemērot kriminālatbildību tiem, kuriem ienāktu prātā kritizēt PSRS un sarkanarmijas darbību “starptautiskā miera un drošības uzturēšanā”. Vēsturnieks pieļauj, ka tādējādi arī PSRS un nacistiskās Vācijas 1939. gadā noslēgto līgumu slepenos papildprotokolus var interpretēt kā gādību par mieru, bet poļu apšaušanu Katiņā – kā drošības uzturēšanas pasākumu. (Un vai tad Litenē un 1941. gada jūnija deportācijās neizpaudās rūpes par PSRS drošību?) Kā atgādina Sokolovs, Nirnbergas spriedumus mēdza no savām pozīcijām šaustīt pat padomju prese, jo ne visi Trešā reiha augstmaņi tika pakārti un daži tiesātie vispār izspruka sveikā. Nirnbergas tribunāla pilnvarās neietilpa uzvarējušo valstu izdarīto kara noziegumu izskatīšana, taču tas nenozīmē, ka noziegumu nebija. Par tiem ir stāstīts gan fundamentālos vēstures pētījumos, gan frontē karojušu izcilu rakstnieku, piemēram, Viktora Astafjeva un baltkrievu klasiķa Vasiļa Bikava darbos. Zīmīgi, ka Astafjevs izteicās arī par Ļeņingradas blokādi: vajadzēja glābt cilvēkus, ko varēja izvest, pirms aplenkuma loks bija noslēdzies. Bet nupat Krievijas vienīgajam privātajam telekanālam “Doždj”, kas saviem skatītājiem uzdeva jautājumu minētās tēmas sakarā, tika piedēvēta nosliece “reabilitēt nacismu”, tāpēc prokuratūra saistībā ar šo “ekstrēmismu” ievadīja izmeklēšanu. Politiski likumprojekts jau ir ieguvis likuma spēku…

Droši vien arī bēdīgi slavenais “PBK” retranslētais sižets par 1991. gada janvāra notikumiem Viļņā atspoguļoja uzstādījumu, ka jebkāda padomju armijnieku rīcība jebkuros laikos pēc definīcijas ir pareiza un ka tamlīdzīgas pārraides – atšķirībā no “Doždj” bezkaunībām – nevienu neaizvaino un pelna visplašāko auditoriju pašā Krievijā un, protams, Baltijas valstīs. Stūrgalvīgie lietuvieši tomēr apvainojās. Taču viņu un visas Baltijas “apraidīšana” lielā mērā ir atkarīga no Latvijas, kas to uztver olimpiskā mierā un vispār grib šo vēsturi, kā saka, nolikt malā. Bet izskatās, ka neizdosies.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Labs raksts….bija interesanti izlasiit.Paldies autoram

 2. Первая мысль, которая должна прийти в голову- Это, прежде чем когото осуждать- начни с себя- Библейская истина! Давайте тогда посмотрим на Латвию с их дивизиями СС. Продолжим союзниками со стертыми с лица земли Дрездоном и японскими городами. Что касается Японии Хиросима и Нагасаки это цветочки! 98 городов с населением свыше 100 тыс. были уничтожены задолго до атомных бомбардировок.

  Договор о ненападении
  Договор о ненападении между Германским рейхом и Латвией был подписан 7 июня 1939 года в Берлине министром иностранных дел Латвии В. Н. Мунтерсом и министром иностранных дел Германии Риббентропом. Договор был очень краток (содержал всего две статьи) и указывал, что обе стороны не будут применять силу одна против другой ни при каких обстоятельствах. Срок договора составлял десять лет, с автоматическим возобновлением на новый десятилетний период, с одной лишь оговоркой, что договор не будет действителен в случае истечения срока действия договора о ненападении между Германией и Эстонией, заключённого в тот же день.

  На следующий день посланники Латвии и Эстонии были приняты Гитлером и обсудили сотрудничество в экономической сфере.

  Для Германии цель договора состояла в предотвращении западного и советского влияния в балтийских государствах и окружения Германии (договор о ненападении с Литвой был уже заключён в марте 1939 года после немецкого ультиматума по поводу Клайпеды). Балтийские государства должны были служить препятствием против вмешательства СССР в планировавшееся вторжение в Польшу.
  Так же известно, что меморандум от 8 июня 1939 года содержал ссылку на тайную статью, требующую от Латвии координировать с Германией все оборонительные меры против СССР.
  Для информации:
  Договор о ненападении между Германией и Советским Союзом подписан 23 августа 1939 года. И это был самый последний договор подисанный Германией c Европейскими государствами.

 3. Не фашистам осуждать воинов-освободителей.

 4. pagrimums – driiz buus jaunie elektrotarifi… taapeec jau jaauzskurbulee taas patriotu smadzenes, citaadi aizmirsiis par kuriem jaabalso veeleeshanaas

 5. Ļoti labs raksts! Būtu vēlams lai raksts būtu plašāks, ar vairāk pamatojumiem.

 6. Tas ir politiskas gribas trukums.To vajadzetu izskatit ANO,ECT…tie ir noziegumi kuriem nav noilguma.

 7. Cik ilgi auklēsimies? Baidzot jāveic deokupāciju, dekolonizāciju un deboļševizāciju. Nav normāli, ka joprojām pa Latviju siro 500 000 liela krievruņu civilokupantu un kolonistu armija! Pagaidām viņi uzbrūk ar krievu valodu un psiholoģiski teroristiskiem līdzekļiem, bet rīt var ņēmt rokās kādu šaujamu un latviešus nogalinošu priekšmetu.

  • Ka tu praktiski to deokupaciju doma veikt! HA!HA!HA! Tu tacu esi tads pats bauris un tukso salmu kulejs ka tavs fir… sikais krupelis ar aukstpapezu kurpem dzintarelis. Tu labak skaties, ka latviesi pasi neaizmuk no nabadzigakas Eiropas valsts visulatvijas. Ir jau vairak ka 20 gadi pagajusi bet okupaciju un dekolonizaciju marasms Latvijas Republika turpinas. Nav tacu svarigaku jautajumu ko risinat nabadzigakaja Eiropas valstina. Tapec jau sen es normali dzivoju un stradaju Norvegija. Cau !

 8. Nu izmantojiet taču vienreiz tās Krievijas kļūdas savā laba!Vai tiešām nav galvinās smadzeņu, lai visu apsvērtu un tad runātu? Krievija pati savā stulbumā liek trumpjus mūsu rokās, bet mūsu impotenti to nespēj izmantot.Nu paņemiet kādu Pēterīti no 5 klases par konsultantu, ja pašiem ar prātiņu tā švakāk!

 9. Labs raksts.Nu mani jau viņu likumi neskars,jo uz Krieviju braukt pat ekskursijā netaisos.Mūsējie jau arī kaut ko līdzīgu pieņem sakarā ar okupācijām.

  • “Mūsējie” šmitiņi 23 gadu laikā tā arī nav sadūšojušies uzrakstīt iesniegumu ECT Strasbūrā, lai Krieviju kā PSRS mantinieci par noziegumiem tiesātu starptautiskā tiesā. Nav iesnieguma no cietušā – nav starptautiskā spiediena uz Krieviju. Vaukšķēšana un kaut kādu tur konvenciju u.c. Aukstā kara gadu papīrīšu cilāšana turpinās….

 10. Rungu var pasviest, bet tikai tā runga kritīs pašam uz galvas. Ja PSRS un šodien arī Krievija neatzīst savus grēkus II pasules , Somijas ziemas, Polijas jauno robežu kārtošanas un citus ”atbrīvošanas” kariņus, tad ir bēdīgi. Savu grēku neatzīšanā jau šodien ir kari Čečenijā, Dagestānā, Grūzijā ar Abhāziju un Dienvidosetiju. Gaidāms kariņš ar Ukrainu – jauna ”atbrīvošana”. Un tālāk? Tāpēc ir jautājums – kāpec Krievija domā, ka apkārt ir tikai ienaidnieki…Kur draugi? Bet vai kašķīgam ir vispārībā draugi?

Draugiem Facebook Twitter Google+