×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
28. jūnijs, 2012
Drukāt

Umurgā pirmoreiz sastopas diksilendi

ReklāmfotoReklāmfoto

30. jūnijā Umurgā Limbažu novadā pirmoreiz vienā festivālā pulcēsies diksilenda mūziķi no Latvijas un Krievijas, lai atklātu pirmo starptautisko festivālu “Diksilends Umurgā 2012”. Ieeja festivālā ir bez maksas.


 

Festivāla mākslinieciskais vadītājs, diksilenda “Sunny Groove Dixie” mūziķis un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pasniedzējs Jānis Retenais atklāj, ka diksilends kā viens no klasiskā džeza stiliem radies ASV baltādaino mūziķu vidū 19. gadsimta beigās, un to parasti spēlē neliels izpildītāju ansamblis, bet repertuāru veido populāru dziesmu tēmas, savukārt improvizācijas pamatā ir harmonija. “Klasiskajā sešu instrumentu diksilendā tiek izmantota klarnete, trompete, trombons, tuba, sitamie instrumenti, bandžo vai klavieres, bet eiropeizējoties diksilenda sastāvs dažādi mainījies.”

Festivāla idejas autors ir Umurgas kultūras nama direktors Armands Leimanis, pazīstams arī kā grupas “Sestā jūdze” basģitārists. Viņš iecerējis, ka festivāls kļūs par ikgadēju pasākumu, kurā piedalīsies ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu pārstāvji. “Festivāla uzdevums ir veicināt metāla pūšaminstrumentu popularitāti Latvijā un diksilenda kā ansambļa veida un mūzikas stila popularizēšanu. Šis būs Latvijā vēl nebijis pasākums,” uzsver festivāla rīkotājs.

 

“Diksilends atšķirībā no klasikā džeza, kas ir pietiekami sarežģīts, ir savā ziņā pieejamāks arī pie džeza mūzikas nepieradinātai ausij,” stāsta J. Retenais. “Festivālā esmu savācis gandrīz visus pašmāju diksilendu sastāvus, kas līdz šim darbojušies katrs savā lauciņā.

 

Pasaulē, sevišķi Amerikas Savienotajās Valstīs, šādi diksilendu festivāli notiek bieži, arī “Sunny Groove Dixie” nesen ielūdza Glena Millera diksilendu festivāls ASV. Kopā ar mūziķiem toreiz nospriedām – kādēļ lai šāds festivāls nebūtu arī mums? Domāju, diksilendu atkal vajadzētu celt saulītē – daudziem noteikti vēl atmiņā slavenā Latvijas diksilenda “Retro” slavas gājiens kādreizējā Padomju Savienībā, tagad šī mūzika nedaudz pagājusi maliņā.”

Dalību Umurgas festivālā apstiprinājušas vairākas pašmāju apvienības – diksilends “Sigulda”, “Sunny Groove Dixie”, NBS diksilends, diksilends “Lemisele”, Jelgavas diksilends, Daugavpils jauniešu diksilends un viesi – džeza grupa “Jazztone” no Volhovas Krievijā. Festivāls noslēgsies ar balli diksilenda noskaņās – tajā muzicēs Roberts Ošiņš un grupa “Dakstiņi”, bet pasākuma vadītāja lomu uzņemsies Ēriks Loks.

Pirmajā festivāla reizē norisināsies ne tikai koncerts, bet notiks arī muzikologa Borisa Avrameca lekcijas par diksilenda vēsturi, jaunos mūziķus aicinās meistarklases klarnetei, tubai, sitamajiem instrumentiem – meistaru vidū gan pazīstamais bundzinieks Gundars Lintiņš, gan izcilais diksilenda klarnetists Edmunds Brīvkalns.

Festivāls norisināsies Limbažu novada pašvaldības, Salacgrīvas novada domes un Volhovas pašvaldības sadarbības projekta “Sadarbība teātra un mūzikas mākslu attīstībā” ietvaros. Projekta vadītāja Anna Siliņa atklāj – Volhovas teātra grupa kuplinās arī Limbažu pilsētas svētkus, kas notiks 3. un 4. augustā.

 

Uzziņa

Festivāla koncerts pie Umurgas kultūras nama – 18.00

Noslēguma balle – 23.00

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+