×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
14. februāris, 2013
Drukāt

Ušakovs taisnojas, ka ēku siltināšanas programmu bremzējusi krīze

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas pašvaldība ēku siltināšanas programmu sākusi 2010.gadā, pašā krīzes “trakākajā laikā”, kad cilvēki bija īpaši neuzticīgi, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” skaidro Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).

“Esam reālisti. Lai veiktu siltināšanu visos Rīgas dzīvojamos namos, būs nepieciešami vismaz 15 gadi. Jā! Liepāja un Valmiera ir veiksmes stāsti, bet šīs pilsētas siltināšanas programmu uzsāka pirms astoņiem gadiem. Tur siltināšanas programmas aizsākās treknajos gados, kad nauda bija gan valstij, gan pašvaldībām, kad iedzīvotājiem bija vairāk naudas un nebija tik piesardzīgas attieksmes pret kredītiem. Tolaik Rīgā nevienai no partijām, kas bija pie varas, tik sīki projekti nelikās interesanti. Neviens ar to nenodarbojās,” klāsta Ušakovs.

Rīgas mērs norāda, ka “mēs sākām siltināšanas programmu 2010. gadā – krīzes trakākajā laikā. Darām to laikā, kad cilvēki baidās un nevēlas ņemt kredītus, kad daudzi netic siltināšanas efektivitātei un daudzi, īpaši pensionāri, neredz jēgu veikt tēriņus pasākumam, kas atmaksāsies 15 gadu laikā”.

Turklāt lēmums ir jāpieņem nevis īrniekiem, bet gan tikai daudzdzīvokļu dzīvojamo māju dzīvokļu īpašniekiem. Lēmumu var pieņemt sapulce, kas pārstāv īpašnieku vairākumu, bet to panākt ir ļoti grūti. Tas ir pietiekami ilgs process, skaidro domes priekšsēdētājs.

Viņš uzsver, ka, nosiltinot visas Rīgas daudzdzīvokļu mājas par pašreizējām cenām, vajadzētu aptuveni 900 miljonus latu. “Lielākajai daļai Rīgas mājsaimniecību tādas naudas nav, un valdība tik lielu naudu Rīgai nedos. Tāpēc vainot mūs par siltināšanas kavēšanu ir tīrākais populisms, turklāt uz meliem balstīts populisms,” apgalvo Ušakovs.

Pašreiz valdībai ir jāsaprot, ka iedzīvotāji ir jāatbalsta tiešā veidā un to var paveikt ar nodokļu un pabalstu politiku, norāda Rīgas mērs.

Lielo apkures rēķinu mazināšanai pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana nebūtu labākais un precīzākais risinājums. Tā vietā pašvaldībām būtu vairāk jāpiestrādā pie ēku siltināšanas un trūcīgākajiem jāsniedz sociālā palīdzība pabalstu veidā, vakar intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” izteicās premjers Valdis Dombrovskis (V).

Dombrovskis skaidroja, ka PVN samazināšana apkurei vairāk nāktu par labu mājām un dzīvokļiem ar lielu platību, tādējādi lielu daļu atvieglojumu saņemtu cilvēki, kas it nemaz nav trūcīgi un tādējādi valsts budžetā neienāktu līdzekļi, kurus varētu izmantot, piemēram, siltināšanai.

Pēc premjera teiktā, PVN samazināšana apkures rēķinus samazinātu aptuveni par 10%, savukārt ēkas siltināšana var dot 50% ietaupījumu.

Dombrovskis uzsvēra, ka pašvaldības mājokļa pabalstus varot izsniegt jau šobrīd un tieši tiem, kam tas vajadzīgs.

Ministru prezidents arī norādīja – ir jājautā, kāpēc Rīgas domes vadība ir tik maz izdarījusi ēku siltināšanā. Piemēram, Valmierā un Liepājā esot nosiltināts vārāk ēku nekā galvaspilsētā. Tāpat pašvaldība varētu vairāk pievērst uzmanības tam, kā strādā siltumuzņēmums, jo no tā darbības ir atkarīgi siltuma tarifi.

Pēc Dombrovska teiktā, Ušakovam patīkot izdomāt, kam vēl dot iespēju pabraukt par velti tramvajā, bet netiekot pievērsta pietiekama uzmanība būtiskākiem jautājumiem.

Kā ziņots, otrdien skaļā protesta akcijā pie valdības mājas vairāki simti cilvēku prasīja samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) apkurei no 12% līdz 5%.

Arodbiedrība “LABA” ir gatava rīkot jaunas protesta akcijas tik ilgi, līdz valdība sadzirdēs prasības un samazinās PVN apkurei, aģentūrai LETA sacīja arodbiedrības valdes priekšsēdētāja vietnieks Vladislavs Bartaševičs.

“Viens no mūsu mērķiem bija panākt, lai valdība mūsos ieklausās. Tas nenotika. Valdība kārtējo reizi mums vienkārši spļauj virsū. Ir skumji, ka neviens no ministriem neiznāca aprunāties,” uzskata Bartaševičs. Viņš saka, ka “LABA” turpinās iesākto un rīkos jaunas, daudz nopietnākas, akcijas, ja būs nepieciešams.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.2
Alūksne +21.9
Daugavpils +27
Saldus +19
Liepāja +18.9
Jelgava +23
Ventspils +17.9
Limbaži +19
Madona +25
Rēzekne +27
Draugiem Facebook Twitter Google+