Komentāri

Vai no pases dzēsīs arī ierakstu par personas dzimumu? 0

Foto – LETA

Nesen sociālo tīklu diskusijās lasīju atziņu, ka priekšstats par to, ka liberālisms aizstāv vārda un izvēles brīvību, ir maldīgs. Patiesībā mūsdienu liberālisms kā jebkura ideoloģija ir noteiktu uzskatu un vērtību kopums, kas par tiem stāv un krīt. Tātad gatavs apkarot visu, kas neatbilst tā priekšstatiem par pasaules kārtību.

 

 

Varbūt šodienas liberāļi to dara pat nežēlīgāk nekā citu ideoloģiju piekritēji… Slavenais Voltēra teiciens – “Es nepiekrītu tam, ko jūs runājat, taču es līdz pēdējam elpas vilcienam aizstāvēšu jūsu tiesības to runāt” – kam it kā vajadzētu kalpot par liberālisma moto, nedarbojas.

Nesen ar ierēdņu gādību no Latvijas Republikas pilsoņu pasēm klusi pazuda tautības ieraksts, un sākotnēji šķita, ka šādam lēmumam bijuši drīzāk tehniski, nevis politiski iemesli. Kad atklājās, ka daudziem cilvēkiem tautības ieraksta saglabāšana ir svarīga, šis jautājums nokļuva Saeimas darbakārtībā. Pēc būtības liberālo uzskatu piekritējiem vajadzētu atbalstīt ideju. Ieraksts nevienam netiek uzspiests, tā ir katra brīvprātīga izvēle un, ja tas tiešām izrādīsies vecmodīgi un nesvarīgi, tad ar laiku pazudīs pats no sevis. Kāpēc ierobežot cilvēku brīvību un izvēli, ja tas nenodara nekādu kaitējumu, ne arī prasa kādus papildu līdzekļus? Ha! Tas vienkārši neatbilst mūsdienu liberālisma uzskatam par vēlamo pasaules kārtību, kas iet ciešā apkampienā ar kosmopolītismu. Liberāļi it kā jūsmo par multikulturālisma burvību, vienlaikus mēģinot nonivelēt nacionālās izpausmes, jo tās, iespējams, varētu radīt kādus aizspriedumus. Bet atkal jau – šajā gadījumā nekas netiek uzspiests. Vari pasē atstāt tukšu vietu un no mistiskajiem aizspriedumiem esi pasargāts.

Zīmīgi, ka šo nepatiku pret tautības ierakstu neviens īsti nevar paskaidrot vai arī dara to muļķīgi, spriedelējot, ka tas varētu radīt “neērtības ārvalstīs” (Inese Lībiņa-Egnere, Reformu partija). Bet esiet droši – daudzu valstu vīzu veidlapu aizpildīšana pieprasa ne tādu vien informāciju, un nekas – visi sēž un pacietīgi raksta.

Viņnedēļ no ierakstiem interneta sociālajos tīklos bija jaušams, ka liberāļi mainījuši taktiku un mēģina ideju nevis apstrīdēt, bet izsmiet vai padarīt absurdu. Vai tad tagad pasē rakstīšot visu, kas ienāk prātā? Politoloģe Kažoka, piemēram, vēloties tur iespiest Česlava Miloša dzejolīti, bet viņai neļaujot…

Iespējams, ka, saglabājot ierakstu pasē, neviļus tiktu nobremzēta pavisam cita kustība. Tur taču ir ierakstīts arī personas dzimums, kuru varbūt ar laiku iecerēts izskaust. Mūsu īpatnējās dzimumvienlīdzības veicināšanas politikas ietvaros…

 

LA.lv