×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
31. augusts, 2015
Drukāt

Valdība apstiprina 2016.gada budžetu; minimālā alga būs 370 eiro (papildināta) (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Finanšu ministrs Jānis Reirs

Šodien ārkārtas valdības sēdē ministri panāca galīgo vienošanos par būtiskākajiem nākamā gada budžetā atbalstāmajiem jautājumiem – nolemts, ka minimālā alga tiks palielināta līdz 370 eiro, kā arī tiks ieviests diferencētais neapliekamais minimums, reizē par desmit eiro tiks palielināts arī vispārējais neapliekamais minimums.

Nākamā gada budžetu vēl jāpieņem Saeimai.

Viens no risinājumiem nodokļu progresivitātei ir diferencētā neapliekamā minimuma ieviešana, kas būtiski mazinās slogu mazo algu saņēmējiem un palielinās to ienākumus. To pakāpeniski ieviešot, 2020.gadā mēnesī piemērotais neapliekamais minimums zemo algu saņēmējiem būs 160 eiro mēnesī.

Savukārt solidaritātes nodoklis, kas skars tikai 4700 lielo algu saņēmējus ar darba algu mēnesī vidēji virs 400 eiro, ļaus novērst nevienlīdzību, ka noteikts personu loks var veikt būtiski mazākus nodokļu maksājumus no saviem darba ienākumiem. Tas, ka nodokļu slogs minimālās algas saņēmējam ir teju tāds pats kā daudzreiz lielāku algu saņēmējiem, rada regresīvu darbaspēka nodokļu sistēmu.

Solidaritātes nodoklis veicinās taisnīgumu un dos papildu ieņēmumus valsts sociālo pabalstu izmaksai. Tāpat, gatavojot nodokļu pamatnostādnes, Finanšu ministrija plāno pārskatīt arī esošo nodokļu regulējumu attiecībā uz kapitāla un patēriņam nodokļiem.

Kā zināms, sociālie partneri gan visasāk iestājās tieši pret tā saucamā solidaritātes nodokļa ieviešanu.

Lai vēl vairāk palielinātu iedzīvotāju ienākumus, paredzēts neapliekamo minimumu paaugstināt par 10 eiro – no esošajiem 75 uz 85 eiro. Šīs izmaiņas izjutīs ikviens darba ņēmējs. Atbalstīts arī Finanšu ministrijas ierosinājums palielināt minimālo algu līdz 370 eiro, kas kas uzlabos zemo algu saņēmēju finansiālo situāciju.
Nākamā gada budžetā galvenie nodokļu palielinājumi gaidāmi tādās jomās, kas neskar plašu sabiedrības daļu, bet gan šauru nodokļu maksātāju loku. Palielināti tiks tie nodokļi, kas ierobežo kaitīgus ieradumus – akcīzes nodoklis tabakas lapām, elektronisko cigarešu uzpildes šķidrumiem un alkoholiskajiem dzērieniem.

Ārkārtas sēdē valdība izskatīja arī neatkarīgo institūciju budžeta pieprasījumus. Attiecībā uz neatkarīgo institūciju pieprasīto finansējumu, valdība atbalstīja papildu līdzekļu piešķiršanu institūcijām par teju 1,2 miljoniem eiro neatliekamo pasākumu īstenošanai, tajā skaitā ietverot finansējumu sabiedriskajiem medijiem sabiedrības saliedēšanas, nacionālās identitātes un valsts valodas pozīcijas nostiprināšanas pasākumiem. Neatkarīgajām institūcijām bāzes izdevumi 3% apmērā netiks samazināti.

Valsts budžeta projektu Saeimā paredzēts iesniegt 30.septembrī. Valdība lēmusi, ka nākamgad valsts budžeta deficīts nedrīkstēs pārsniegt 1% no iekšzemes kopprodukta, un par prioritātēm noteiktas aizsardzība, iekšējā drošība, veselība un izglītība. Atbilstoši šā gada jūlija vidus prognozēm valsts konsolidētais 2016.gada budžets (izdevumi valsts pamatfunkciju īstenošanai) bija paredzēts 6,369 miljardu eiro apmērā.

Vienlaikus indikatīvais fiskālās telpas apmērs 2016.gada budžetā ir negatīvs – mīnus 96,8 miljonu eiro apmērā. Problēmu paredzēts risināt ar papildu ieņēmumu palielināšanas pasākumiem, pārskatot atsevišķu investīciju projektu realizēšanas termiņus, pārplānojot finansējumu uz 2017. un turpmākajiem gadiem, kā arī veicot valsts budžeta 2016.gada bāzes izdevumu pārskatīšanu (horizontālu izdevumu samazinājumu 3% apmērā), izņemot prioritārajās nozarēs, kas ietaupītu 16,563 miljonus eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

  1. Nu, liels jums paldies, tas “ļoti” uzlabos finansiālo situāciju. Paldies, ka neļausiet nomirt badā. Veseli 10 EUR, varbūt nevajadzēja?

  2. Pie tajam cenam Latvija vismaz butu jabut ap 1000 eiro menesi, kas tas par murgu 370 euro valsts ka tada driz vairs nepastaves ja ta turpinas “progreset”…

  3. “”….videji virs 400 Eiro..”” tikai aeram 4700 iedzivotajiem???Ņirgasanas nebeidz beigties…

  4. Nezinu, vai tas ir horizontāli vai kā, bet Latvijas Nacionālās bibliotēkas darbinieki jau ir brīdināti par 2016.g. gaidāmo jau tā ne visai lielo algu samazināšanu. Protams, ka šis nožēlojamais ekonomiskā genocīda režīms visu atbildību – izmest savus darbiniekus vai aptīrīt, uzkrauj pašiem iestāžu vadītājiem, gluži vienkārši nedodot naudu un to nosaucot par budžeta horizontālo samazināšanu. Nacisti koncentrācijas nometņu sistēmu jau arī sauca par cīņu par rases tīrību. Gaismas Pils iemītniekiem gan iznācis tā – izvelc suni (valsts amatpersonas) no ūdens – mocījāmies pusgadu ar to ES prezidentūru un pilnvērtīgi strādāt nevarēja, un tas tev iekodīs rokā – prezidentūra ir prom un nu var iestādes apdzīvotājiem, kas cieta tās neērtības un riskus, iespert ar kāju pa pakaļu, samazinot budžetu. Tajā pašā laikā apšaubāmu bankrotu veicēji tiek loloti un sargāti, kā manis jau neskaitāmas reizes minētais vācietis H.H.Bergs, kas ļoti sen (I.pētersones viedoklis) ar VID atbalstītu mahināciju nozaga valstij “tikai” 212oooLs ! VK konstatējums par pēdejiem diviem gadiem,kur šādās shēmās zudis ap 450 milj., arī nav nekas. Šo naudu nez kāpēc neviens atgūt negrasās. Kāpēc? Atbilde ir pārāk skaidra – atkal maksāsim par mahinatoru dotajiem kukuļiem. Viņus taču nevar aiztikt un atgūt šo naudu budžetam! Viņi taču samaksāja! Interesanti būtu uzzināt, CIK H.H.Bergs samaksāja VID ierēdņiem, lai tie piekrīt bankrotam ar kriminālbankrota pazīmēm un atļauj nozagt valstij 212000Ls, jo citādi tas darījums nav izskaidrojams. Un CIK šādu darījumu ir bijis visu 25 gadu laikā? Labāk jau atņemt jeb nozagt kultūras iestāžu pelņu, samazināt algas u.t.t. Laikam jau tik tiešām kāds pērk valsti ar skatu uz jūru, bet BEZ iedzīvotājiem.

  5. Tas lai paliek kapitālistiem!

  6. Kā risinājums nodokļu progresivitātei,Latvijai,izrādās,neder vienīgi progresīvais ienākuma nodoklis-nodoklis pēc maksātspējas principa!

  7. Esmu priecīgs!

  8. Kā var pie lielajām algām pieskaitīt,algas,kas tikai parsniedz 400 eiro,ja jau no nākamā gada 370 eiro būs minimālā alga?

  9. Valsts kā parodija.kā nav kauna skatīties cilvēkiem acīs.

  10. Vismaz kautkas….

Draugiem Facebook Twitter Google+